Reklama

W blasku Jana Pawła II

O. Stanisław Tomoń OSPPE
Niedziela Ogólnopolska 19/2011, str. 63

GRAZIAKO
Szczyt Jasnogórski, 1 maja 2011 r. Wielki koncert w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II

Jan Paweł II był papieżem maryjnym. Hasło „Totus Tuus”, zawarte w jego herbie biskupim, a potem papieskim, stanowiło wyraz wielkiego zawierzenia Maryi, którego dokonywał na Jasnej Górze i w wielu innych sanktuariach na świecie.

Jasnogórskie uroczystości beatyfikacyjne

Uroczyście obchodzony był na Jasnej Górze dzień beatyfikacji Jana Pawła II. 1 maja br. pielgrzymi zgromadzeni na placu przed Szczytem Jasnogórskim dzięki połączeniu z Watykanem mogli uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu, śledząc uroczystości watykańskie za pośrednictwem telebimu. Śpiewanej Koronce do Miłosierdzia Bożego przewodniczył o godz. 15 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.
Wieczorne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II rozpoczęła procesja po wałach jasnogórskich, ze śpiewem Litanii Loretańskiej.
O 18.30, czyli w godzinie, o której od lat każdego dnia na Jasnej Górze sprawowana jest Eucharystia w intencjach papieskich, na Szczycie została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II, której przewodniczył Przeor Jasnej Góry. - Dziś w przedziwny sposób, wyraźnie, wręcz namacalnie czujemy obecność z nami na tym kawałku polskiej ziemi bł. Jana Pawła II, największego spośród Polaków, którego dziś Kościół wyniósł do chwały ołtarzy, a chwila ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym Kościoła katolickiego była dla wielu z nas wielkim wzruszeniem i wielką radością - mówił w homilii o. Roman Majewski. - „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza w ogromny dzwon, dla słowiańskiego oto Papieża otworzył tron”. Narodził się z woli Bożej nowy papież z dalekiego kraju, Papież, na którym spoczął sam Duch Święty. Przyszedł pasterz opatrznościowy dla świata podzielonego żelaznymi kurtynami polityki, ludzkiej pychy, kombinacji, człowiek z kamieniołomów, który serce zapalił miłością Matki Bożej, tak wielką, że mógł wobec nas wszystkich, wobec całego świata powiedzieć świadectwem swojego życia „Tutus Tuus” - mówił Ojciec Przeor o Janie Pawle II.
- Błogosławiony Janie Pawle II, tu, na Jasnej Górze, wołamy do Ciebie, wyproś nam, byśmy każdego dnia żyli czynem, słowem, modlitwą, miłosierdziem wobec siebie nawzajem. Z błogosławionego Jana Pawła II. Gaude Mater Polonia! Ciesz się, Matko Polsko! - wołał o. Roman Majewski.
Wieczorem na błoniach jasnogórskich odbył się wielki koncert, którym dziękowano za beatyfikację Jana Pawła II. Tym otwartym dla wszystkich koncertem zainaugurowano w Częstochowie 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Wystąpił Andreas Scholl, wybitny niemiecki kontratenor, jeden z najpiękniejszych głosów na świecie, któremu towarzyszyła Morphing Vienna Chamber Orchestra, znakomita orkiestra kameralna z Wiednia, założona przez częstochowianina Tomasza Wabnica.
Szczególna modlitwa dziękczynna była zanoszona na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego.

Reklama

Zakończenie nowenny jasnogórskiej

W wigilię uroczystości beatyfikacyjnej, a więc w sobotę 30 kwietnia, na Jasnej Górze zakończyła się nowenna przygotowująca wiernych do beatyfikacji Jana Pawła II. Nowenna trwała od 5 marca br. Dziewięć kolejnych sobót poprzedzających uroczystości beatyfikacyjne wypełniono na Jasnej Górze modlitwą i pogłębioną refleksją nad myślą Jana Pawła II, zwłaszcza nad jego nauczaniem maryjnym. Hasło przewodnie nowenny stanowiły słowa: „W blasku Jana Pawła II”.
Ostatniej Mszy św. nowennowej przewodniczył i homilię wygłosił o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.
Podczas Mszy św. odśpiewano pieśń pt. „Janie Pawle II”, skomponowaną przez jasnogórską organistkę Alicję Gołaszewską.

Ślady bł. Jana Pawła II

Z okazji beatyfikacji Jana Pawła II w Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze przygotowana została wystawa prezentująca dary przekazane przez Ojca Świętego dla sanktuarium narodu. Do wystawionych już w muzeum pamiątek dołączyły nowe eksponaty. Można zobaczyć: sutannę Jana Pawła II, ornaty, w których celebrował Msze św., stułę, wyroby złotnicze, jubilerskie, medale, monety, rzeźby, obrazy, papieskie różańce. Są także wyroby z kości słoniowej i rękodzieła, które Papież otrzymywał w różnych miejscach świata. - Ojciec Święty chciał w ten sposób powiązać kontynenty i różne sanktuaria. Jest to jakby siatka więzi, którą on uczynił przez te wota - wyjaśnia o. Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. Na wystawie eksponowane są też dwa trony papieskie, które były używane podczas pobytów Ojca Świętego na Jasnej Górze.
Do najcenniejszych darów pozostawionych przez Jana Pawła II na Jasnej Górze należą: przestrzelony, skrwawiony pas papieskiej sutanny, różaniec, złote serce, złota róża i podarowane w przededniu śmierci złote korony, z napisem „Totus Tuus”, dla Cudownego Obrazu Maryi Jasnogórskiej. Te najcenniejsze wota złożone są przy Matce Bożej, na ołtarzu Ojczyzny. Korony papieskie zdobią teraz Obraz Jasnogórski wraz z nową suknią - wotum narodu polskiego.
Z okazji beatyfikacji Jana Pawła II powstał specjalny album, ukazujący wota papieskie ofiarowane Jasnogórskiej Matce Kościoła.
Na murach jasnogórskich przygotowana została wystawa 60 dużych fotogramów przedstawiających Jana Pawła II podczas wizyt na Jasnej Górze, począwszy od pierwszej pielgrzymki w 1979 r. do ostatniej - w 1999 r. Na fotografiach widać Papieża modlącego się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a także spotykającego się z wiernymi, celebrującego Eucharystię na Szczycie Jasnogórskim, odprawiającego wieczorny Apel Jasnogórski. Sporo zdjęć przypomina VI Światowy Dzień Młodzieży, który pod przewodnictwem Jana Pawła II odbył się na Jasnej Górze w 1991 r.
W związku z beatyfikacją Jana Pawła II w jasnogórskim Wieczerniku powstało sgraffito z wizerunkiem nowego Błogosławionego. Obraz zajmuje 9 m2 i przedstawia klęczącego Papieża z różańcem w ręku, modlącego się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. W tle, na ścianie - na wzór wotów umieszczonych w Kaplicy Matki Bożej - znajdują się serduszka, ryngrafy i inne podarunki, a wśród nich też papieskie dary. W napisie pod obrazem czytamy: „«Jestem człowiekiem zawierzenia. Nauczyłem się nim być tutaj!» - błogosławiony Jan Paweł II - papież Polak (1978-2005)”.
Sgraffito Jana Pawła II dołączyło do obrazów świętych i błogosławionych XX i XXI wieku, znajdujących się w krużgankach jasnogórskiego Wieczernika. Ostatnio pojawiła się tu postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Obok bł. Jana Pawła II wkrótce powstanie obraz prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Nowy europejski szlak pielgrzymkowy: od Bałtyku do Rzymu

2019-06-24 17:58

vaticannews / Akwilea (KAI)

Do Rzymu będzie można dojść pieszo również przez Alpy Wschodnie. Trwają starania o odtworzenie dawnego szlaku pielgrzymkowego, po którym do grobów apostołów zmierzali pątnicy z krajów bałtyckich, Polski, Czech i Austrii.

pixabay.com

Dziś w Akwilei spotkali się założyciele stowarzyszenia "Romea Strata", które stawia sobie za cel reaktywacje ruchu pątniczego po tej właśnie drodze. Są to przedstawiciele pięciu włoskich regionów, przez które wiedzie szlak, zanim w Toskanii połączy się z główną trasą pielgrzymkową do Rzymu Via Francigena. Obecne są także delegacje z Austrii, Czech i Polski, a także przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, ks. Eugenio Bruno z Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Zapewnia on, że Watykan popiera odnowę starych tras pielgrzymkowych. Doświadczenie drogi do świętego miejsca jest bowiem sprawdzonym sposobem na ewangelizację. W ten sposób Kościół wychodzi na zewnątrz, może spotkać tych, którzy poszukują sensu życia i zbawienia – mówi ks. Eugenio Bruno.

"Odwieczne prawdy o człowieku nie przemijają, są wciąż te same. Okazuje się, że pod pewnymi względami pielgrzymi średniowieczni i współcześni pątnicy są do siebie podobni. Zmienił się sposób pielgrzymowania, aspekty organizacyjne, ale nie zmienia się to, co skłania człowieka do wyruszenia w drogę. Patrząc powierzchownie, można by sądzić, że dla wielu pielgrzymka to doświadczenie czysto turystyczne, bo nie ujawniają na zewnątrz zainteresowania sprawami duchowymi. Jeśli jednak przebijemy się przez te pozory, jeśli dotrzemy do prawdziwych pytań, jakie stawiają sobie ci ludzie, okazuje się, że jest to wciąż ten sam człowiek, taki sam, jak w średniowieczu. Również we współczesnych pielgrzymach jest poszukiwanie sensu, pragnienie zakorzenienia w historii, kulturze. I to właśnie ci piesi pielgrzymi pokazują nam, że sama turystyka już nie wystarcza. Widzimy, że turyści chcą być pielgrzymami, dążą do jakiegoś sensu, kultury integralnej. A Europa jest matką takiego pielgrzymowania” - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Eugenio Bruno.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy Sącz: jezuita popełnił samobójstwo

2019-06-25 11:02

jezuici.pl/dg / Nowy Sącz (KAI)

Wczoraj po południu w Nowym Sączu o. Piotr Matejski, jezuita, odebrał sobie życie. Miał 51 lat. W 1987 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, gdzie w 2000 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był cenionym historykiem i duszpasterzem. "Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny" - napisał w oświadczeniu prowincjał jezuitów, o. Jakub Kołacz SJ.

nowysacz.jezuici.pl

Publikujemy oświadczenie prowincjała Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego:

Drodzy Współbracia,

Współpracownicy w Misji i Przyjaciele Towarzystwa Jezusowego.

Wczoraj wczesnym popołudniem odebrał sobie życie o. Piotr Matejski SJ, na stałe pracujący w szkole i parafii w Nowym Sączu przy ul. Ks. Skargi. Ta tragiczna wiadomość jest dla nas wszystkich zaskoczeniem. Przyjęliśmy ją z niedowierzaniem, a nawet z przerażeniem. Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny.

Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic na temat powodów i motywów Jego czynu. Trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez policję, a my musimy poczekać na jego rezultaty.

Ten dramat jest udziałem nas wszystkich, dlatego proszę, wspierajmy się nawzajem życzliwością i modlitwą, oddając Bogu wszystko to, co dla nas jest niezrozumiałe i co nas zasmuca. Prośmy też, aby miłosierny Pan, który zna ludzkie serca, przyjął do siebie o. Piotra.

AMDG Jakub Kołacz SJ Prowincjał

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem