Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jako chrześcijanin jestem posłany, aby być świadkiem Chrystusa w świecie

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środa, 18 października. Św. Łukasza Ewangelisty, święto

• 2 Tm 4, 9-17a • Ps 145, 10-13.17-18 • Łk 10, 1-9

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych, siedemdziesięciu dwóch, i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: „Pokój temu domowi!” Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: „Przybliżyło się do was królestwo Boże”».

W liturgicznie święto św. Łukasza Kościół proponuje nam fragment autorstwa tego właśnie ewangelisty. Choć osobiście prawdopodobnie nie spotkał Jezusa, jednak do niego też można odnieść słowa posłania skierowane do „siedemdziesięciu dwóch” i to On stał się jednym z „robotników” pracujących na niwie Pańskiej. Kim jest więc dzisiejszy patron? Według tradycji Łukasz pochodził z Antiochii Syryjskiej. Nie był Żydem. Z zawodu był lekarzem. Był wykształcony i obeznany z ówczesną literaturą. Posługiwał się pięknym językiem greckim i miał talent pisarski. Około roku 40, czyli siedem lat po śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, stał się chrześcijaninem, zapewne w swoim rodzinnym mieście. Mniej więcej dziesięć lat później spotkał na swej drodze św. Pawła. Przyłączył się do niego jako uczeń, towarzysz podróży misyjnych i lekarz. Św. Łukasz pozostawił po sobie dwa bezcenne dzieła. Są nimi Ewangelia i Dzieje Apostolskie. Miał okazję spotykać naocznych świadków wydarzeń, które opisał w Ewangelii. Ubogacił przekaz ewangeliczny o wiele szczegółów, których nie znajdziemy w Ewangeliach Mateusza, Marka i Jana, szczególnie dotyczących dzieciństwa Zbawiciela. Jako jedyny przekazał scenę zwiastowania, narodzenia Jana Chrzciciela i Jezusa, nawiedzenie św. Elżbiety, pokłon pasterzy, ofiarowanie Jezusa i znalezienie Go w świątyni. Dzieje Apostolskie, które są opisem działalności pierwotnego Kościoła po wniebowstąpieniu Pańskim, są też wynikiem jego osobistych doświadczeń. Był naocznym świadkiem i uczestnikiem wielu zdarzeń opisanych w Dziejach, szczególnie związanych z działalnością apostolską i podróżami św. Pawła. Jako chrześcijanin, ochrzczony i bierzmowany, również i ja jestem posłany, aby być świadkiem Chrystusa w świecie, w którym żyję. Mówi się, że współczesny człowiek najchętniej czyta Biblię nie tę zapisaną na kartach, ale tę, którą może wyczytać w życiu chrześcijanina. Oby Ewangelia i Dzieje Apostolskie były dla innych dostępne i czytelne w moim postępowaniu.

Reklama

J.G.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-09-22 10:01

Ocena: +30 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem zaproszony, by stać się uczniem Jezusa

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Wikimedia.commons.org

Uczniowie w Emaus, Abraham Bloemaert, 1622.

Uczniowie w Emaus, Abraham Bloemaert, 1622.

Rozważania do Ewangelii J 15, 12-17.

Piątek, 12 maja. Świętych Nereusza i Achillesa, męczenników; św. Pakracego, męczennika, wsp. dow

CZYTAJ DALEJ

Za sprawą chrztu otrzymaliśmy wiarę, nadzieję i miłość – wyposażenie na drogę

2024-03-02 06:45

[ TEMATY ]

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Młodszy syn z dzisiejszej Ewangelii (Łk 15, 1-3. 11-32) chce swojej połowy majątku, a otrzymawszy ją, idzie w świat i wszystko traci. W krańcowym poniżeniu decyduje się wrócić do ojca i być jego sługą, bo to oznacza wyższy standard od tego, jaki ma teraz. Ojciec, szczęśliwy z jego powrotu, przywraca mu godność i wyprawia ucztę. Za sprawą chrztu otrzymaliśmy wiarę, nadzieję i miłość – wyposażenie na drogę. Co z nimi robimy? Czy je rozwijamy? Bez wiary nie można podobać się Bogu (Hbr 11, 6), ale można Go prosić, by ją w nas „odkopał”, by jej przymnożył. Całe bogactwo świata bez miłości nic nie znaczy, ale można prosić o jej odnowienie i pogłębienie. Kiedy zabraknie nadziei, skończy się wszystko, ale można prosić o jej ożywienie i rozpalenie. Cokolwiek stało się w moim życiu, mogę wrócić, a Ojciec na nowo da mi sandały, pierścień, najlepszą szatę i wyprawi ucztę. On wciąż czeka.

CZYTAJ DALEJ

Mają ożywiać parafie

2024-03-02 22:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dzień skupienia

parafialne rady duszpasterskie

Maciej Orman/Niedziela

2 marca parafialne rady duszpasterskie (PRD) z archidiecezji częstochowskiej przeżywały na Jasnej Górze dzień skupienia.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję