Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 47

Przemysław Fiszer

Europejska Nagroda Obywatelska

Spotkania lednickie o. Jana Góry wyróżnione

Stowarzyszenie Lednica 2000 - organizator spotkań lednickich - otrzyma w tym roku Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski. Promotorem był wielkopolski poseł PiS-u do PE Konrad Szymański.
- To bardzo trafna decyzja! Spotkania lednickie są realnym spotkaniem Polaków i gości z innych części Europy z tym, co stanowi najważniejszy wspólny mianownik Europy - z chrześcijaństwem. To chrześcijaństwo, a nie tony unijnych regulacji czyni nas ludźmi sobie bliższymi i dlatego takie inicjatywy, które pozwalają na nowo tę jedność przeżyć, powinny być Europie pokazywane - mówi poseł Szymański.
Stowarzyszenie Lednica 2000 od lat angażuje się w organizację Międzynarodowych Spotkań Młodych nad Jeziorem Lednickim k. Gniezna, na które dociera młodzież z Polski oraz z innych krajów Europy. Organizowane od 1997 r. spotkania (w roku 2011 r. odbędzie się XV edycja) gromadzą setki tysięcy młodych ludzi, aby wspólnie rozmawiać, śpiewać, modlić się i tańczyć.
Popularyzacja tej idei sprawiła, że obecnie poza tradycyjnymi spotkaniami Młodych na Lednicy odbywają się również „Lednica Seniora” (spotkanie osób starszych), „Spotkanie Dzieci Lednicy” (dla dzieci) oraz „Lednica Motocyklistów”, co pozwoliło na zaangażowanie w dialog różnych grup społecznych z wielu krajów. Organizowane są również spotkania „lednickie” poza granicami Polski - m.in. w Londynie.

Kraków

Narodowy Dzień Pokuty

W Krakowie-Łagiewnikach, w bazylice Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia br., z inicjatywy dr. inż. Antoniego Zięby - prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka - została odprawiona Msza św. ekspiacyjna z okazji Narodowego Dnia Pokuty, przypadającego w tym roku w 55. tragiczną rocznicę narzucenia Polsce zbrodniczej ustawy aborcyjnej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Szkodoń. - Modlimy się o to, aby nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać i aby Bóg okazał miłosierdzie światu i Polsce, która zgładziła miliony nienarodzonych dzieci - mówił w homilii bp Szkodoń. Biskup nawiązał także do beatyfikacji Jana Pawła II i podkreślił, że papież był wielkim apostołem życia i miłości. Uczestnicy Liturgii modlili się o Miłosierdzie Boże dla matek, ojców i lekarzy, którzy dopuścili się zamachów na życie nienarodzonych dzieci, oraz parlamentarzystów, którzy na to przyzwolili, stanowiąc prawo.
W tym samym czasie w kościele Sióstr Duchaczek w Krakowie przy ul. Szpitalnej młodzieżowa sekcja obrońców życia wraz z Akademią Obrońców Życia i krakowskimi stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowała czuwanie, które rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną przez o. Marka Wójtowicza SJ. W homilii Ojciec powiedział: - Jan Paweł II nieustannie wskazywał prawdę, iż godność każdego człowieka od poczęcia aż po godzinę śmierci odkrywamy wówczas, gdy z pokorą stajemy przed Bogiem. Wyraził nadzieję, że będziemy potrafili wzbudzić w sobie - na wzór bł. Matki Teresy z Kalkuty - wyobraźnię miłosierdzia, o którą w 2002 r. na krakowskich Błoniach apelował Jan Paweł II.

Reklama

Dorota Mazur

Wawel-Skałka

Dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze

O udział w procesji dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II i kanonizację św. Stanisława Kazimierczyka zaapelował kard. Stanisław Dziwisz w liście, który został odczytany 1 maja we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej. Tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę odbędzie się 8 maja, a nabożeństwu przewodniczyć będzie kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym.
Procesja z Wawelu na Skałkę wyruszy o godz. 8.30. Msza św. na Skałce rozpocznie się ok. godz. 10. Tego dnia po raz pierwszy zostanie odśpiewana Litania do bł. Jana Pawła II, przygotowana z okazji beatyfikacji na polecenie kard. Dziwisza. Składająca się z 49 wezwań modlitwa jest przeznaczona do prywatnego odmawiania i nawiązuje do duchowych aspektów pontyfikatu Jana Pawła II.

Krótko

Polacy są zdecydowanie przeciwni interwencji Polski w Libii. Aż 88 proc. badanych nie chce tam widzieć polskich żołnierzy.

Pełnomocnik części ofiar katastrofy smoleńskiej mec. Marcin Rogalski proponuje, aby polska prokuratura zbadała, czy przed lądowaniem Tu-154 M rozpylano hel. Zdaniem pełnomocnika, obecność helu mogłaby wyjaśnić bardzo szybkie opadanie samolotu oraz wzmożenie mgły.

Kontrakt z izraelską firmą na dostawę do Afganistanu samolotów bezzałogowych Aerostar może zostać zerwany. Producent nie dotrzymał terminu dostaw sprzętu, a pierwsze samoloty polscy żołnierze z kontyngentu w Afganistanie mieli dostać we wrześniu 2010 r.

Samolot w chwili katastrofy był sprawny, zawinili ludzie - to ustalenia prokuratury w sprawie katastrofy wojskowej samolotu CASA w 2008 r. w Mirosławcu.

3 osoby zginęły, 25 zostało rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Mostach k. Lęborka. Na tory wjechała ciężarówka wypełniona cegłami.

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów nie uwzględnił zażalenia Marty Kaczyńskiej na odmowę wszczęcia śledztwa w sprawie inwigilacji Lecha Kaczyńskiego.

Sąd pierwszej instancji uniewinnił gen. Czesława Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni „Wujek”. To już czwarty proces generała. Sędzia orzekający uznał, że nie ma dowodów, iż to Kiszczak wydał rozkaz strzelania do protestujących górników.

MEN przygotowało projekt rozporządzenia, które pozwoli dyrektorom szkół w miastach, gdzie będą rozgrywane mecze EURO 2012, odwoływać zajęcia ze względu na turniej. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Zmarł Zbigniew Motyczyński - założyciel i honorowy prezes Związku Piłsudczyków, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim, był także żołnierzem II Korpusu PSZ na Zachodzie.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zakończyło operację wymiany swoich śmigłowców. LPR ma już wszystkie 23 maszyny, które mogą latać także w nocy.

Reklama

Katoliku sprawdź posła przed głosowaniem!

2019-10-10 17:24

Artur Stelmasiak

Katolicki Latarnik Wyborczy to proste narzędzie do sprawdzenia posła nt. tego jak głosował. W minionej kadencji Sejmu było kilka głosowań ważnych dla katolików. W prosty sposób można sprawdzić jak poseł głosował ws. aborcji, in vitro i wolnej niedzieli.

Strona www.latarnik.info zawiera aktualne dane posłów, którzy pełnili mandaty w kadencjach Sejmu od 2007 roku. Można sprawdzać zarówno całą partię procentowo jak i poszczególnych kandydatów ze swojego okręgu. Ostatnia aktualizacja z 23 wrzenia 2019 roku odpowiada na pytanie: Czy poseł poparł w pierwszym czytaniu projekt ustawy dotyczącej in vitro, m.in. ograniczającej liczbę tworzonych zarodków do jednego?

Katolicki Latarnik Wyborczy to inicjatywa Zbigniewa Kaliszuka i Pawła Parysa, którzy sprawdzają, jak w kadencji posłowie poszczególnych partii głosowali w kwestiach ważnych dla katolików i czy czynili to zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. W czasie wyborów rozstrzyga się wiele kwestii światopoglądowych. Gdy już zostaną wybrane osoby reprezentujące wartości sprzeczne z naszymi, to potem może być już za późno, by cokolwiek uratować.

Zebrane dane autorzy ujęli liczbowo i procentowo, wyliczając ilu średnio posłów danego klubu parlamentarnego opowiedziało się za lub przeciw konkretnemu projektowi ustawy. Na stronie dostępna jest mapka z okręgami wyborczymi oraz wewnętrzna wyszukiwarka pozwalająca dowiedzieć się, skąd kandyduje poseł lub senator i jak głosował w ubiegłej kadencji. Do nazwisk można też dotrzeć, klikając na jeden z 41 okręgów wyborczych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Brazylii: Amazonia nie będzie globalnym „parkiem ekologicznym”

2019-10-14 11:25

ts (KAI) / Aparecida

Prezydent Brazylii Jair Messias Bolsonaro nie chce, aby region Amazonii został przekształcony w „park ekologiczny dla świata” tak, jak to zaplanowały kraje „pierwszego świata”. Są one zainteresowane tylko bogactwami regionu, powiedział Bolsonaro 12 października podczas wizyty w katolickim sanktuarium maryjnym Aparecida. Bolsonaro jest zdecydowanym krytykiem obradującego obecnie w Watykanie Synodu Biskupów dla Amazonii.

wikipedia.org

Zdaniem prezydenta Brazylii kraje „pierwszego świata” chciałyby widzieć „tylko tubylców, las i bogactwa kopalniane regionu”. - Niektórzy chcą, abyśmy całą Amazonię przekształcili w park ekologiczny dla świata, ale nie stanie się tak, póki mój rząd jest przy władzy - stwierdził kategorycznie Bolsonaro. Dodał, że jego rząd poszukuje możliwości rozwoju regionu z jednoczesnym poszanowaniem środowiska.

Pod rządami Bolsonaro znacznie wzrosła wycinka lasów jak i ilość pożarów w Amazonii. Ekolodzy i przedstawiciele ludów tubylczych Brazylii zarzucają prezydentowi, że celowo osłabia kontrolę państwową nad regionem ułatwiając w ten sposób nielegalne działania, jak przejmowanie ziemi, kopalnie złota oraz kradzież drzewa. Szczególnie narażone są regiony tubylcze, gdzie wzrosła liczba nieproszonych gości, rabunku lasów oraz podpalania zarośli.

W największym sanktuarium maryjnym Brazylii Bolsonaro uczestniczył 12 października w Mszy św. ku czci patronki kraju, Czarnej Madonny z Aparecida. Na obecność prezydenta część wiernych zareagowała buczeniem, ale były też i oklaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem