Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Licheń - Włocławek

Biskupi na 600-leciu katedry włocławskiej

Reklama

Zagadnienia nowej ewangelizacji oraz katechezy w Polsce, kwestie rodziny oraz dalsze prace nad dokumentem o małżeństwach mieszanych wyznaniowo to niektóre z ważniejszych tematów omawianych podczas odbywającego się w Licheniu w dniach 24-25 czerwca i we Włocławku 26 czerwca br. 355. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wyrazili poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcję. Przypominają, że tylko małżeństwo jest fundamentem rodziny, która stanowi naturalne środowisko wychowywania, oraz apelują do polityków, by nie ulegali presji zrównania małżeństwa kobiety i mężczyzny z tzw. związkami partnerskimi i związkami osób tej samej płci. Podkreślają, że to rodzice powinni być pierwszymi katechetami dla swoich dzieci, a katecheza w rodzinie jest nie do zastąpienia.
W obradach uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także bp Antoni Stankiewicz, dziekan Trybunału Roty Rzymskiej. 26 czerwca biskupi wzięli udział w uroczystościach 600-lecia konsekracji katedry we Włocławku, którym przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, wyznaczony przez Benedykta XVI na legata papieskiego.
- Rodzina i kwestie życia człowieka zawsze będą priorytetem dla Episkopatu - powiedział przewodniczący KEP abp Józef Michalik na konferencji prasowej podsumowującej obrady. Nawiązując do złożonego w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującej aborcję, przewodniczący Episkopatu powiedział, że ta oddolna inicjatywa jest prawdziwym fenomenem. Biskupi otrzymali program na następny rok duszpasterski. Skoncentrowany wokół hasła: „Kościół naszym domem”, realizowany będzie przez rok, poczynając od pierwszej niedzieli Adwentu, przypadającej 27 listopada 2011 r. Program ten ma dotrzeć do każdej parafii.

Toruń

Zakończenie I Synodu Diecezji Toruńskiej

Wuroczystym zakończeniu obrad I Synodu Diecezji Toruńskiej 27 czerwca uczestniczyło ponad 4 tys. osób. Uroczystość rozpoczęła się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy poprowadził kustosz sanktuarium ks. prał. Stanisław Majewski. Następnie wyruszyła procesja do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach - prowadził ją bp Józef Szamocki.
Mszy św. koncelebrowanej przez setki kapłanów przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.
Homilię wygłosił biskup toruński Andrzej Suski. - Niejednokrotnie w historii próbowano pogrzebać Kościół, ale wszystkie mowy pogrzebowe okazały się przedwczesne, bo oto Kościół żyje - mówił bp Suski. I wyjaśnił, że Kościół wyszedł z ręki Boga.
Na zakończenie Eucharystii sekretarz I Synodu - ks. kan. Stanisław Cierkowski poprosił bp. Suskiego o podpisanie dekretu zatwierdzającego uchwały synodu.
Ks. Paweł Borowski

Częstochowa

Abp Nowak pierwszym delegatem ds. egzorcystów

Podczas 355. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Licheniu oraz we Włocławku, biskupi po raz pierwszy powołali delegata ds. egzorcystów. Zebranie plenarne powierzyło to zadanie metropolicie częstochowskiemu abp. Stanisławowi Nowakowi. Z taką prośbą zwrócił się do Konferencji Episkopatu Polski krajowy koordynator egzorcystów ks. Marian Piątkowski.
W rozmowie z „Niedzielą” abp Stanisław Nowak podkreślił, że funkcja ta powinna być spełniana z wielką subtelnością, bo dotyczy bardzo delikatnej materii. Dotyka ona bowiem najbardziej bolesnych spraw człowieka.
- Jako biskup częstochowski już wcześniej podejmowałem posługę duchową i duszpasterską wobec egzorcystów, którzy pielgrzymowali na Jasną Górę w minionych latach - zaznaczył abp Nowak.
Jak podkreślił metropolita częstochowski, sposób działania delegata ds. egzorcystów określają odpowiednie normy i dokumenty Stolicy Apostolskiej.
Ks. Mariusz Frukacz

Krótko

1 lipca 2011 r. Polska przejęła od Węgier przewodnictwo w Unii Europejskiej. Nasz kraj będzie stał na czele Unii przez pół roku.

Pogrzeb Jana Kułakowskiego odbył się w dniu rozpoczęcia polskiej prezydencji w UE. J. Kułakowski był pierwszym negocjatorem członkostwa Polski w UE i b. ambasadorem Polski przy Unii.

PiS opublikował efekt pracy zespołu parlamentarnego badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej. W opinii polityków tej partii główną winę ponosi strona rosyjska, ale nie bez winy są też polscy ministrowie z premierem Donaldem Tuskiem na czele.

Komisja min. Jerzego Millera badająca przyczyny katastrofy smoleńskiej przekazała premierowi Tuskowi końcowy raport ze swej działalności. 300-stronicowy dokument ma być przedstawiony opinii publicznej za kilkanaście dni. Wcześniej raport ma być przetłumaczony na język rosyjski i angielski. Część rodzin ofiar katastrofy chciałaby znać dokument wcześniej.

W Warszawie 30 czerwca przeciw polityce rządu protestowało, według policji - 10 tys., a według organizatorów - nawet 80 tys. ludzi. Protest organizowała „Solidarność”.

Sejm odrzucił sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2010 r. Wcześniej zrobił to Senat. Jeśli decyzję parlamentu potwierdzi prezydent, kadencja wszystkich członków KRRiT wygaśnie w ciągu 14 dni od głosowania w Sejmie.

Nowy prezes IPN Łukasz Kamiński złożył ślubowanie przed Sejmem. Za swe najważniejsze zadanie uznał zapewnienie większej sprawności działania IPN.

Ks. dr Roman Forycki SAC, były rektor seminariów duchownych - pallotyńskiego w Ołtarzewie i diecezjalnego w Ełku - zginął 25 czerwca w wypadku samochodowym w Mostowie, na trasie Koszalin - Bobolice. Ks. Forycki miał 75 lat.

Egzamin maturalny zdało w tym roku 75,5 proc. uczniów - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Rok temu egzamin dojrzałości zaliczyło 81 proc. abiturientów. Najlepiej maturę napisali uczniowie LO. Zdało 86 proc. maturzystów.

Joanna Kluzik- Rostkowska, była szefowa kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego, została oficjalnie członkiem klubu parlamentarnego PO. Kluzik- Rostkowska w ciągu roku przeszła drogę od PiS przez PJN aż do PO.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

[ TEMATY ]

rocznica

cud lubelski

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Wierni podczas procesji w dniu Cudu Lubelskiego

Dziś 3 lipca obchodzone jest Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego”, który miał miejsce w 1949 r.

"Cud lubelski" miał miejsce 3 lipca 1949 roku. Jak zawsze przed obrazem Matki Bożej w lubelskiej katedrze modlili się wierni, gdy nagle s. Barbara Sadowska zauważyła, że pod okiem Maryi pojawiła się krwawa łza. Od razu poinformowała o tym zdarzeniu ówczesnego kościelnego lubelskiej katedry, a on kapłanów tej parafii. Biskup Zdzisław Goliński, do którego dotarła wiadomość, nie uznał jej za ważną, przypuszczając, że to jakiś naciek wilgoci uwidocznił się akurat w tym miejscu. Jednak do Lublina zaczęły przyjeżdżać rzesze wiernych, którzy modlili się za swoich bliskich, za rodziny i za Ojczyznę, która przeżywała trudny okres PRL-u.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić Kościół?

2025-07-03 21:38

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

"Posyłam was jak owce między wilki" — te słowa Jezusa stają się dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Zapraszam Cię do refleksji nad trzema dramatycznymi i jednocześnie budującymi wątkami.

1. Owce wśród wilków – Mówię o narastającej agresji wobec duchowieństwa, o aktach przemocy i profanacji, które dotykają kapłanów w Polsce. To nie tylko dane statystyczne – to dramat prawdziwych ludzi. Ale też apel: nie dajmy się podzielić, bo samotna owca nie ma szans z wilkiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję