Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jakim jesteś świadkiem i głosicielem żywego Słowa w życiu?

Rozważania do Ewangelii Łk 11, 47-54.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartek, 19 października. Świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, i Towarzyszy; św. Pawła od Krzyża, kapłana, wsp. dow.

• Rz 3, 21-29 • Ps 130(129), 1-2.3-4.5-6 • Łk 11, 47-54

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus powiedział do faryzeuszów i do uczonych w Prawie: «Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali. A tak jesteście świadkami i przytakujecie uczynkom waszych ojców; gdyż oni ich pomordowali, a wy im wznosicie grobowce. Dlatego też powiedziała Mądrość Boża: Poślę do nich proroków i apostołów, a z nich niektórych zabiją i prześladować będą. Tak na tym plemieniu będzie pomszczona krew wszystkich proroków, która została przelana od stworzenia świata, od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który zginął między ołtarzem a przybytkiem. Tak, mówię wam, na tym plemieniu będzie pomszczona. Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; samiście nie weszli, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli». Gdy wyszedł stamtąd, uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli gwałtownie nastawać na Niego i wypytywać Go o wiele rzeczy. Czyhali przy tym, żeby Go podchwycić na jakimś słowie.

Słowo Boże skierowane do nas nie jest groźbą ani potępieniem. Jest pragnieniem i radą, abyśmy uporządkowali nasze życie, przemyśleli, czy idziemy razem z Panem, czy przeżywamy swoją codzienność razem z Nim, czy może gdzieś nasze drogi się rozeszły. Często w naszych rozmowach możemy usłyszeć, jak to kiedyś było lepiej, łatwiej i prościej. Odnosimy się wtedy do jakiejś starej świetności, przeszłości, a powinniśmy żyć tu i teraz. To dlatego Jezus mówi faryzeuszom: Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali (Łk 11, 47). Bóg widzi nasze decyzje, życie, brak konsekwencji, nietrwałość i niestałość. Wszystko, co Jezus powiedział faryzeuszom, mówi także i nam. Na chrzcie otrzymaliśmy pełnię łask. Warto jest się zastanowić, co nam z tego daru jeszcze pozostało. Gdzie są pozostałe sakramenty, które mnie umacniają, chronią i dają pełnię duchowego życia? Odebranie komuś kluczy poznania i przeszkodzenie tym, którzy chcieli wejść, jest oznaką zła, które zawładnęło człowiekiem i wedle którego on postępuje. Każde pokolenie potępiło Jezusa na swój sposób. Postępowanie faryzeuszy jest ponownie opisane jako dwulicowość. Na wszystko mieli przygotowaną odpowiedź, którą umiejętnie podsuwali. Ich sfery, zewnętrzna i wewnętrzna, nie były ze sobą zgodne. Słowa, czyny, konkretne życie często były sprzeczne z ogromem przeciwieństw. Bądźmy tacy, jakimi jesteśmy, jakimi powinniśmy być – Boży. Posłał nas, chrześcijan, abyśmy byli posłańcami i świadkami Ewangelii. Jakim jesteś świadkiem i głosicielem Jego obecności i żywego Słowa w swoim życiu?

Reklama

M.Z.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-09-22 10:05

Ocena: +29 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus pokazuje nam, że jest zainteresowany naszym życiem!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 1, 14-20.

9 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

2024-06-19 16:00

[ TEMATY ]

księża

zmiany personalne

dekrety 2024

Monika Jaworska

Księża otrzymali dekrety

Księża otrzymali dekrety

Prezentujemy zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej.

Proboszczowie/Administratorzy

CZYTAJ DALEJ

Niosą iskrę miłosierdzia w świat

2024-06-22 15:35

Małgorzata Pabis

    W sobotę 22 czerwca z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, do Francji wyruszyło160 motocyklistów!

    W drodze zatrzymują się w Godzinie Miłosierdzia, odmawiają Koronkę, niosą orędzie Bożego Miłosierdzia Europie. Hasłem tegorocznej pielgrzymki „Iskry Miłosierdzia” są słowa: „Obudź się Córo Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję