Reklama

Kard. Angelo scola z „Comunione e Liberazione” na stolicę św. Ambrożego

Niedziela Ogólnopolska 30/2011, str. 8-9

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI w weneckiej gondoli z kard. Angelo Scolą i swoim sekretarzem ks. prał. Georgiem Gänsweinem

Benedykt XVI w weneckiej gondoli z kard. Angelo Scolą i swoim sekretarzem ks. prał. Georgiem Gänsweinem

Angelo Scola, nowy arcybiskup Mediolanu, urodził się 7 listopada 1941 r. w Malgrate w Lombardii na północy Włoch. Studiował w seminariach w Saronno i Venegono, a święcenia kapłańskie przyjął 18 lipca 1970 r. w Mediolanie z rąk bp. Abele Conigliego. Uzyskał doktorat z filozofii na mediolańskim Uniwersytecie Katolickim, a z teologii - na Uniwersytecie we Fryburgu w Szwajcarii.
Cały czas związany był z ruchem „Comunione e Liberazione” (Komunia i Wyzwolenie), powołanym do życia przez włoskiego księdza Luigiego Giussaniego.
Od 1982 r. wykładał antropologię teologiczną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II do Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, działającym na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W 1987 r. był ekspertem synodu biskupów poświęconego świeckim. W 1991 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Grosseto w Toskanii (sakry udzielił mu prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów kard. Bernardin Gantin). Obowiązki te pełnił do 1995 r., kiedy to został rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. W latach 1996-2001 bp Scola był członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
5 stycznia 2002 r. Jan Paweł II mianował go patriarchą Wenecji, a 21 października 2003 r. włączył do Kolegium Kardynalskiego.
Kard. Scola jest obecnie członkiem Papieskich Rad: ds. Rodziny, ds. Świeckich i ds. Kultury oraz Kongregacji: ds. Duchowieństwa i ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od stycznia 2011 r. wchodzi w skład powołanej przez Benedykta XVI nowej dykasterii - Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Kard. Angelo Scola ma olbrzymi dorobek naukowy - jest autorem ponad 120 publikacji z dziedziny teologii i filozofii. Poznał kard. Josepha Ratzingera ponad 30 lat temu, gdy redagował włoskie wydanie międzynarodowego czasopisma teologicznego „Communio”, w którym publikowali swe teksty również Henri de Lubac i Hans Urs von Balthasar. Gdy kard. Ratzinger został prefektem Kongregacji Nauki Wiary, zaprosił do współpracy w Kongregacji teologa Scolę.
Kard. Angelo Scola jest również znany w Polsce, a Katolicki Uniwersytet Lubelski przyznał mu doktorat honoris causa (9 grudnia 2010 r.).

(W. R.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

[ TEMATY ]

śmierć

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Covid-19. W październiku purpurat skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję