Reklama

Powstaje film o początkach częstochowskiej „Solidarności”

Apel o pomoc

Ubiegłoroczna 30. rocznica powstania Niezależnego Związku Zawodowego „Solidarność” stała się dla producenta filmowego Krzysztofa Kasprzaka pretekstem do utrwalenia na płytach DVD początków powstania tego niezależnego związku w regionie częstochowskim oraz pamięci o ludziach, którzy dla nowej Polski często ryzykowali swoim życiem.
Krzysztof Kasprzak wyszedł z propozycją realizacji filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem „Początki częstochowskiej «Solidarności»”. Pomysł zaakceptował przewodniczący NSZZ „Solidarność” Mirosław Kowalik. Film, którego scenariusz oparty jest na materiale przygotowanym przez pracownika IPN - Wojciecha Rotarskiego, będzie obejmował lata 1980-89, ale także pokaże współczesny obraz związku. Film będzie miał charakter historyczno-edukacyjny. Wyprodukuje go firma Kas Film. Premiera filmu planowana jest w Częstochowie na październik br. Jego emisja odbędzie się także na antenie telewizji satelitarnej.
W filmie znajdą się archiwalne materiały, z okresu tworzenia się częstochowskiej „Solidarności”, jakie udało się zebrać przez wiele lat poszukiwań, w większości wcześniej niepublikowane. Powstanie NSZZ „Solidarność” pokazane zostanie przez pryzmat wspomnień uczestników tamtych wydarzeń. Realizatorzy, na ile budżet filmu pozwoli, sięgną także do filmoteki TV Katowice. Podczas trwającej już realizacji filmu planuje się wielogodzinne nagranie relacji osób, które brały udział m.in. w proteście w klubie „Ikar”, strajku na Politechnice Częstochowskiej czy też w demonstracjach z 1 maja 1983 r. oraz pierwszych przywódców nowego związku i tych, którzy w tym czasie aktywnie w nim działali. Ponieważ w 40-minutowym filmie może być wykorzystana tylko mała część wypowiedzi każdej z tych osób, całość nagrań będzie zarchiwizowana i przekazana zainteresowanym instytucjom, w tym uczelniom i Ośrodkowi Dokumentacji Dziejów Częstochowy, by w przyszłości służyć studentom, naukowcom i wszystkim interesującym się historią miasta.
Realizatorzy filmu zwracają się do wszystkich, którym leży na sercu zachowanie pamięci z tamtych lat, z apelem o wypożyczenie materiałów filmowych i fotograficznych z lat 1980-90 dotyczących strajków, stanu wojennego, materiałów podziemnej prasy z terenu częstochowskiego. Wszystkich, którzy chcieliby udostępnić swoje archiwa z tamtych lat, prosimy o kontakt: film@kasfilm.pl, nr tel. 603-528-963.
Wszyscy, którzy również materialnie chcą przyczynić się do powstania tego filmu, proszeni są o kontakt na powyższy adres e-mailowy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Prezydent Trump oficjalnie wycofał swój kraj ze Światowej Organizacji Zdrowia

2020-07-07 22:14

[ TEMATY ]

USA

Donald Trump

WHO

Wikipedia

Prezydent Donald Trump oficjalnie wycofał USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa - poinformował we wtorek na Twitterze wywodzący się z Partii Demokratycznej członek Komisji Senatu ds. zagranicznych Robert Menendez.

Zdaniem Trumpa reakcja WHO na wybuch pandemii koronawirusa nie była właściwa, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

29 maja Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z WHO.

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom, zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział przywódca USA. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 mln USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

Przekazana ONZ notyfikacja o wycofaniu się USA z WHO wchodzi w życie za rok, 6 lipca 2021 roku. (PAP)

jo/ mal/

arch.

CZYTAJ DALEJ

Patriarcha Cyryl broni Hagia Sophia: to początki naszej wiary

2020-07-07 18:04

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Turcja

patriarcha Cyryl

Osvaldo Gago / pl.wikipedia.org

Patriarcha Moskiewski zdecydowanie przeciwstawia się próbom przekształcenia bazyliki Hagia Sophia w meczet. Byłby to zamach na całą cywilizację chrześcijańską – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu. Cyryl przypomina, że z tą świątynią ściśle są związane początki chrześcijaństwa w Rusi Kijowskiej.

Losy głównej świątyni chrześcijańskiego Konstantynopola wciąż nie zostały rozstrzygnięte. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan chce z niej zrobić meczet. Aktualnie sprawę rozważa najwyższy sąd administracyjny. Jego decyzja ma zapaść do 15 lipca.

Hagia Sophia została konsekrowana w 537 r. Do czasu wybudowania nowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie, była największą świątynią chrześcijańską na świecie. Przez ponad 900 lat była główną bazyliką wschodniego chrześcijaństwa. W meczet została przekształcona dopiero w 1453 r. po zdobyciu Konstantynopola przez Turków. W 1934 r. Mustafa Kemal Atatürk, twórca laickiej i zorientowanej na Europę Turcji, przekształcił Hagia Sophia w muzeum.

Patriarcha Cyryl przypomina, że historia chrześcijaństwa w Rosji bezpośrednio wiąże się z tą świątynią. To właśnie pod wpływem opowiadań swych wysłanników o jej pięknie książę Włodzimierz podjął decyzję o chrzcie Rusi. Dlatego też dla każdego prawosławnego Rosjanina pozostaje ona wielkim sanktuarium chrześcijańskim. Przez wieki stanowiła też główne źródło inspiracji w kształtowaniu rosyjskiej duchowości.

Moskiewski patriarcha jest głęboko zaniepokojony postulatami niektórych tureckich polityków, którzy kwestionują aktualny, muzealny charakter świątyni, stanowiącej „jeden z najważniejszych zabytków kultury chrześcijańskiej”. Ostrzega on, że „rosyjski naród ze smutkiem i oburzeniem przyjmie jakąkolwiek próbę degradacji czy deptania tysiącletniego dziedzictwa duchowego Kościoła Konstantynopola”. Wyraża jednak nadzieję, że władze Turcji wykażą się rozwagą i zachowany zostanie neutralny status Hagia Sophia, co „pomoże w rozwoju wzajemnych relacji między narodem rosyjskim i tureckim oraz przyczyni się do umocnienia pokoju i międzyreligijnej zgody”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję