Reklama

Ze świata

Komentarz

Narzędzie ideologii

Decyzja o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Robertowi G. Edwardsowi za opracowanie metody in vitro specjalnie nie zaskakuje. Stanowi jedynie kolejny przyczynek do deprecjacji nagrody, która coraz wyraźniej staje się narzędziem promocji określonej ideologii. To z tych względów pokojowej nagrody nie otrzymał Jan Paweł II, mimo że zasługiwał na nią jak nikt inny. Teraz nagrodę w dziedzinie medycyny otrzymał człowiek, który wymyślił nową technologię. Poważni naukowcy uzasadniali, że leczy bezpłodność, choć każdy średnio rozgarnięty człowiek wie doskonale, że in vitro niczego nie leczy. Jeżeli co, to zaspokaja często szczere pragnienia, ale zdarza się również, że i zwykłe kaprysy. Ceną za jedno i drugie jest zawsze życie bezimiennych istot ludzkich, zamrożonych, użytych do późniejszych badań, a zdarza się, że i wyrzucanych na śmietnik. Jakaż okrutna musi być ideologia! Jacyż bezwzględni muszą być jej funkcjonariusze!

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Polonia

Polacy w Chorwacji

Polskie Towarzystwo Kulturalne „Mikołaj Kopernik” w Zagrzebiu w dniach 1-3 października br. uczciło jubileusz 20-lecia działalności. Uroczystości rozpoczęły się w katedrze św. Stefana, gdzie gospodarzy oraz gości pozdrowił bp Wojciech Polak, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Polskiej Emigracji, który w tym czasie przebywał w stolicy Chorwacji na spotkaniu biskupów Europy. Uroczystą Mszę św. dziękczynną w intencji działającego Towarzystwa Kulturalnego odprawił ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania, a okolicznościową homilie wygłosił ks. Leszek Kryża TChr, proboszcz polskiej parafii w Budapeszcie.
Dzieje Polaków na Bałkanach sięgają już okresu powstań narodowych. W okolice Dubrownika przybywali polscy konfederaci barscy. W końcu XIX wieku zaczęli osiedlać się na terenach Chorwacji i Bośni polscy lekarze i urzędnicy z zaboru austriackiego i rosyjskiego. Na początku I wojny światowej ziemie te zamieszkiwało ok. 15 tys. ludzi polskiego pochodzenia. Prawie wszyscy ci osadnicy wrócili do Polski po II wojnie światowej - na podstawie umowy o repatriacji - w okolice Bolesławca na Dolnym Śląsku.
Druga fala emigracji polskiej pochodzi z lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowią ją głównie Polki z wyższym wykształceniem. Powodem wyjazdu często były wymiany studenckie. Do Chorwacji, na wybrzeże Adriatyku, przyjeżdżały też Polki i znajdowały sobie mężów.
Liczba ludności polskiego pochodzenia oraz Polaków mieszkających tam dziś na stałe, wynosi ok. 2,5 tys. osób. Największym skupiskiem tamtejszej Polonii jest Zagrzeb. Szczególne powody do odwiedzania Chorwacji to ciepły klimat i życzliwość mieszkańców oraz wiara katolicka. Łatwo jest też porozumiewać się w swoich językach. Są one zbliżone. W tym roku odwiedziło Chorwację około pół miliona polskich turystów. Liczba rzeczywista może być zdecydowanie wyższa, bo wielu rodaków nie melduje się u swoich gospodarzy - właścicieli campingów lub hoteli. Trzeba wiedzieć, że Chorwacja nie należy jeszcze do państw Unii Europejskiej i niektórych dziwi kontrola na granicach.

Ks. Wiesław Wójcik TChr, Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego

Rada Europy

Prawo do klauzuli sumienia

Reklama

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, która potwierdza prawo lekarzy do korzystania z klauzuli sumienia. W wyniku poprawek treść dokumentu całkowicie odbiega od pierwotnej.
W obecnej postaci tekst nosi tytuł: „Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej”.
Ostateczny tekst głosi, że „żaden szpital, placówka czy osoba nie mogą być przedmiotem żadnej presji czy dyskryminacji, ani ponosić żadnej odpowiedzialności” w wypadku, gdy odmówią przeprowadzenia aborcji, eutanazji lub wzięcia udziału w którymś z tych zabiegów.
Jak podkreślali polscy delegaci, w trakcie debaty usunięto lub zmieniono większość zapisów początkowej wersji tekstu autorstwa Komisji ds. Społecznych, Zdrowia i Rodziny ZPRE. Komisja ta wyrażała m.in. zaniepokojenie rozszerzaniem się w Europie praktyki odmawiania wykonywania aborcji w imię „klauzuli sumienia” i apelowała do państw RE o skontrolowanie tego zjawiska.

Ludzie

Bp Erwin Kräutler

Laureatem Alternatywnej Nagrody Nobla za 2010 r. jest bp Erwin Kräutler, który stoi na czele prałatury terytorialnej Xingu w północnej Brazylii. Nagrodę otrzymał w uznaniu wielkiego zaangażowania na rzecz praw ludności tubylczej i ochrony regionu Amazonki. Decyzję taką podjęła 30 września br. fundacja „Right Livelihood Award”.
Laureat przyjął wiadomość o przyznaniu mu tej nagrody jako „zabezpieczenie” przed polityką wobec Indian, uprawianą przez prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę. Biskup wyjaśnia, że projekt budowy wielkiej zapory w Belo Monte to „cios w serce Amazonii” i dodaje, że „zniszczenie środowiska naturalnego dotknie najbardziej miejscową ludność”.
Nagroda w wysokości ok. 220 tys. euro jest przyznawana od 1980 r. Jej fundatorem jest niemiecko-szwedzki dziennikarz Jakob Carl von Uexküll. Alternatywnego Nobla otrzymało dotychczas ok. 140 osób z niemal 60 krajów.

Cudzysłów

Bez Edwardsa nie byłoby zamrażarek pełnych embrionów, czekających na przeniesienie do macicy bądź na wykorzystanie do badań lub na śmierć w opuszczeniu i zapomnieniu przez wszystkich.
Abp Ignacio Carrasco de Paula o przyznaniu Nagrody Nobla twórcy metody in vitro

Krótko

Peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa został tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Jest on autorem ponad 30 powieści, m.in. najbardziej znanych w Polsce: „Rozmowa w «Katedrze»” i „Ciotka Julia i skryba”, oraz dramatów i esejów. 74-letni laureat w przyszłym roku przyjedzie do Polski.

Rząd USA sugeruje swym obywatelom zachowanie ostrożności podczas podróży do Europy w związku z możliwością próby zamachów terrorystycznych ze strony Al-Kaidy.

Amerykańskie władze deportowały w ciągu ostatniego roku prawie 393 tys. nielegalnych imigrantów. To nowy rekord.

Rząd Izraela chce, aby nowi obywatele składali przysięgę lojalności wobec żydowskiego państwa. Arabom ten pomysł się nie podoba.

Rośnie napięcie w stosunkach między Białorusią a Rosją. Rosyjski prezydent zaatakował ostatnio Aleksandra Łukaszenkę, wypominając mu, że przez dwadzieścia lat Rosja pomagała Białorusi, sprzedając surowce energetyczne po zaniżonych cenach, a teraz Łukaszenko oparł swoją kampanię wyborczą na wzbudzaniu antyrosyjskich sentymentów.

Rosjanie po pięciu miesiącach wreszcie przykryli wrak Tu-154 M, który rozbił się w katastrofie smoleńskiej.

Viktor Orbán i jego partia Fidesz wygrały zdecydowanie wybory samorządowe na Węgrzech. Największym sukcesem jest zwycięstwo w stołecznym Budapeszcie. Symbolem radykalnych zmian na Węgrzech będzie przyjęcie nowej konstytucji.

Węgry przeżyły wielką katastrofę ekologiczną. Z fabryki aluminium w Ajka wyciekło około miliona metrów sześciennych toksycznej substancji. Maź rozlała się na powierzchni 40 kilometrów kwadratowych. Jedna osoba zmarła, a 123 znalazły się w szpitalach.

Finlandia przymierza się do wprowadzenia ustawowego zakazu żebrania. Prace nad projektem poprawek zakończyła właśnie grupa ekspertów przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Zakaz palenia w miejscach publicznych wprowadza Rosja. Zacznie on obowiązywać od 2015 r.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję