Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 22/2011, str. 7

Dominik Różański/Niedziela

Podczas prezentacji książki w IPN w Warszawie

Podczas prezentacji książki w IPN w Warszawie

Prezentacja w IPN

„Wyjaśnienia Ali Agcy”

Wszystkie ślady zamachu na Jana Pawła II prowadzą do Moskwy - wynika z ustaleń podjętych w czasie śledztwa prowadzonego przez pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Dokumenty tego śledztwa zostały zebrane w książce pt. „Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy” (Wstęp i opracowanie dokumentów: Andrzej Grajewski. Wybór dokumentów: Andrzej Grajewski i Michał Skwara. Katowice 2011. Wydawca: IPN i „Gość Niedzielny”). Promocja książki odbyła się w siedzibie IPN w Warszawie 17 maja br.
- Dzięki temu, że do Polski trafiły zeznania zamachowca, możemy poznać zarówno bezpośrednich wykonawców zamachu, jak również zleceniodawców - mówi dr Andrzej Grajewski, historyk, autor wstępu i opracowania dokumentów. Jego zdaniem, ta publikacja stanowi swoistą encyklopedię zamachu na Papieża. - Pokazuje też, że sowiecki wątek jest znacznie ważniejszy niż bułgarski ślad w operacji zabicia Ojca Świętego - uważa dr Grajewski i powołuje się na wyprawę Alego Agcy do Teheranu wiosną 1980 r. oraz na okoliczności jego spotkania w tym kraju z oficerem KGB mjr. Władimirem Kuziczkinem, pracującym pod przykryciem sowieckiego dyplomaty.
Prowadzący to śledztwo prokurator Michał Skwara przyznał na konferencji w IPN, że praktycznie nie zdarza się, by udostępniać opinii publicznej dokumenty śledztwa, które nie jest jeszcze zakończone. W przypadku Papieża IPN uczynił tutaj wyjątek.
Takiego omówienia do tej pory w Polsce nie było. Opracowanie Andrzeja Grajewskiego stanowi ważny przyczynek do ostatecznych ustaleń na ten temat i pozwala stawiać dalsze pytania. Lektura jest ciekawa tym bardziej, że dotyczy jednej z największych tajemnic XX wieku.
Andrzej Grajewski zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt: że po ludzku patrząc, Jan Paweł II nie miał prawa przeżyć zamachu na swoje życie. Stąd tak silne było przekonanie Papieża, że ten pontyfikat jest w rękach Matki Bożej; i stąd motto książki: „Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę”.

Milena Kindziuk

List senatora Bendera

Czy państwo polskie uczci beatyfikację Jana Pawła II

Reklama

Senator Ryszard Bender 13 maja br. wystosował do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza pismo z prośbą o uzupełnienie porządku dziennego najbliższej sesji Senatu RP o punkt 1. Chodzi w nim o zmianę nazwy święta państwowego 1 Maja na Święto Państwowe Jana Pawła II. „Uważam, że największemu z Polaków należy się upamiętnienie wyrazistsze niż pomniki” - twierdzi senator Bender. „Święto Państwowe poświęcone jego pamięci spowoduje, że już na zawsze dzień jego beatyfikacji będzie wspominany przez kolejne pokolenia Polaków”. Zdaniem senatora, podobnie stało się w Stanach Zjednoczonych, gdzie „celebruje się święta państwowe poświęcone odkrywcy Ameryki - Krzysztofowi Kolumbowi i liderowi ruchu równouprawnienia obywateli - pastorowi Martinowi Lutherowi Kingowi”.

Z żałobnej karty

Ks. Józef Kubicki TChr zginął tragicznie

Dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski - ks. Józef Kubicki TChr zginął 16 maja br. w wypadku samochodowym w Marysinku pod Warszawą. Miał 59 lat. Jechał na uroczystość święceń kapłańskich w Poznaniu, gdzie znajduje się dom generalny Chrystusowców.
Zespół, którym kierował ks. Józef Kubicki od lat, w II niedzielę Adwentu prowadzi coroczne, ogólnopolskie zbiórki pieniędzy na rzecz Kościoła na Wschodzie. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (do 1992 r. działający jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie) istnieje od 1989 r. Ks. Józef Kubicki kierował biurem Zespołu od 2000 r. Organizował zbiórki i przekazywał fundusze na rzecz remontów i budowy kościołów, kaplic, przedszkoli, świetlic oraz ich wyposażenia. Zabiegał też o to, by do pracy ewangelizacyjnej na Wschód wyjeżdżało jak najwięcej dobrze przygotowanych księży, sióstr i świeckich wolontariuszy z Polski. „Biskupi, którzy przyjeżdżają do Polski z krajów b. ZSRR, proszą nas wciąż o pomoc personalną kapłanów i sióstr zakonnych, ponieważ zakres posługi charytatywnej i ewangelizacyjnej poszerza się o nowo powstające ośrodki pomocy wychowawczej wobec miejscowego społeczeństwa, a zwłaszcza wobec dzieci osieroconych” - mówił KAI ks. Kubicki. Często także sam udawał się na Wschód. Brał udział w uroczystościach kościelnych i odwiedzał pracujących tam księży i siostry. W ostatni weekend odwiedził Siostry od Aniołów w Wilnie. Zwracał też uwagę na ekumeniczny aspekt obecności katolików z Polski na tamtych terenach.

Krótko

Polski prokurator generalny Andrzej Seremet uzyskał mglistą obietnicę, że Rosjanie zwrócą Polsce wrak tupolewa, który rozbił się w katastrofie smoleńskiej. Polscy eksperci, razem z Rosjanami, będą mogli też badać rejestratory samolotu.

Bliskie jest porozumienie z USA w sprawie stałej obecności pododdziału sił powietrznych USA w Polsce i rotacyjnej obecności amerykańskich F-16 - zapewnia informator z kręgów zbliżonych do polskiej dyplomacji.

Międzynarodowe instytucje, w tym Komisja Europejska i MFW, nie wierzą, że polskiemu rządowi uda się w 2012 r. zmniejszyć deficyt budżetowy do zakładanego poziomu 2,9 proc. PKB. Obydwie instytucje wskazują na zbyt optymistyczne wyliczenia rządu o wzroście gospodarczym oraz na nieciekawe prognozy odnośnie do rynku pracy.

Fiaskiem zakończyła się prywatyzacja BGŻ. Skarb Państwa chciał zbyt drogo za akcje banku i zarobi miliard złotych mniej niż planował.

PiS zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego opłaty za naukę na drugim kierunku studiów. Przepis ten był pomysłem obecnego rządu.

Sformułowania PiS i jego prezesa o narodowości śląskiej jako „zakamuflowanej opcji niemieckiej” nie były przejawem dyskryminacji ani publicznym znieważeniem grupy etnicznej lub narodowościowej - wyjaśniła prokuratura i odmówiła śledztwa w tej sprawie.

Krzysztof Wyszkowski, były działacz Wolnych Związków Zawodowych, zapowiedział, że nie wykona wyroku sądu, który nakazał mu przeprosić Lecha Wałęsę za to, że nazwał go współpracownikiem SB o pseudonimie Bolek. Wyszkowski tłumaczył, że nie zamierza kłamać.

W Polsce jest już 800 tys. niesamodzielnych starszych osób, wymagających stałej opieki, i będzie ich coraz więcej. Po 65. roku życia jest już 5 mln Polaków, a w wieku ponad 80 lat - 1,3 mln osób.

Prokuratura opublikowała zdjęcia 51 pseudokibiców z Wielkopolski, którzy wzięli udział w zamieszkach podczas meczu w Bydgoszczy.

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt tzw. specustawy dotyczącej bezpieczeństwa podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Wśród jego założeń są m.in.: wprowadzenie elektronicznego monitoringu chuliganów stadionowych, kary za posiadanie niebezpiecznych narzędzi, sądzenie pseudokibiców na stadionach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję