Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 47

Przemysław Fiszer

Europejska Nagroda Obywatelska

Spotkania lednickie o. Jana Góry wyróżnione

Stowarzyszenie Lednica 2000 - organizator spotkań lednickich - otrzyma w tym roku Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski. Promotorem był wielkopolski poseł PiS-u do PE Konrad Szymański.
- To bardzo trafna decyzja! Spotkania lednickie są realnym spotkaniem Polaków i gości z innych części Europy z tym, co stanowi najważniejszy wspólny mianownik Europy - z chrześcijaństwem. To chrześcijaństwo, a nie tony unijnych regulacji czyni nas ludźmi sobie bliższymi i dlatego takie inicjatywy, które pozwalają na nowo tę jedność przeżyć, powinny być Europie pokazywane - mówi poseł Szymański.
Stowarzyszenie Lednica 2000 od lat angażuje się w organizację Międzynarodowych Spotkań Młodych nad Jeziorem Lednickim k. Gniezna, na które dociera młodzież z Polski oraz z innych krajów Europy. Organizowane od 1997 r. spotkania (w roku 2011 r. odbędzie się XV edycja) gromadzą setki tysięcy młodych ludzi, aby wspólnie rozmawiać, śpiewać, modlić się i tańczyć.
Popularyzacja tej idei sprawiła, że obecnie poza tradycyjnymi spotkaniami Młodych na Lednicy odbywają się również „Lednica Seniora” (spotkanie osób starszych), „Spotkanie Dzieci Lednicy” (dla dzieci) oraz „Lednica Motocyklistów”, co pozwoliło na zaangażowanie w dialog różnych grup społecznych z wielu krajów. Organizowane są również spotkania „lednickie” poza granicami Polski - m.in. w Londynie.

Kraków

Narodowy Dzień Pokuty

W Krakowie-Łagiewnikach, w bazylice Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia br., z inicjatywy dr. inż. Antoniego Zięby - prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka - została odprawiona Msza św. ekspiacyjna z okazji Narodowego Dnia Pokuty, przypadającego w tym roku w 55. tragiczną rocznicę narzucenia Polsce zbrodniczej ustawy aborcyjnej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Szkodoń. - Modlimy się o to, aby nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać i aby Bóg okazał miłosierdzie światu i Polsce, która zgładziła miliony nienarodzonych dzieci - mówił w homilii bp Szkodoń. Biskup nawiązał także do beatyfikacji Jana Pawła II i podkreślił, że papież był wielkim apostołem życia i miłości. Uczestnicy Liturgii modlili się o Miłosierdzie Boże dla matek, ojców i lekarzy, którzy dopuścili się zamachów na życie nienarodzonych dzieci, oraz parlamentarzystów, którzy na to przyzwolili, stanowiąc prawo.
W tym samym czasie w kościele Sióstr Duchaczek w Krakowie przy ul. Szpitalnej młodzieżowa sekcja obrońców życia wraz z Akademią Obrońców Życia i krakowskimi stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizowała czuwanie, które rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną przez o. Marka Wójtowicza SJ. W homilii Ojciec powiedział: - Jan Paweł II nieustannie wskazywał prawdę, iż godność każdego człowieka od poczęcia aż po godzinę śmierci odkrywamy wówczas, gdy z pokorą stajemy przed Bogiem. Wyraził nadzieję, że będziemy potrafili wzbudzić w sobie - na wzór bł. Matki Teresy z Kalkuty - wyobraźnię miłosierdzia, o którą w 2002 r. na krakowskich Błoniach apelował Jan Paweł II.

Reklama

Dorota Mazur

Wawel-Skałka

Dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze

O udział w procesji dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II i kanonizację św. Stanisława Kazimierczyka zaapelował kard. Stanisław Dziwisz w liście, który został odczytany 1 maja we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej. Tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę odbędzie się 8 maja, a nabożeństwu przewodniczyć będzie kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym.
Procesja z Wawelu na Skałkę wyruszy o godz. 8.30. Msza św. na Skałce rozpocznie się ok. godz. 10. Tego dnia po raz pierwszy zostanie odśpiewana Litania do bł. Jana Pawła II, przygotowana z okazji beatyfikacji na polecenie kard. Dziwisza. Składająca się z 49 wezwań modlitwa jest przeznaczona do prywatnego odmawiania i nawiązuje do duchowych aspektów pontyfikatu Jana Pawła II.

Krótko

Polacy są zdecydowanie przeciwni interwencji Polski w Libii. Aż 88 proc. badanych nie chce tam widzieć polskich żołnierzy.

Pełnomocnik części ofiar katastrofy smoleńskiej mec. Marcin Rogalski proponuje, aby polska prokuratura zbadała, czy przed lądowaniem Tu-154 M rozpylano hel. Zdaniem pełnomocnika, obecność helu mogłaby wyjaśnić bardzo szybkie opadanie samolotu oraz wzmożenie mgły.

Kontrakt z izraelską firmą na dostawę do Afganistanu samolotów bezzałogowych Aerostar może zostać zerwany. Producent nie dotrzymał terminu dostaw sprzętu, a pierwsze samoloty polscy żołnierze z kontyngentu w Afganistanie mieli dostać we wrześniu 2010 r.

Samolot w chwili katastrofy był sprawny, zawinili ludzie - to ustalenia prokuratury w sprawie katastrofy wojskowej samolotu CASA w 2008 r. w Mirosławcu.

3 osoby zginęły, 25 zostało rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Mostach k. Lęborka. Na tory wjechała ciężarówka wypełniona cegłami.

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów nie uwzględnił zażalenia Marty Kaczyńskiej na odmowę wszczęcia śledztwa w sprawie inwigilacji Lecha Kaczyńskiego.

Sąd pierwszej instancji uniewinnił gen. Czesława Kiszczaka oskarżonego o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni „Wujek”. To już czwarty proces generała. Sędzia orzekający uznał, że nie ma dowodów, iż to Kiszczak wydał rozkaz strzelania do protestujących górników.

MEN przygotowało projekt rozporządzenia, które pozwoli dyrektorom szkół w miastach, gdzie będą rozgrywane mecze EURO 2012, odwoływać zajęcia ze względu na turniej. Projekt jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Zmarł Zbigniew Motyczyński - założyciel i honorowy prezes Związku Piłsudczyków, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim, był także żołnierzem II Korpusu PSZ na Zachodzie.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zakończyło operację wymiany swoich śmigłowców. LPR ma już wszystkie 23 maszyny, które mogą latać także w nocy.

USA: pierwszy ksiądz - były murzyński niewolnik na drodze do ogłoszenia świętym

2019-06-15 20:49

o. pj (KAI Tokio) / Watykan

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót ks. Augustine’a Toltona (1854-1897), pierwszego w Ameryce czarnoskórego księdza. Do jego beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

wikipedia.org

Ks. Talton urodził się jako niewolnik w stanie Missouri. W 1862 r. jego rodzinie udało się uniknąć ataku konfederatów w czasie wojny secesyjnej, przekroczyć rzekę Missisipi i zamieszkać w Quincy w stanie Illinois.

Talton, ochrzczony jako katolik - w wierze jego właścicieli w Missouri - odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa. Ponieważ ówczesne seminaria amerykańskie nie przyjmowały czarnoskórych kleryków, miejscowy biskup wysłał go do Rzymu.

Biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield, na terenie której znajduje się Quincy, podkreśla, że „życie ks. Toltona to nieprawdopodobna historia przejścia od bycia niewolnikiem do otrzymania święceń kapłańskich” i że potrafił on „wznieść się ponad wszystkie ówczesne uprzedzenia rasowe, trzymając się cały czas krzyża w sposób cichy i heroiczny”. Hierarcha zapowiedział także, że jego diecezja już rozważa budowę sanktuarium dla przyszłego świętego.

Z kolei Michael Patrick Murphy, dyrektor Ośrodka Studiów nad Katolicyzmem na Uniwersytecie Loyola w Chicago podkreślił „szybki proces” uznania heroiczności cnót ks. Toltona. Przypomniał, że „Dobry Ksiądz Gus”, jak go nazywano, przygotowywał się do misji w Afryce, ale w końcu trafił z powrotem do Quincy. Przytoczył jego rozmowę z pewnym teologiem w Rzymie, gdy kończył tam swoje studia. Teolog ów kwestionował nazywanie Ameryki „najbardziej oświeconym krajem na świecie” i pytał, „jak można tak twierdzić, skoro nie dopuszcza ona Murzynów do posługi kapłańskiej”. Na to ks. Tolton miał odpowiedzieć: „Teraz Ameryka musi zobaczyć właśnie takiego księdza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

38. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę

2019-06-16 15:51

AKW

– Musimy jasno powiedzieć, że pijaństwo i inne grzeszne nałogi grożą utartą wiecznego zbawienia. Dlatego tutaj, na Jasnej Górze, musimy usłyszeć wołanie, wołanie o nawrócenie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk – mówił w homilii bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Anna Wyszyńska/Niedziela

Homilia została wygłoszona podczas 38. Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. Pielgrzymka, której motto brzmiało: „Młodzi trzeźwi i wolni” odbyła się 15-16 czerwca 2019 r.

Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie w Sali Papieskiej. Witając apostołów trzeźwości z całego kraju bp Tadeusz Bronakowski przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, którym na sercu leżała trzeźwość naszego narodu. - Dodał, że wielkie dzieło, które przyniósł niedawny Narodowy Kongres Trzeźwości nie zrealizuje się samo, potrzeba wielu ludzi, ludzi bardzo oddanych, kochających Pana Boga i drugiego człowieka, aby ten program zrealizować. Niestety, proalkoholowa mentalność naszych rodaków wzrasta. Wzrasta spożycie alkoholu, każdego dnia Polacy kupują milion, a niektórzy mówią, że nawet 3 miliony tzw. „małpek”, małych buteleczek alkoholu. Władze samorządowe nie kwapią się do skutecznego podjęcia problemu zwalczania alkoholizmu.

Anna Wyszyńska/Niedziela

– Musimy tłumaczyć i przekonywać, jak wielkim zagrożeniem jest alkohol w naszej Ojczyźnie i modlić się o łaskę wolności wewnętrznej dla naszego narodu – kontynuował bp Bronakowski.

Prelekcję na temat „Dzieci i młodzież w Narodowym Programie Trzeźwości” wygłosił ks. prof. dr hab. Piotr Kulbacki, który przypomniał, że 40 lat temu Jan Paweł II w Nowym Targu pobłogosławił dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę jest modlitewnym wołaniem o trzeźwość młodych: nastolatków i dzieci. Narodowy Program Trzeźwości jest swoistą receptą, według której będziemy sporządzać programy działania. Ale są też środki doskonale nam znane i powszechnie dostępne. Jednym z ich jest profilaktyka uzależnień, bo każdy naród świadomy sensu swojego istnienia troszczy się o dzieci i młodzież, o potomstwo, które przejmie wartości pokolenia rodziców i będzie je realizować. Odpowiedzialność za trzeźwość młodych spoczywa przede wszystkim na rodzicach, ale także na nauczycielach, duszpasterzach i wychowawcach. Naszym celem jest wychowanie wolnych ludzi, którzy zajmą trzeźwą postawę w każdej dziedzinie życia.

Podczas spotkania w Auli zostały przedstawione świadectwa osób uzależnionych, które weszły na drogę trzeźwego życia, a także inicjatywa „Wesele wesel” - obejmująca małżeństwa, które swoje przyjęcia weselne zorganizowały bez alkoholu.

Po Apelu Jasnogórskim i Mszy św., w Bazylice, której przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, uczestnicy pielgrzymki podjęli czuwanie przed Najświętszym sakramentem w intencji trzeźwości rodzin.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się Drogą Krzyżową na Walach jasnogórskich. Następnie bp Tadeusz Bronakowski odprawił przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszę św. w intencji wszystkich, którzy podejmują dzieło apostolstwa trzeźwości. W homilii zwrócił m. in. uwagę na sytuację młodego pokolenia, otoczonego medialnym szumem, w którym nie ma zachęt do moralnego życia, są natomiast reklamy zachęcające do spożywania alkoholu. Bp Bronakowski zachęcał, abyśmy zrobili sobie rachunek sumienia i odpowiedzieli na pytania: Jak wygląda nasze życie rodzinne? Jakie miejsce w życiu naszych rodzin zajmuje Jezus Chrystus? Dlaczego tak słabo reagujemy na coraz częstsze obrażanie Boga w przestrzeni publicznej? Razem z kard. Stefanem Wyszyńskim zadajmy sobie pytanie: Jakiej chcemy Polski? Czy chcemy Polski przepitej, zniewolonej nałogami? Grzeszne nałogi grożą utratą życia wiecznego – dlatego razem z Janem Pawłem II wołajmy o odnowę tej ziemi. „Młodzi trzeźwi i wolni” to nie tylko hasło przyświecające działaniom w Apostolstwie Trzeźwości, ale to zobowiązanie całego narodu wobec Boga. – Niech nasz rachunek sumienia zapoczątkuje narodowy zryw do walki – walki o przyszłość młodego pokolenia – apelował bp Bronakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem