Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Niemiecki Obóz Rasowy

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Łodzi odbył się briefing prasowy zorganizowany przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej poświęcony inauguracji badań naukowych.

Celem briefingu było podanie do informacji publicznej inauguracji badań naukowych nad niemieckim Obozem Rasowym przy ul. Spornej w Łodzi, prowadzonych przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wydarzenie odbyło się na terenie budynków klasztornych Ojców Bernardynów, gdzie podczas II wojny światowej funkcjonował obóz. - Jako pracownik oddziałowego biura badań historycznych IPN-u w Łodzi rozpoczęłam badania naukowe, zmierzające do przygotowania publikacji na temat niemieckiego Obozu Rasowego. Będzie to opracowanie źródłowe zawierające poza szczegółowym opisem działalności łódzkiej ekspozytury Urzędu Rasy i Osadnictwa SS, róże dokumenty niemieckie, a szczególnie listy Polaków, którzy zostali skierowani z Rassenlagru do III Rzeszy w celach germanizacyjnych - tłumaczy prowadząca prace Patrycja Resel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas wydarzenia głos zabrali dyrektor Oddziału IPN w Łodzi, Mateusz Kotecki, Patrycja Resel z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, ojciec Juwenalis Zbigniew Andrzejczak – dyrektor Szkół OO. Bernardynów w Łodzi oraz naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi prok. Jacek Kozłowski. Briefing prowadził dr Rafał Leśkiewicz - dyrektor Biura Rzecznika Prasowego IPN.

Niemiecki obóz ekspozytury Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS w Łodzi był jednym z głównych ośrodków terroru na terenie okupowanej przez Niemców Łodzi, został niemalże całkowicie zapomniany przez współczesnych mieszkańców miasta. Ten obóz rasowy, znany także jako "Rassenlager", rozpoczął działalność jesienią 1940 roku w budynkach klasztoru Ojców Bernardynów przy ul. Spornej 73. Wtedy to ta ulica nosiła niemiecką nazwę Landknechtstrasse, a później Wotanstrasse. Już pół roku wcześniej, 2 lutego, Niemcy zaczęli wypędzać zakonników z klasztoru. Niemiecki obóz rasowy w Łodzi był miejscem realizacji polityki rasowej III Rzeszy na okupowanych ziemiach Polski i istniał praktycznie aż do zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi, czyli do stycznia 1945 roku. W obozie tym osadzano Polaków w różnym wieku i płci, począwszy od niemowląt, przez młodzież, dorosłych aż po osoby starsze. Pierwszą grupą więźniów byli Polacy, którzy trafili tam po wstępnej selekcji spośród osób przetrzymywanych w niemieckich obozach przesiedleńczych na terenie Kraju Warty, gdzie byli przeznaczani do procesu germanizacji. W obozie "Rassenlager" w Łodzi znaleźli się również polscy wysiedleńcy z Zamojszczyzny.

Reklama

Wśród więźniów było wielu małoletnich Polaków, których, ze względu na posiadane cechy wyglądu uznawane za rasę nordycką, kierowano bezpośrednio z niemieckiego Urzędu Pracy (niem. Arbeitsamt) do tego obozu rasowego. Wśród osadzonych były także młode kobiety z dziećmi, których mężowie należeli do organizacji konspiracyjnych, przebywali w aresztach lub obozach.

Na końcu spotkania został zapowiedziany film dokumentalny ,,Rassenlager w Litzmannstadt. Przemilczane losy Polaków -– ofiar germanizacji”, którego realizacji podjęli się pracownicy Oddziału IPN w Łodzi. Przedstawiciele IPN  nawiązują kontakt z świadkami tych wydarzeń, aktywnie gromadząc materiały naukowe, aby szeroko opowiedzieć o wydarzeniach, które miały miejsce w obozie przy Spornej w okresie II wojny światowej. - Chciałabym wystosować prośbę do byłych więźniów niemieckiego Obozu Rasowego przy ul. Spornej, także do ich rodzin, aby zgłaszali się do mnie, do innych pracowników IPN w Łodzi, ponieważ tylko dzięki wzajemnej współpracy będziemy w stanie zrekonstruować historię tego obozu oraz losów jego więźniów - podkreśla Patrycja Resel.

2023-09-21 13:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bełchatów: dla Boga warto poświęcić wszystko

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Damian Agatowski

Podczas Mszy Świętej w intencji Górników i ich rodzin, której przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii I stopnia – ex ossibus – Świętego Andrzeja Boboli do Świątyni Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia w Bełchatowie. Relikwie Świętego Parafia otrzymała od kustosza Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie - Ojca Waldemara Borzyszkowskiego. U progu Adwentu przyszedł do naszej Świątyni, miasta i regionu Męczennik w znaku swojej relikwii. Przyszedł w czasie oczekiwania na Jezusa, Światłość prawdziwą.

CZYTAJ DALEJ

TVP1: „Modlitwa pokoleń. 70 lat Apelu Jasnogórskiego”

2023-12-07 12:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Materiał prasowy

W piątek, 8 grudnia o godz. 20:30 TVP1 zaprasza na wyjątkowe wydarzenie muzyczne pt. „Modlitwa pokoleń. 70 lat Apelu Jasnogórskiego”.

W jasnogórskiej bazylice wystąpią m.in.: Kamil Bednarek, Maja Krzyżewska, Andrzej Lampert, Olek Leon czy Paulini ze Skałki.

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest Miłością w oczekiwaniu

2023-12-08 09:53

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Zbawiciel przychodzi z miłością, ale nie zmusza do tego, by natychmiast Go przyjąć. On jest obok i cierpliwie czeka. „Miłość jest oczekiwaniem” (S. Weil). Bóg jest Miłością w oczekiwaniu. Nadzieja rodzi się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Bogiem, kiedy wychodzenie Boga do człowieka spotyka się z tęsknotą człowieka za Nim. Nadzieja ta realizuje się w pełni w Bożym Narodzeniu.

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję