Reklama

Kościół

Częstochowa: XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich

We wtorek o godz. 9.15 na Jasnej Górze rozpocznie się XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka oraz bp. Andrzeja Przybylskiego - poinformowała PAP w poniedziałek Komisja Episkopatu Polski.

2023-09-19 07:08

[ TEMATY ]

forum

Karol Porwich/Niedziela

Jak poinformowała PAP w poniedziałek Komisja Episkopatu Polski, we wtorek, o godz. 9.15, na Jasnej Górze, rozpocznie się XXI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka oraz bp. Andrzeja Przybylskiego.

19 września br. w Częstochowie odbędzie się Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich organizowane przez Radę Szkół Katolickich. Spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Po raz 21. ich przedstawiciele przybędą do jasnogórskiego sanktuarium, aby we wspólnej modlitwie, refleksji i śpiewie wielbić Boga, szukać odpowiedzi na nurtujące młodych ludzi pytania oraz budować wzajemne relacje we wspólnocie uczniów katolickich liceów i techników.

"Udział w Forum zgłosiło blisko 1500 osób, młodzieży szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Czasami jest tak, że wspólnota szkolna może czuć się małą, nic nie znaczącą kropelką w oceanie innych szkół. Przyjeżdżając tutaj, na Jasną Górę, oni nagle widzą, że stanowią rzeszę młodych ludzi. Że są tysiące młodych ludzi, którzy myślą podobnie, szanują wartości, wybierają szkołę katolicką żeby kształtować swój charakter, poszukiwać Pana Boga czy też pogłębiać swoją wiarę" - powiedział PAP Robert Jaczyński, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.

Reklama

"To spotkanie na Jasnej Górze daje taką przestrzeń, żeby się odnaleźć" - dodał wicedyrektor Jaczyński. Myślą przewodnią tegorocznego spotkania będzie pytanie o sens życia, o to, kogo słuchać, za kim iść, aby żyć pięknie, mądrze a zarazem godnie. Głównym prelegentem będzie ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak, który wygłosi konferencję o Bożej miłości, o Chrystusie, który zaprasza do bardzo osobistej relacji i więzi. Świadectwem życia i przesłaniem do młodych podzielą się: Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Dobromir Makowski - pedagog, raper, organizator imprez młodzieżowych.

Szczególnie ważnym wymiarem spotkania młodych będzie wspólna modlitwa: adoracja Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa na Wałach, a nade wszystko Eucharystia w bazylice jasnogórskiej, której o godz. 13.30 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Ksiądz biskup sam z wykształcenia jest pedagogiem - uzyskał magisterium w częstochowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Jana Długosza), zanim wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.(PAP)

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina – gra zespołowa

Niedziela małopolska 7/2019, str. IV

[ TEMATY ]

forum

Małgorzata Poparda

Dla organizatorów to ogromna radość, że forum po raz kolejny łączy wiele wspólnot – mówi Marcin Lewandowski

Dla organizatorów to ogromna radość, że forum po raz kolejny łączy wiele wspólnot – mówi Marcin Lewandowski

Łzy, uśmiech, zamyślenie widać było na twarzach uczestników VIII Forum Formacyjnego „Smutek zamieniam w radość” w Tarnowie. Dowód na to, że ponad tysiąc sto osób przeżyło piękny czas z Bogiem i we wspólnocie

Spotkanie poświęcone było rodzinie. Zaproszeni goście mówili 2 i 3 lutego o trudnościach w rodzinie i ich przyczynach. Przypomnieli, jak je pokonać. Konferencję o więzach, które dają szczęście, wygłosił o. Paweł Sawiak. – Głównym celem życia człowieka jest stworzenie więzi z Bogiem. Wszystkie inne relacje są tylko pośrednimi celami – zauważył jezuita. I radził: – Jeśli chcesz być szczęśliwy, to zacznij od więzi z Bogiem. On czeka na ciebie. Zwiąż się z Nim najmocniej, jak potrafisz. Dopiero później twórz więzi z innymi ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

25 lat pomocy starszym i schorowanym w Henrykowie

2023-09-21 17:44

mat. pras

Swój jubileusz 25-lecia obchodzi Dom Opieki w Henrykowie prowadzony przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Uroczystości związane z rocznicą powstania ośrodka w cieniu Klasztoru Księgi Henrykowskiej rozpoczęła dyrektor Domu Opieki Anna Lewandowska. Na samym początku przytoczyła słowa papieża Franciszka. - Z naszej wiary w Chrystusa, który stał się ubogim, by być zawsze blisko ubogich i wykluczonych, wypływa troska o osoby najbardziej opuszczone przez społeczeństwo - zaznaczyła pani dyrektor, przytaczając historię ośrodka: - Został powołany do życia w grudniu 1997 roku. Jest to dom dla osób przewlekle somatycznie chorych, dotkniętych wielochorobowością i opuszczonych. Tutaj znaleźli swój dom. Dla wielu mieszkańców pobyt w domu opieki jest ostatnim etapem życia. Otaczamy ich szczególną opieką, próbując stworzyć namiastkę domu. One zaś odwdzięczają się uśmiechem czy przytuleniem.

CZYTAJ DALEJ

Ełk: ciekawa inicjatywa leśników dla niepełnosprawnych podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej

2023-09-21 18:39

[ TEMATY ]

leśnictwo

niepełnosprawni

Ełk

©/BPJG Krzysztof Świertok

Po licznych rozmowach pomiędzy Warsztatami Terapii Zajęciowej działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej a Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku 21 września br. zostało uroczyście podpisane porozumienie dotyczące umożliwienia podopiecznym WTZ w Ełku odbywania praktyk zawodowych w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Malinówce.

„Podpisanie porozumienia o współpracy między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku a Warsztatami Terapii Zajęciowej w Ełku działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej jest bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ jest to pierwsza na taką skalę możliwość systematycznych praktyk zawodowych osób z niepełnosprawnościami w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Lasów Państwowych w Malinówce. Dla naszych podopiecznych jest to ważna forma rehabilitacji, która znacznie wpłynie na polepszenie zarówno aktywizacji społecznej jak i zawodowej. Nasi podopieczni są zagrożeni wykluczeniem z życia społecznego. Pomimo swoich niepełnosprawności pragną być przydatni społeczeństwu. Chcą pracować i dzięki temu czuć się częścią społeczności, jej pełnowartościowymi obywatelami” – wyjaśnia Małgorzata Charubin, kierownik WTZ w Ełku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję