Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 26/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Bp Józef Zawitkowski wprowadza pielgrzymów na Jasną Górę

Początek pieszego pielgrzymowania

Przyszli z Łowicza

Sezon pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę rozpoczęła 356. Łowicka Piesza Pielgrzymka, która dotarła do Częstochowy 11 czerwca. Pielgrzymka wyruszyła pierwszy raz w 1656 r., po cudownej obronie Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego.
W tym roku pielgrzymowało 400 osób - przewodnikiem był ks. Wiesław Frelek. Łowickich pątników witał na placu przed Szczytem Jasnogórskim bp Józef Zawitkowski z Łowicza. - Wrażenia są zawsze takie same, tylko coraz mocniejsze. A to dlatego, że sił ubywa, a oni są coraz mocniejsi, coraz radośniejsi i jest ich coraz więcej - mówił. Pielgrzymka łowicka wędrowała w tym roku pod hasłem: „Nie lękajcie się świętości”. Kapela łowicka z akordeonami i bębnami, sztandary, feretrony, łowickie stroje i tradycyjne tańce pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego zachwyciły innych, obecnych na Jasnej Górze pielgrzymów. Po złożeniu hołdu Prymasowi Tysiąclecia pielgrzymi przeszli do Kaplicy Cudownego Obrazu na Mszę św. pod przewodnictwem bp. Zawitkowskiego.

Dzieci Radia Maryja

Podwórkowe Kółka Różańcowe

Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci, działające przy Radiu Maryja, przybyły 12 czerwca na Jasną Górę już po raz trzynasty. Do powstałych w 1997 r. PKRD należy dziś ponad 140 tys. osób z 32 krajów świata. Każde dziecko odmawia codziennie przynajmniej dziesiątek Różańca, rozważając kolejno poszczególne tajemnice. Na jasnogórskie spotkanie przybyły dzieci z opiekunami, rodzicami, wychowawcami, katechetami, kapłanami i siostrami zakonnymi. Mali pielgrzymi mieli ze sobą transparenty i chorągiewki. Obecna była niepełnosprawna Madzia Buczek, założycielka PKRD.
- Matka Boża potrzebuje dzieci, tak jak potrzebowała dzieci fatimskich, aby realizować swój plan miłości dla Polski i świata - mówił obecny na pielgrzymce o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Totus Tuus - Maryjo, cały Twój”.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. W homilii zwrócił się on do dzieci w słowach: - Ojciec Święty Was kochał, jako pierwszy z papieży napisał do Was list, w którym nazywa Was tęczą Kościoła, gwiazdą rodziny i najważniejszymi ludźmi na świecie, i prosi, abyście się modlili o pokój, zgodę i miłość, tak jak Matka Boża prosiła Hiacyntę, Franka i Łucję w Fatimie, aby modlili się za cały świat.
Za organizację pielgrzymki odpowiadał o. Piotr Dettlaff, redemptorysta z Radia Maryja.

Krótko

10 czerwca kilkaset osób zgromadziło się na dorocznej - 20. Pielgrzymce Chorych na Cukrzycę. Mszy św. przewodniczył o. Eugeniusz Morawski, karmelita bosy z Wadowic.

11 czerwca odbyła się 21. Pielgrzymka Sportowców z udziałem sportowców, trenerów, działaczy, dzieci i młodzieży z parafialnych klubów sportowych - w sumie ok. 200 osób. Przybyły m.in. polskie sławy w dziedzinie boksu. Obecni byli: Andrzej Biegalski, Marian Kasprzyk, Jerzy Kulej, Jerzy Rybicki, Józef Grudzień. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Mirosław Mikulski - prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego (więcej - na str. 40).

11 czerwca ok. 7 tys. osób zgromadziło się na 12. Pielgrzymce Poczty Polskiej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy. Obecni byli: minister Maciej Jankowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Jerzy Jóźkowiak - prezes Poczty Polskiej SA, i Mariusz Zarzycki - członek Zarządu Poczty Polskiej SA. Mszę św. koncelebrował ks. Jarosław Sroka - krajowy duszpasterz pocztowców.

12 czerwca 27. Pielgrzymka Ogrodników zgromadziła ok. tysiąca ogrodników i sadowników. Pielgrzymom towarzyszył ks. Wojciech Kołakowski - krajowy duszpasterz ogrodników. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz.

12 czerwca lekarze weterynarii i służby weterynaryjne z całej Polski przybyli na swoją doroczną 19. już Pielgrzymkę - w sumie ok. 200 osób. Obecny był Janusz Związek - główny lekarz weterynarii. Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Brusiło OFMConv - krajowy duszpasterz lekarzy weterynarii.

12 czerwca przybyła niecodzienna pielgrzymka - czterech mężczyzn ze Stowarzyszenia Sympatyków 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Wszyscy w historycznych mundurach, dwóch z nich jechało na koniach ze sztandarem pułku.

Zapowiedzi

2 lipca - 74. Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

3 lipca - 17. Pielgrzymka Kresowian i Towarzystwa Miłośników Lwowa

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Sławoj Leszek Głódź przechodzi na emeryturę

2020-08-13 12:09

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

BP KEP

Abp Sławoj Leszek Głódź

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę. Decyzją Papieża Franciszka administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Abp Sławoj Leszek Głódź jest doktorem prawa kanonicznego. Urodzony 13 sierpnia 1945 roku. W 1970 r. w Białymstoku został wyświęcony na kapłana. Od 1981 roku pracował w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego. W 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego. W 2004 r. abp Głódź został ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, a w 2008 r. arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Abp Sławoj Leszek Głódź urodził się 13 sierpnia 1945 roku w Bobrówce (Arch. Białostocka). W 1964 roku rozpoczął studia w Białostockim Seminarium Duchownym, skąd w trzecim roku nauki powołano go na dwa lata do wojska. Służbę wojskową odbył w kompanii kleryckiej w 32. Budziszyńskim Pułku Zmechanizowanym w Kołobrzegu oraz Mazurskiej Brygadzie Saperów w Szczecinie-Podjuchy.

Święcenia kapłańskie otrzymał 14 czerwca 1970 roku z rąk bp. Henryka Gulbinowicza, administratora apostolskiego w Białymstoku. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował duszpastersko w Szudziałowie na Białostocczyźnie i wśród Polonii w Paryżu. Studia kanoniczne odbył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktoryzował się w Rzymie w zakresie prawa kanonicznego Katolickich Kościołów Wschodnich.

W okresie od marca do grudnia 1980 roku był pracownikiem nadzwyczajnym Synodu Biskupów w Rzymie. Następnie pracował w Kurii Arcybiskupiej i Sądzie Arcybiskupim w Białymstoku. Jednocześnie był dyrektorem studium katechetycznego. W 1981 roku był kapelanem „Solidarności” Regionu Białystok.

Od września 1981 roku rozpoczął pracę w Watykanie, w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego.

21 stycznia 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany przez Ojca Świętego Biskupem Polowym Wojska Polskiego (z siedzibą tytularną w Bettonie we Włoszech).

23 lutego 1991 roku przyjął święcenia biskupie na Jasnej Górze, a dzień później odbył z ceremoniałem wojskowym uroczysty ingres do Katedry Polowej Wojska Polskiego.

18 kwietnia 1991 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację na stopień generała brygady Wojska Polskiego, a 11 listopada 1993 roku na stopień generała dywizji. W uznaniu zasług na polu duszpasterstwa wojskowego Prezydent RP, Lech Wałęsa, w dniu 22 grudnia 1995 roku nadał mu Krzyż Oficerski Polonia Restituta.

W 1994 roku Ojciec Święty Jan Paweł II powołał go do grona konsultorów Kongregacji ds. Katolickich Kościołów Wschodnich.

Od dnia 2 maja 1995 roku jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do opieki duszpasterskiej nad harcerstwem polskim.

22 stycznia 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go członkiem Centralnego Biura do Spraw Koordynacji Duszpasterskiej Ordynariatów Polowych w Kongregacji ds. Biskupów.

W dniu 7 marca 1998 roku Ojciec Święty Jan Paweł II upoważnił Kongregację ds. Biskupów do zmiany stolicy tytularnej Biskupa Polowego Wojska Polskiego z Bettona na tytuł: Biskup Ordynariusz Polowy w Polsce (Vescovo Militare per la Polonia).

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 2 listopada 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie duszpasterskiej w Wojsku Polskim oraz za działalność społeczną.

17 lipca 2004 roku Ojciec Święty Jan Paweł II - w uznaniu pracy i dokonań - podniósł go do godności Arcybiskupa „ad personam”.

Dnia 26 sierpnia Papież Jan Paweł II mianował abp. Głódzia ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, którą objął 2 października 2004 r.

17 kwietnia 2008 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Swoją nową posługę abp Metropolita objął podczas uroczystego ingresu do Bazyliki Archikatedralnej w Gdańsku Oliwie 26 kwietnia o godz. 12.00.

21 czerwca 2008 r. udzielił pierwszych święceń kapłańskich w Archidiecezji Gdańskiej, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

29 czerwca 2008 r. w Rzymie otrzymał z rąk Papieża Benedykta XVI paliusz - znak metropolity.

Abp Sławoj Leszek Głódź jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Rady Prawnej KEP, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, delegatem ds. Duszpasterstwa Strażaków oraz delegatem KEP ds. Telewizji Trwam. Ponadto jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP oraz członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wcześniej pełnił funkcję m.in.: przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, Krajowego Duszpasterza Kombatantów, przewodniczącego Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. członka Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Izrael i ZEA nawiążą stosunki dyplomatyczne dzięki mediacji USA (opis)

2020-08-13 19:48

[ TEMATY ]

Izrael

porozumienie

Zjednoczone Emiraty Arabskie

PAP

Premier Izraela Benjamin Netanyahu

Prezydent USA Donald Trump jako pierwszy poinformował w czwartek, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) nawiążą stosunki dyplomatyczne w ramach umowy, którą negocjowały również USA, i na mocy której Izrael zrezygnuje z aneksji części okupowanych terytoriów palestyńskich.

Przywódcy USA, ZEA i Izraela potwierdzili informację o planach ustanowienia stosunków dyplomatycznych we wspólnym komunikacie, wydanym wkrótce po wystąpieniu Trumpa.

Amerykański prezydent powiedział dziennikarzom zebranym w Gabinecie Owalnym, że liczy na to, iż dzięki "przełamaniu lodów" inne arabskie i muzułmańskie kraje pójdą za przykładem ZEA.

Następca tronu Abu Zabi szejk Mohammad Ibn Zajed potwierdził ponadto na Twitterze, że osiągnięto porozumienie, na mocy którego Izrael wstrzyma się od aneksji terytoriów palestyńskich.

Pakt ten, który został nazwany "Porozumieniem Abrahama", jest znaczącym sukcesem Trumpa w polityce zagranicznej i został ogłoszony tuż przed listopadowymi wyborami, w których ubiega się on o reelekcję - pisze Reuters.

"WIELKI przełom dzisiaj! Historyczne Pokojowe Porozumienie pomiędzy naszymi dwoma WIELKIMI przyjaciółmi, Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi" - napisał Trump na Twitterze.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ocenił, że nawiązanie stosunków dyplomatycznych przez jego kraj z ZEA to "dzień historyczny". Ambasador Izraela w Waszyngtonie uznał, że to " wielki dzień dla pokoju" i wyraził wdzięczność Trumpowi za doprowadzenie do "tego przełomu".

Wysokiej rangi przedstawicielka władz palestyńskich Hanan Aszrawi oskarżyła ZEA o "normalizację" stosunków z Izraelem, czemu Palestyńczycy byli zawsze przeciwni. "Izrael został nagrodzony za to, co nielegalnie i ustawicznie robił Palestynie od początku okupacji" - napisała Aszrawi na Twitterze. "Proszę nie róbcie nam tej przysługi. Nie chcemy być waszym listkiem figowym" - dodała, zwracając się do władz ZEA.

Radykalny palestyński Hamas, który kontroluje Strefę Gazy, oskarżył ZEA o to, że wbiły Palestyńczykom nóż w plecy.

Wysokiej rangi przedstawiciel władz ZEA powiedział agencji Reutera, że zawsze będą one wspierały Palestyńczyków i nie zgodzą się na ulokowanie swej ambasady w Jerozolimie, dopóki nie dojdzie do pełnego porozumienia między Izraelem i Palestyńczykami. Dodał, że zrealizowanie planu rządu Netanjahu, dotyczącego aneksji okupowanych terytoriów, położyłoby kres wszelkim nadziejom na pokój.

Jak pisze Associated Press, ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Dziennik "The Hill" przypomina, że uznawanie Izraela, czy izraelskich instytucji było w świecie arabskim, popierającym Palestyńczyków, uznawane za świętokradztwo.

"The Hill" zwraca też uwagę, że nawiązanie stosunków między Izraelem a ZEA to skuteczne posunięcie administracji USA w ramach jej szerzej rozumianej polityki bliskowschodniej, obliczonej na budowanie sojuszy przeciw Iranowi.

Trump zrobił z Izraela "filar swej polityki zagranicznej", a czwartkowe porozumienie "to raczej dyplomatyczny przełom niż jednostronne posunięcie (USA), co sprawia, że prezydent będzie się miał czym pochwalić na mniej niż trzy miesiące przed terminem wyborów" - komentuje "The Hill".

Z komunikatu Trumpa, Netanjahu i Ibn Zajeda wynika, że przedstawiciele ich rządów spotkają się w najbliższych tygodniach, by wypracować szczegóły porozumienia i plany współpracy ZEA i Izraela w bardzo wielu obszarach, poczynając od wspólnej walki z pandemią koronawirusa.

Associated Press ocenia, że Netanjahu, idąc na ustępstwa, dostarczył "swemu dobremu przyjacielowi" Trumpowi pożądany sukces dyplomatyczny.

Dla Palestyńczyków rezygnacja z formalnej aneksji terytoriów okupowanych "niewiele zmienia w praktyce" - komentuje agencja AP. Izrael w pełni kontroluje Zachodni Brzeg Jordanu i nadal rozbudowuje tam swoje osiedla.

ZEA poinformowały, że mają zamiar wybudować w Abu Zabi "Dom Rodziny Abrahama", w którym znajdą się meczet, synagoga i kościół. (PAP)

fit/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję