Reklama

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 26/2011, str. 6

Krzysztof Świertok
Bp Józef Zawitkowski wprowadza pielgrzymów na Jasną Górę

Początek pieszego pielgrzymowania

Przyszli z Łowicza

Sezon pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę rozpoczęła 356. Łowicka Piesza Pielgrzymka, która dotarła do Częstochowy 11 czerwca. Pielgrzymka wyruszyła pierwszy raz w 1656 r., po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego.
W tym roku pielgrzymowało 400 osób - przewodnikiem był ks. Wiesław Frelek. Łowickich pątników witał na placu przed Szczytem Jasnogórskim bp Józef Zawitkowski z Łowicza. - Wrażenia są zawsze takie same, tylko coraz mocniejsze. A to dlatego, że sił ubywa, a oni są coraz mocniejsi, coraz radośniejsi i jest ich coraz więcej - mówił. Pielgrzymka łowicka wędrowała w tym roku pod hasłem: „Nie lękajcie się świętości”. Kapela łowicka z akordeonami i bębnami, sztandary, feretrony, łowickie stroje i tradycyjne tańce pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego zachwyciły innych, obecnych na Jasnej Górze pielgrzymów. Po złożeniu hołdu Prymasowi Tysiąclecia pielgrzymi przeszli do Kaplicy Cudownego Obrazu na Mszę św. pod przewodnictwem bp. Zawitkowskiego.

Dzieci Radia Maryja

Podwórkowe Kółka Różańcowe

Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci, działające przy Radiu Maryja, przybyły 12 czerwca na Jasną Górę już po raz trzynasty. Do powstałych w 1997 r. PKRD należy dziś ponad 140 tys. osób z 32 krajów świata. Każde dziecko odmawia codziennie przynajmniej dziesiątek Różańca, rozważając kolejno poszczególne tajemnice. Na jasnogórskie spotkanie przybyły dzieci z opiekunami, rodzicami, wychowawcami, katechetami, kapłanami i siostrami zakonnymi. Mali pielgrzymi mieli ze sobą transparenty i chorągiewki. Obecna była niepełnosprawna Madzia Buczek, założycielka PKRD.
- Matka Boża potrzebuje dzieci, tak jak potrzebowała dzieci fatimskich, aby realizować swój plan miłości dla Polski i świata - mówił obecny na pielgrzymce o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Totus Tuus - Maryjo, cały Twój”.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. W homilii zwrócił się on do dzieci w słowach: - Ojciec Święty Was kochał, jako pierwszy z papieży napisał do Was list, w którym nazywa Was tęczą Kościoła, gwiazdą rodziny i najważniejszymi ludźmi na świecie, i prosi, abyście się modlili o pokój, zgodę i miłość, tak jak Matka Boża prosiła Hiacyntę, Franka i Łucję w Fatimie, aby modlili się za cały świat.
Za organizację pielgrzymki odpowiadał o. Piotr Dettlaff, redemptorysta z Radia Maryja.

Krótko

10 czerwca kilkaset osób zgromadziło się na dorocznej - 20. Pielgrzymce Chorych na Cukrzycę. Mszy św. przewodniczył o. Eugeniusz Morawski, karmelita bosy z Wadowic.

11 czerwca odbyła się 21. Pielgrzymka Sportowców z udziałem sportowców, trenerów, działaczy, dzieci i młodzieży z parafialnych klubów sportowych - w sumie ok. 200 osób. Przybyły m.in. polskie sławy w dziedzinie boksu. Obecni byli: Andrzej Biegalski, Marian Kasprzyk, Jerzy Kulej, Jerzy Rybicki, Józef Grudzień. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Mirosław Mikulski - prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego (więcej - na str. 40).

11 czerwca ok. 7 tys. osób zgromadziło się na 12. Pielgrzymce Poczty Polskiej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Obecni byli: minister Maciej Jankowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Jerzy Jóźkowiak - prezes Poczty Polskiej SA, i Mariusz Zarzycki - członek Zarządu Poczty Polskiej SA. Mszę św. koncelebrował ks. Jarosław Sroka - krajowy duszpasterz pocztowców.

12 czerwca 27. Pielgrzymka Ogrodników zgromadziła ok. tysiąca ogrodników i sadowników. Pielgrzymom towarzyszył ks. Wojciech Kołakowski - krajowy duszpasterz ogrodników. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz.

12 czerwca lekarze weterynarii i służby weterynaryjne z całej Polski przybyli na swoją doroczną 19. już Pielgrzymkę - w sumie ok. 200 osób. Obecny był Janusz Związek - główny lekarz weterynarii. Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Brusiło OFMConv - krajowy duszpasterz lekarzy weterynarii.

12 czerwca przybyła niecodzienna pielgrzymka - czterech mężczyzn ze Stowarzyszenia Sympatyków 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Wszyscy w historycznych mundurach, dwóch z nich jechało na koniach ze sztandarem pułku.

Zapowiedzi

2 lipca - 74. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

3 lipca - 17. Pielgrzymka Kresowian i Towarzystwa Miłośników Lwowa

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów” na wzór rzymski

2019-12-08 11:44

it / Jasna Góra (KAI)

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”. Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi.

Krzysztof Świertok
Zobacz zdjęcia: „Hołd z kwiatów” na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Figura stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.

Tegoroczne uroczystości „Hołdu z kwiatów” upływają nie tylko w łączności z papieżem Franciszkiem, ale i z kościołem Ducha Świętego w Warszawie, skąd wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę i gdzie rozpoczęła się modlitwa w obronie życia, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Świątynia od dziś stanie się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra „w hołdzie z kwiatów będziemy dziękować za Maryję, która jest Matką Życia, i która zaprasza nas do tego, byśmy byli świadkami życia”.

8 grudnia to na Jasnej Górze od 10 lat dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim. - W jakimś sensie ten nasz hołd jest przedłużeniem tego papieskiego w Rzymie. Stamtąd zaczerpnęliśmy wzór, ale tu na Jasnej Górze nie tylko ks. Arcybiskup składa białe róże, lecz czynią to wszyscy, to jest taki jasnogórski zwyczaj, który ma szczególną wymowę - wyjaśnia o. Przeor. Podkreśla, że „w tym symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej”. - Chcemy wspierać też papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną, wspólną modlitwą - zapewnia o. Waligóra.

Uroczystości jasnogórskie rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Szczyrk: modlitwa za ofiary wybuchu gazu

2019-12-08 21:27

rk / Szczyrk (KAI)

W intencji ofiar niedawnej katastrofy, ich bliskich, a także wszystkich, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc modlono się 8 grudnia św. w kościele parafialnym w Szczyrku. Wielu uczestników Mszy św. wspominało zmarłych tragicznie sąsiadów i przyjaciół.

Foto-Rabe/pixabay.com

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła ks. Andrzej Loranc, który przewodniczył liturgii, wyjaśnił, że jest to modlitwa, w której wierni proszą, „by tych, którzy ucierpieli w katastrofie, objąć modlitwą”, a także „prosić o Boże błogosławieństwo dla tych, którzy żyją, a dla tych, którzy odeszli, o życie wieczne”.

„Przychodzimy pełni bólu, smutku, przygnębienia. Przechodzimy też pełni nadziei, jako ludzie wierzący” – dodał i wskazał na Maryję , która stała pod krzyżem swojego Syna. „Ona umiała zawierzyć Bogu. Prośmy o to, abyśmy i my potrafili” – dodał kapłan.

W kazaniu ks. Andrzej Sander wspomniał o jednej z ofiar tragedii, która miała przystąpić w przyszłym roku do I komunii świętej. „Otrzymujecie dziś medaliki z Matką Bożą, a nasza koleżanka Michalina już ją widzi. Jest razem z nią” – tłumaczył obecnym na modlitwie koleżankom i kolegom nieżyjącej dziewczynki.

W wyniku wybuchu gazu, do którego doszło 4 grudnia, pod gruzami domu, należącego do jednej rodziny, zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci.

Caritas bielsko-żywiecka poinformowała, że środki finansowe przeznaczone na pomoc dla najbliższych ofiar katastrofy w Szczyrku należy wpłacać na rachunek bankowy diecezjalnej Caritas: 47 1240 1170 1111 0010 6323 0610 z dopiskiem: Pomoc Szczyrk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem