Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Bądź świadomy, że masz sprzymierzeńca – Pana Boga!

Rozważania do Ewangelii Łk 11, 15-26.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 13 października. Bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera, wsp. obow.

• Jl 1, 13-15; 2, 1-2 • Ps 9, 2-3.6 i 16.8-9 • Łk 11, 15-26

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy Jezus wyrzucał złego ducha, niektórzy z tłumu rzekli: «Przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy». Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba. On jednak znając ich myśli rzekł do nich: «Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i szatan sam z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Mówicie bowiem, że Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy. Lecz jeśli Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy, to przez kogo je wyrzucają wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże. Gdy mocarz uzbrojony strzeże swego dworu, bezpieczne jest jego mienie. Lecz gdy mocniejszy od niego nadejdzie i pokona go, zabierze wszystką broń jego, na której polegał, i łupy jego rozda. Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. Gdy duch nieczysty opuści człowieka, błąka się po miejscach bezwodnych, szukając spoczynku. A gdy go nie znajduje, mówi: „Wrócę do swego domu, skąd wyszedłem”. Przychodzi i zastaje go wymiecionym i przyozdobionym. Wtedy idzie i bierze siedem innych duchów, złośliwszych niż on sam; wchodzą i mieszkają tam. I staje się późniejszy stan owego człowieka gorszy niż poprzedni».

Człowiek, którego Jezus tu spotyka, jest niemy. Chodzi więc o osobę, która nie może komunikować się z innymi, nie może wyrazić tego, co czuje, czego chce. To Jezus uwalnia go od tych więzów i dzięki temu ten człowiek zaczyna mówić. Za to zostaje On oskarżany o współpracę ze złym i robienie tego z pomocą Belzebuba. Jezus pyta ich: Jeśli Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy, to przez kogo je wyrzucają wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami (Łk 11, 18-20). Ostrzega ich, bo On czyni to „palcem Bożym”, czyli Bożą mocą. Dalej dodaje: Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, rozprasza (Łk 11, 23). Mówi nam również, że możemy zwyciężyć tylko z Nim. Dlatego właśnie wszyscy inni, którzy nie są z Nim – rozpraszają. Każdy dba o swoje. Wnętrze człowieka musi odpowiadać temu, co na zewnątrz, i odwrotnie. Musimy wierzyć, że Pan jest silniejszy od zła i jedynie z Jego pomocą możemy zwyciężyć. Bądźmy świadomi Bożej obecności w naszym życiu, a szczególnie wtedy, gdy pojawią się pokusy, słabości, grzech... Bądź świadomy, że mamy sprzymierzeńca – Boga. Módlmy się, aby żadne zło nie wypełniło ani nie oddzieliło nas od Tego, który ma pełnię władzy na ziemi i w niebie. Bądźmy tego świadomi. Kto jest Twoim przyjacielem, po czyjej stoisz stronie?

Reklama

M.Z.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-09-21 11:43

Ocena: +25 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A ja? Czy poznaję Jezusa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 7-12.

Czwartek, 19 stycznia. 2023. Św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 40 km w Nocnej Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż

2024-03-02 11:19

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Archiwum organizatorów

Blisko 500 pielgrzymów przeszło dzisiaj w nocy z 1 na 2 marca blisko 40-kilometrową drogę z Kielc na Święty Krzyż, rozważając Drogę Krzyżową Chrystusa. Organizatorem i pomysłodawcą jest od 9. lat Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W tym roku Droga przebiegała pod hasłem „Kościół Ukrzyżowany”.

Uczestnicy podejmowali ten wysiłek w konkretnych intencjach: osobistych, np. o zgodę w rodzinie, o pokonanie nałogów, ale i pokój na Ukrainie i w Ziemi Świętej, a także, jak mówili, „jako metaforę walki w zmaganiu się ze sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Lubelscy terytorialsi uczcili „Żołnierzy Wyklętych”

2024-03-02 15:32

2LBOT

Dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi imię majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – oficera AK i niezłomnego bohatera walk o niepodległą Ojczyznę, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", to szczególnie ważna data.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję