Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Poświęcenie pojazdów

Poświęcenie pojazdów

Pielgrzymka Kierowców

Modlitwa o bezpieczną jazdę

Jubileuszowa - 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców przybyła na Jasną Górę 14 maja. Spotkanie zgromadziło zarówno kierowców podróżujących po polskich drogach, jak i misjonarzy z całego świata - główny organizator spotkania, MIVA Polska, zajmuje się bowiem zapewnieniem środków transportu dla misji na całym świecie. Dzięki kierowcom, którzy przekazują 1 grosz za każdy przejechany bezpiecznie kilometr, możliwy jest zakup samochodów i motocykli dla misjonarzy. - Chciałbym podziękować kierowcom za te ofiary, które wpływają na rzecz MIVA, by pomóc polskim misjonarzom w krajach misyjnych - powiedział biskup diecezji Umzimkulu w RPA Stanisław Dziuba, paulin, który przybył na pielgrzymkę. W spotkaniu wzięli udział motocykliści z Orlen Teamu: Jacek Czachor i Marek Dąbrowski. - Pamiętajcie, najważniejsze jest to, żeby dojechać do mety, czyli do celu. Trzeba czerpać ze swojej jazdy przyjemność i wtedy jest to fajne, ale nie przekraczać barier, których przekraczać nie należy, nie jeździć brawurowo i nie denerwować się na innych uczestników dróg publicznych - apelował Jacek Czachor. - Cieszę się bardzo, że mogę w tej pielgrzymce uczestniczyć i podziękować Panu Bogu za przejechane bezpiecznie kilometry.
- Statystyki są zawsze porażające, jeśli słyszymy, że na drodze giną ludzie, szczególnie młodzi, a tego nie powinno być. To również uwrażliwienie wszystkich na to, żebyśmy przeciwdziałali takiej złej sytuacji - mówił ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.
Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Stanisław Dziuba, a homilię wygłosił ks. prał. Henryk Błaszczyk, kapelan ratownictwa drogowego. Zebranych powitał o. Nikodem Kilnar, paulin, inicjator 1. Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę.
W pielgrzymce uczestniczyła również służba celna - przybyły grupy mobilne celników z Częstochowy, Wrocławia, Katowic, Olsztyna.

Rodziny Katyńskie

Oczekiwanie na całą prawdę

Pielgrzymka Federacji Rodzin Katyńskich (FRK) zgromadziła 15 maja na Jasnej Górze ponad 100 osób. Spotkanie odbyło się w 71. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz w 1. rocznicę tragedii smoleńskiej. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odprawiona została Msza św. w intencji Polaków pomordowanych przez Sowietów. Eucharystii przewodniczył kapelan FRK ks. kmdr Janusz Bąk. - Mija już 71. rocznica zbrodni katyńskiej, a Polska, trwając na modlitwie, czeka na uznanie przez cały cywilizowany świat pełnej prawdy o niewyobrażalnej, potwornej rzeczywistości Katynia. Naród czeka na dostęp do dokumentów, gdziekolwiek one się znajdują. Katyń, Miednoje, Starobielsk, Ostaszków, Charków i inne miejsca kaźni polskich obywateli. Ileż ich było na rozległych polach Rosji... - wyliczał w homilii ks. Bąk. - A ból i mękę my, współcześni, będziemy nieśli w duszach. Niech już więcej nie próbują nas karmić obcy i swoi zatrutym jadem kłamstwa.
Izabela Komornicka-Montowska, prezes Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej, mówiła: - Mój tatuś był jeńcem Starobielska i zginął w Charkowie. Był czynnym zawodowo oficerem Wojska Polskiego. Był jednym z dowódców twierdzy brzeskiej i najprawdopodobniej, bo przecież wiadomości żadnych nie mamy, stamtąd, gdy twierdza padła, wzięli ich wszystkich do Szepietówki, bo stamtąd pisał. Następną wiadomość otrzymaliśmy ze Starobielska. Mamusia otrzymała ze Starobielska siedem kartek, ale w międzyczasie byliśmy już wywiezieni na Sybir.
Zdzisław Krzysztof Krakowski wspomina: - Mój ojciec zginął w Katyniu, miał numer 3042, był podporucznikiem rezerwy. Ojciec dostał się do niewoli. Otrzymaliśmy jeden list z Kozielska, a później słuch o nim zaginął. Nie wiedzieliśmy, co się stało, a w 1942 r. Niemcy nagle ogłosili, że ci oficerowie, którzy byli w Kozielsku, zostali rozstrzelani w Katyniu.

Krótko

9 maja Rada Akademii Fonograficznej sekcji muzyki poważnej przyznała Stowarzyszeniu Kapela Jasnogórska i o. Nikodemowi Kilnarowi, prezesowi Stowarzyszenia, szczególne wyróżnienie - „za konsekwentne odkrywanie, promowanie i przywrócenie do obiegu muzycznego zapomnianych skarbów z Biblioteki Jasnogórskiej”. Wyróżnienie zostało wręczone podczas uroczystości ogłoszenia laureatów nagród Fryderyk 2011, która odbyła się w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie.

12 maja sześć byłych więźniarek obozu koncentracyjnego Ravensbrück przybyło w 66. pielgrzymce na Jasną Górę. Przez doroczną pielgrzymkę wypełniają przyrzeczenie złożone Matce Bożej w obozie, że jeśli przeżyją, będą co roku pielgrzymować i dziękować za dar ocalenia.

13 maja odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne: „Jubileusz 300-lecia Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę”. Sympozjum przebiegało pod hasłem: „W blasku bł. Jana Pawła II” (więcej na s. 18-19).

14 maja miała miejsce Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył biskup diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc, w koncelebrze z biskupem pomocniczym Wiesławem Lechowiczem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.

14 maja ponad 5 tys. osób uczestniczyło w 26. Pielgrzymce Bankowców. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Maryjo, Matko Boża, bądź uwielbiona za dar beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II”. Mszy św. dla bankowców przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Zapowiedzi

4 czerwca - 23. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików

4 czerwca - 31. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję