Reklama

„Kasy kredytowe - Korzystnie! Bezpiecznie! Po ludzku!”

Pod takim hasłem odbyła się w dniach 13-14 czerwca XIX Krajowa Konferencja Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Tym razem uczestników gościł Wrocław. Dwudniowy zjazd to seria spotkań, które rozpoczęła wspólna Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, ordynariusza świdnickiego. Homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Zakcentował w nim znaczenie charyzmatów, którymi obdarzeni są ludzie pomagający innym. Z entuzjazmem wyraził wolę „szukania dróg do beatyfikacji Franciszka Stefczyka”. Miał on bowiem charyzmat zajmowania się sprawami ludzkimi. To człowiek, który pokazuje, że kultura gospodarcza może być także kulturą chrześcijańską. W tym działaniu trzeba zachować prawa Ewangelii: uczciwość, rzetelność, a przede wszystkim miłość. - A członkowie SKOK-ów są tymi, którzy wiedzą, wzorem swego patrona Franciszka Stefczyka, że trzeba ludziom pomagać, świadczyć dobro. Tym samym uczestniczą w wielkim wydarzeniu Kany Galilejskiej: pomocy w codziennych sprawach - mówił Kaznodzieja.
Doroczne spotkania SKOK-ów są okazją do podsumowania działalności i wyznaczania zadań na przyszłość. Z pewnością liczby robią wrażenie. O 30 proc. zwiększyła się liczba depozytów gospodarstw domowych, o 15 proc. wzrósł udział w rynku kredytów konsumenckich. Dzięki systemowi oszczędzania prowadzonemu przez SKOK-i ich członkowie zarobili o 340 mln zł więcej, niż gdyby swoje pieniądze powierzyli bankom. System spółdzielczy w dobie kryzysu spełnia więc swoją rolę dzięki niezależności i współdziałaniu.
Jak powiedział w swoim programowym przemówieniu Grzegorz Bierecki - prezes Krajowej SKOK, instytucja ciągle przeżywa próby zamachu właśnie na te wartości, szczególnie na niezależność. Przykłady z ostatnich lat to przegłosowana przez koalicję rządzącą kontrowersyjna ustawa o SKOK-ach (niezgodność jej z Konstytucją RP w 73 punktach wykazał śp. prezydent Lech Kaczyński, składając do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie jej), kłamstwa dziennikarskie czy atak na SKOK we Wrocławiu. Wszystkie te działania pokazują chęć zwiększenia wpływów państwa w systemie SKOK, a to jest przeciwne niezależności, dzięki której spółdzielczość odnosi sukcesy.
Najważniejszą rolę państwa oddaje tu maksyma: „Primum non nocere” - Po pierwsze nie szkodzić, przytoczona przez obecnego na konferencji Ryszarda Czarneckiego, posła do Parlamentu Europejskiego.
Jednym z elementów konferencji była prezentacja najnowszych kanałów dystrybucji ubezpieczeń indywidualnych w ramach systemu SKOK, które pomogą dotrzeć z ofertą do jak najszerszej grupy Polaków. Tradycją dorocznych spotkań jest docenienie zasług w szerzeniu i realizacji idei spółdzielczości oraz pracy na rzecz SKOK-ów. W tym roku statuetkę „Feniksa” w kategorii Menedżer Roku otrzymał Mariusz Gazda - prezes Zarządu SKOK Wołomin, a za promocję idei SKOK-ów nagroda trafiła do posła PiS-u Grzegorza Tobiszowskiego oraz Tomasza Sakiewicza - redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”.
Spotkanie ponad 500 uczestników konferencji, delegatów wszystkich Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych, zjednoczonych wokół ideałów realizowanych przez dr. Franciszka Stefczyka, daje nadzieję, że rozumna troska o dobro wspólne i godziwe pomnażanie środków do życia według wzoru spółdzielczego będą z powodzeniem propagowane, dając ludziom poczucie finansowego bezpieczeństwa. Oby państwo, będące na służbie ludziom, dało zwykłym obywatelom szansę na rozwój.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Niezwykła pamiątka Cudu nad Wisłą w kaplicy w Castel Gandolfo

2020-08-14 09:52

[ TEMATY ]

sztuka

Watykan

Castel Gandolfo

adoyle / Foter.com / CC BY

W kaplicy papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem, zamienionej ostatnio na muzeum można zobaczyć fresk przedstawiający symboliczne wydarzenie Cudu nad Wisłą ­- bitwę pod Ossowem z centralną postacią księdza Ignacego Skorupki z krzyżem w ręce. W piątek, 14 sierpnia, mija sto lat od bitwy pod Ossowem.

Malowidło ścienne wykonał w 1933 roku Jan Henryk Rosen (1891-1982) na prośbę papieża Piusa XI, którego osobista historia i posługa były w niezwykły sposób związane z pierwszymi latami niepodległości Polski.

Późniejszy papież, Achille Ratti został mianowany w kwietniu 1918 roku przez Benedykta XV wizytatorem apostolskim w Polsce i na Litwie. W czerwcu 1919 roku, ponad pół roku po odzyskaniu niepodległości przez Polskę arcybiskup Ratti został nuncjuszem apostolskim w Warszawie.

Podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku abp Ratti, jako jeden z dwóch przedstawicieli dyplomatycznych innych państw, obok ambasadora Turcji, pozostał w stolicy i nie wyjechał z zagrożonego miasta w obliczu ofensywy Armii Czerwonej.

Historycy podkreślają, że nuncjusz jako naoczny świadek tych dramatycznych wydarzeń, zakończonych polskim zwycięstwem nad nacierającymi Sowietami rozumiał jego znaczenie i wpływ na losy Europy.

W uznaniu dla jego postawy, uznanej za heroizm oraz dowód wielkiego przywiązania do Polski, kardynał Achille Ratti został odznaczony Orderem Orła Białego nadanym mu przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 2 lutego 1922 roku. Cztery dni później purpurat został wybrany na konklawe i jako papież przyjął imię Piusa XI.

O talencie młodego malarza z Warszawy Jana Henryka Rosena opowiedział papieżowi podczas wizyty w Watykanie zwierzchnik archidiecezji ormiańskokatolickiej we Lwowie arcybiskup Józef Teodorowicz, który zlecił mu wykonanie fresków w swojej świątyni.

Pius XI, który jako biskup Rzymu dalej czuł się bardzo związany z Polską i był nawet nazywany przez Polaków „polskim papieżem” postanowił zaprosić Rosena. Powierzył mu wyjątkowe zadanie: wykonania dwóch malowideł w kaplicy letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Papież poprosił artystę o to, aby jego prace w tym szczególnym miejscu miały wymowę chrześcijańską i zarazem historyczną.

Rosen namalował w 1933 roku dwa freski. Przedstawiają one księdza przeora Augustyna Kordeckiego podczas obrony Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego w 1655 roku i księdza Ignacego Skorupkę z wysoko podniesionym w górę krzyżem na czele żołnierzy polskich podczas walk z Armią Czerwoną w 1920 r.

Artysta pracował nad malowidłami rok i to pod czujnym, jak relacjonują historycy, okiem samego papieża.

Bohaterem fresku upamiętniającego Cud nad Wisłą Rosen uczynił urodzonego w 1893 roku w Warszawie księdza Ignacego Skorupkę, który był kapelanem 236. ochotniczego pułku piechoty, złożonego przede wszystkim z gimnazjalistów i studentów. Ten młody ksiądz ochotniczo wstąpił do wojska na wiadomość o tym, że Warszawa jest zagrożona przez bolszewików. Ze swoim oddziałem stacjonował na Pradze. 13 sierpnia 1920 roku wyruszył z koszar na front; przez Ząbki i Rembertów przedostał się do Ossowa. Przyłączył się do bitwy, w której zginął 14 sierpnia ranny od strzału w głowę.

Śmierć 27-letniego kapłana, który według przekazów trzymał do ostatniej chwili życia krzyż w ręku, stała się jednym z symboli Bitwy Warszawskiej.

O nadzwyczajnej pamiątce w kaplicy w Castel Gandolfo przypominał Jan Paweł II, który wiele czasu spędzał w tej rezydencji.

Podczas pielgrzymki do Polski 13 czerwca 1999 roku powiedział w trakcie Liturgii Słowa na warszawskiej Pradze po wizycie w Radzyminie: „Nie mógłbym stąd odjechać, nie wspominając jeszcze jednego ważnego szczegółu. Wielu Polaków przyjeżdża do Rzymu, niektórzy odwiedzają też Castel Gandolfo. Kiedy znajdą się w kaplicy domowej w tej rezydencji papieża, o dziwo, spotkają się tam z freskami na ścianach bocznej kaplicy, upamiętniającymi dwa wydarzenia z dziejów naszych, polskich”.

„Pierwszy- mówił- to Obrona Jasnej Góry, a drugi to Cud nad Wisłą. Jak się to stało, jak do tego doszło? Otóż te malowidła kazał w kaplicy w Castel Gandolfo wymalować Papież Pius XI, który podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku był nuncjuszem apostolskim w Warszawie”.

„Ta jego decyzja, jego inicjatywa sprawiła, że papież Polak zastał tam w swej kaplicy dzieje swojego narodu, a w szczególności wydarzenia tak bardzo mi bliskie, bo – jak już powiedziałem w Radzyminie – właśnie wtedy, w 1920 r., gdy bolszewicy szli na Warszawę, wtedy się urodziłem”- dodał Jan Paweł II.

Podkreślił również: „Wobec tych, którzy polegli w bitwie o Warszawę, w Cudzie nad Wisłą, zaciągnąłem szczególny dług wdzięczności. I to chciałem wam powiedzieć, a raczej wyznać tu właśnie, w waszej nowej diecezji warszawsko-praskiej, gdzie znajduje się Radzymin i gdzie ślady tego olbrzymiego wysiłku żołnierzy, oficerów, generałów, marszałka, wszystko to razem jest tam wpisane w te mogiły, które po nich pozostały”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Wieczór uwielbienia "Abba Ojcze" na Jasnej Górze

2020-08-15 02:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Monika Książek

To był wyjątkowy wieczór na Jasnej Górze. Od uroczystego Apelu Jasnogórskiego rozpoczął się wyjątkowy koncert "Abba Ojcze" - pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II.

Wydarzenie odbyło się z okazji 100-lecie urodzin naszego Papieża Polaka w wigilię Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Panny. Koncert poprowadzili Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

Pielgrzymi, którzy bardzo licznie zebrali się na Błoniach Jasnogórskich zaśpiewali wraz z artystami ulubione utwory św. Jana Pawła II.


Organizator wydarzenia: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję