Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie, dziękujemy Ci za Twoją ofiarną miłość

Rozważania do Ewangelii Mt 22, 34-40.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 25 sierpnia. Świętych Ludwika, króla, i Józefa Kalasantego, prezbitera, wsp. dow.

• Rt 1, 1.3-6.14b-16.22 • Ps 146(145), 5-6b.6c-7.8-9a.9b-10 • Mt 22, 34-40

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy faryzeusze dowiedzieli się, że Jezus zamknął usta saduceuszom, zebrali się razem, a jeden z nich, uczony w P rawie, zapytał Go, wystawiając Go na próbę: «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» On mu odpowiedział: «”Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem”. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».

Żydowscy nauczyciele wiary od czasów Jezusa do dzisiaj, podkreślają, że obowiązuje ich 613 przykazań. Jezus jednak podkreśla dziś dwa przykazania, które mogą uporządkować całe nasze życie. Te dwa przykazania, znane już ze Starego Testamentu, Chrystus nawet łączy – w Jego nauce i życiu one wzajemnie się przenikają. Podobnie jak krzyż składa się z dwóch belek – jednej pionowej, która przypomina o Bogu i drugiej poziomej, wskazującej na bliźnich, tak Jezus uczy, że prawdziwa miłość do Boga całym sercem, całym sobą jest niemożliwa bez miłości do człowieka. Miłość do Boga i miłość do ludzi są konieczne i nie mogą istnieć bez siebie. Paweł Apostoł napisał: Prawo nie opiera się na wierze, lecz [mówi]: Kto wypełnia przepisy, dzięki nim żyć będzie. Z tego przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił. Święty Paweł zauważył, że wcześniej był tak pogubiony, że w imię realizacji najdrobniejszych przepisów Prawa Mojżeszowego był gotów w swej gorliwości zwalczać, a nawet zabijać chrześcijan. Dopiero spotkanie z Osobą Chrystusa Zmartwychwstałego, wejście do wspólnoty Kościoła i wejście przez to w atmosferę miłości do Boga i miłości wzajemnej, zaowocowały jego nawróceniem, trwałą przemianą serca. To podwójne przykazanie postawione na najważniejszym miejscu porządkuje nasze życie. Apostoł zaznacza też: Prawo stało się dla nas wychowawcą, [który miał prowadzić] ku Chrystusowi. Właśnie św. Paweł opisze później tę chrześcijańską miłość w swoim Liście do Koryntian (13): jako miłość cierpliwą, życzliwą, pokorną, przebaczającą, ofiarną, sprawiedliwą, pełną nadziei i wytrwałości… Tak kochał Chrystus i takiej miłości Bóg od nas oczekuje: Myjąc nogi uczniom, przekazał im swój testament: Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem, żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali (J 13, 34-35). Zaś w pierwszym liście św. Jana Apostoła słyszymy: Każdy, kto nienawidzi swego brata, jest zabójcą, a wiecie, że żaden zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego. Po tym poznaliśmy miłość, że On oddał za nas życie swoje. My także winniśmy oddać życie za braci (1 J 3, 15-16). Panie, dziękujemy Ci za Twoją ofiarną miłość. Przelałeś za nas swoją najdroższą Krew. Naucz nas z wdzięczności ku Tobie kochać Cię całym sercem i kochać bliźnich tak, jak Ty nas ukochałeś, przebaczając i budując dobre relacje.

Reklama

K.K.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-07-22 10:41

Ocena: +22 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nikt z nas nie rodzi się święty, ale może stać się święty!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Środa, 1 listopada. Wszystkich Świętych, uroczystość

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00

[ TEMATY ]

Odpust rokitniański

sanktuarium Rokitno

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W tym roku szczególne zaproszenie do udziału w rokitniańskim odpuście 15 czerwca zostało skierowane do członków parafialnych rad duszpasterskich i parafialnych rad ds. ekonomicznych, zwłaszcza tych, którzy w ubiegłych miesiącach korzystali ze specjalnych szkoleń przygotowanych przez diecezję. Dlatego jeszcze przed Mszą św., zarówno świeccy, jak i kapłani, podzielili się swoim doświadczeniem zaangażowania w parafialnych radach duszpasterskich. Ponadto do Rokitna w tym roku zostali zaproszeni również nadzwyczajni szafarze Komunii św. z racji na 25-lecie ich obecności i posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak co roku na diecezjalne uroczystości odpustowe przybyły również całe rodziny oraz delegacje parafialne ze sztandarami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję