Reklama

Zakopane dziękuje

Sylwia Bukowska
Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 62

Zuzanna Dziadzio
Na Krzeptówkach w Zakopanem górale dziękują za beatyfikację

W Zakopanem dni 30 kwietnia i 1 maja poświęcone były modlitwie i wspomnieniom związanym z osobą Jana Pawła II. Przy współpracy zakopiańskich proboszczów, władz miasta i Biura Promocji Zakopanego zorganizowane zostały wystawy fotograficzne poświęcone spotkaniom górali z ukochanym Gazdą, odbyły się koncerty, recytacje wierszy Karola Wojtyły, wyświetlone zostały filmy przypominające postać Błogosławionego. Wieczorem w całym mieście sprawowane były Msze św. dziękczynne za dar beatyfikacji.
1 maja transmitowano Mszę św. beatyfikacyjną za pośrednictwem telebimu ustawionego przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. O godz. 17 w sanktuarium została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Nagyego SCJ i dokonano poświęcenia ołtarza ku czci bł. Jana Pawła II. W wygłoszonej homilii kard. Nagy przypomniał dzień pogrzebu Ojca Świętego, kiedy to z Placu św. Piotra unosiły się głosy wołające: „Santo subito!”. - Od dziś jest to już faktem - mówił. - Wadowice, Kraków, Rzym wydały Świętego. Kardynał zwrócił uwagę na fakt, że papieska droga do Nieba wiodła właśnie przez Polskę. Przypomniał chwile, gdy Jan Paweł II tak żarliwie stawał w obronie swoich rodaków i z siłą wołał: „To jest moja matka, ta ziemia! To są moje siostry i moi bracia!”. Ta ziemia od Tatr po Bałtyk rzeźbiła świętość swego syna, który bardzo ją ukochał. Kard. Nagy przypominał też, że Jan Paweł II jest ojcem całego świata. Jego nauka ukochana została przez wszystkich ludzi, jego słowa przyniosły zmiany na lepsze w wielu krajach. Bogatych uczył, jak uczciwie stawać się bogatymi. Upominał się głośno i odważnie o prawa biednych. Całemu światu wypominał niesprawiedliwość i krzywdy najuboższych, którzy nie mogą się bronić sami. Beatyfikacja to wielki finał życia naszego Rodaka, lecz musi on mieć swój wielki dalszy ciąg. Papież nie chciał pomników. On chciał zmiany naszego życia.
Kard. Nagy wzywał, aby te wielkie chwile zaowocowały w sercach i sumieniach. - Musimy być wierni Krzyżowi, musimy dać stanowczy opór zarazie laicyzacji, musimy być obywatelami cywilizacji życia, a nie śmierci! - nawoływał kard. Nagy. - Tylko z bukietem tych kwiatów można autentycznie świętować ten dzień.

Zmarł 11-miesięczny Szymonek, który został odłączony od aparatury podtrzymującej życie

2019-06-18 13:58

wpolityce.pl/polsat

Sprawa Szymonka z Radomia poruszyła całą Polskę. Niespełna 11-miesięczny chłopczyk w styczniu trafił do szpitala. Rodzice walczyli o jego życie. Dziś dziecko zostało odłączone od aparatury podtrzymującej życie. Taką decyzję po wtorkowym konsylium podjęli lekarze. Dziecko zmarło. Przed szpitalem odbył protest przeciwników tej decyzji. Mówi się, że polski przypadek Alfiego Evansa.

Rano 18 czerwca pojawiły się informacje o odłączeniu Szymonka od aparatury. Trwało wówczas konsylium, w którym uczestniczyli lekarze i rodzice. Szpital zgodził się na podjęcie rozmów i współpracy z lekarzami z zagranicy, o co prosiła rodzina dziecka.

Około godziny 11 dnia 18 czerwca pojawiła się informacja, że Szymon zmarł. Informację potwierdzono na facebookowej stronie „Szymonku walcz”, prowadzonej przez rodzinę chłopca.

„16 stycznia chłopiec został zaszczepiony przeciwko pneumokokom. Cztery dni później wystąpiła u niego gorączka oraz drgawki. Ostatecznie 21 stycznia dziecko zostało przyjęte do szpitala. Było reanimowane, wykonano kolejną tomografię komputerową głowy, powstał obrzęk mózgu” — informował tygodnik „Wprost”.

Po badaniach okazało się, że obrzęk mózgu jest poważny, a jego stan jest krytyczny. Lekarze chcieli odłączyć Szymonka od respiratora, ale matka nie wyraziła na to zgody. Rodzice mieli też zostać poinformowani, że nastąpiła śmierć mózgu. Całą sprawę opisała na Facebooku ciocia Szymona. Zrozpaczona matka chłopczyka poinformowała lekarza, że ona nie wyraża zgody na odłączenie.

Szymonek trafił na OIOM w szpitalu dziecięcym w Warszawie przy ul. Niekłańskiej. Lekarze nie dawali chłopcu żadnych szans, rodzina chciała spróbować terapii alternatywnej zaproponowanej przez kilku specjalistów z całego świata. Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na leczenie. Lekarze ze szpitala nie godzili się na niekonwencjonalne leczenie, a chłopiec słabł z dnia na dzień.

Na OIOM-ie lekarze leczyli chłopca już tylko paliatywnie

– Usłyszałam też od lekarzy, że nie będą wentylować zwłok — opowiada matka Szymona.

Przez kolejne miesiące trwała walka o uratowanie chłopczyka…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ostatnia lekcja przed wakacjami

2019-06-19 17:43

Katarzyna Krawcewicz

19 czerwca zakończył się rok szkolny. W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze odprawiona została Msza św. dla uczniów Zespołu Szkół Katolickich, ich rodziców i nauczycieli.

Maciej Krawcewicz
Msza św. na zakończenie roku szkolnego dla Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze

- Przez cały rok szkolny próbowaliśmy odnaleźć, odkryć Pana Boga: na lekcjach religii, na rekolekcjach, w naszych domach, przez świadectwo innych osób. To było nasze zadanie: odkrywać Pana Jezusa – mówił ks. Aleksander Ryl podczas Mszy św.  – Wakacje są fantastycznym momentem w naszym życiu, w którym możemy odpocząć, zregenerować siły, pofolgować sobie, poleniuchować. Ale to też wspaniały czas, żeby poszukać Pana Boga na różnych wyjazdach, wycieczkach, w górach, nad morzem, nad jeziorem. Tam naprawdę mogę szukać i znaleźć Pana Boga. I chciałbym, żebyście o tym na czas wakacji pamiętali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem