Reklama

Z Watykanu


Niedziela Ogólnopolska 32/2011, str. 4

Grzegorz Gałązka

Anioł Pański

Prawe sumienie

W przemówieniu przed modlitwą „Anioł Pański” w niedzielę 24 lipca w Castel Gandolfo Benedykt XVI stwierdził, że prawdziwa wartość życia społecznego zależy od prawego sumienia każdego człowieka. Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji ofiar zamachu w Norwegii. - Docierają do nas wiadomości o śmierci i przemocy. Wszyscy doświadczamy głębokiego bólu z powodu poważnych aktów terrorystycznych, jakie miały miejsce w miniony piątek w Norwegii. Módlmy się za ofiary, rannych i ich najbliższych. Pragnę powtórzyć skierowany do wszystkich stanowczy apel o zaniechanie na zawsze drogi nienawiści i unikanie logiki zła - wzywał Ojciec Święty. W nawiązaniu do niedzielnych czytań Ojciec Święty stwierdził, że każdy z nas ma sumienie, które nakazuje mu czynić dobro i unikać zła, na wzór króla Salomona. Sumienie to wymaga, byśmy umieli słuchać głosu prawdy i podążali za jej wskazówkami.
Ojciec Święty skierował specjalne słowa do Polaków: - Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. W dzisiejszej Ewangelii słyszymy przypowieści o skarbie, o perle i o sieci. Przypominają one, że w życiu człowieka najważniejszą sprawą winna być troska o zdobycie królestwa niebieskiego. Jest to zachęta i zarazem nasze zadanie. Pamiętajmy o tym we wszystkich okolicznościach naszego życia: w czasie pracy, modlitwy i odpoczynku. Z serca wam błogosławię.

Telegram do Króla Norwegów

Papież modli się za ofiary ataku w Norwegii

Benedykt XVI określił zamachy w Oslo i na wyspie Utoya 22 lipca br. jako „akty bezsensownej przemocy”. Ojciec Święty przekazał w telegramie kondolencyjnym wyrazy współczucia rodzinom ofiar i poszkodowanym. Modlił się za nich w niedzielę 24 lipca podczas spotkania z wiernymi w Castel Gandolfo.
Papież jest głęboko wstrząśnięty tak wielką liczbą ofiar śmiertelnych i poszkodowanych - czytamy w opublikowanym 23 lipca telegramie kondolencyjnym do króla Norwegów Haralda V. Telegram kondolencyjny podpisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Benedykt XVI w obliczu żałoby narodowej wzywa społeczeństwo Norwegii do solidarnego i zdecydowanego występowania przeciwko nienawiści i konfliktom. - Norwegowie bez lęku powinni występować na rzecz przyszłości kolejnych pokoleń we wzajemnym poszanowaniu, solidarności i wolności - stwierdził Papież i zapewnił bliskich ofiar o swojej modlitwie.

Reklama

Watykan - Malezja

Nowa nuncjatura

Stolica Apostolska i Malezja wspólnie postanowiły nawiązać stosunki dyplomatyczne na poziomie nuncjatury apostolskiej ze strony Stolicy Świętej oraz ambasady ze strony Malezji. W komunikacie watykańskiego Biura Prasowego podkreślono, że obydwie strony pragną rozwijać więzy wzajemnej przyjaźni. Sprawę tę omawiano też podczas wizyty szefa rządu Malezji - Najiba Bin Abdul Razaka w Watykanie 18 lipca br. Malezja jest 179. krajem utrzymującym stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Od 1968 r. akredytowany jest tam jedynie delegat apostolski, odpowiedzialny za relacje z Kościołem lokalnym, ale nie z władzami politycznymi.
Malezja jest nieco większa od Polski (329750 km2 powierzchni). 60 proc. spośród 28 mln mieszkańców kraju stanowią muzułmanie, a politycy często podkreślają, że Malezja jest krajem islamskim. Powoduje to postępującą marginalizację innych religii i przejawy nietolerancji wobec buddystów (19,1 proc. ludności), chrześcijan (9,1 proc. - katolicy stanowią 3 proc. ludności), hinduistów (6,3 proc.) i wyznawców konfucjanizmu (2,6 proc.). Islam wiązany jest z grupą etniczną Malajów i ich dominacją nad innymi narodowościami, co sprawia z kolei, że kwestie religijne są często łączone z problematyką polityczną.

Na blogach piszą

Norweg określił się jako „kulturowy chrześcijanin”. I to ma być dowód na chrześcijańskość jego poglądów? Określiłby się jako chrześcijanin i kropka, a nie „kulturowy chrześcijanin”. Co ma oznaczać przymiotnik kulturowy? Mogę podejrzewać, że Breivik nie był wierzącym chrześcijaninem, tylko człowiekiem podziwiającym męstwo i waleczność chrześcijan w walce z poganami. I ten podziw wyrażał, chwaląc Jana III Sobieskiego i... Drakulę. Tego drugiego trudno uznać za chrześcijańskiego wojownika, bo metody, jakie stosował, przerażały nawet dzikich Turków.
Bellarmin 1994

Polacy mieli przez cały okres II wojny światowej postawę stanowczego sprzeciwu wobec III Rzeszy. Nie wystawili najmniejszej choćby formacji zbrojnej u boku wojsk niemieckich. Nie powstała żadna forma - choćby regionalnego - rządu kolaboracyjnego. Owszem, nie brakło osób, które podejmowały współpracę z gestapo czy też „szmalcownikow” wydających Żydów, ale Polskie Państwo Podziemne nie akceptowało takich zachowań, a wręcz znane są przypadki karania za takie czyny. Również podziemna polska prasa z tamtego okresu piętnowała wydawanie Niemcom Żydów.

Przesłanie papieskie

Budzić ducha chrześcijańskiego

W przesłaniu do zgromadzenia plenarnego Instytutu Terezjańskiego, odbywającego się w dniach 19-28 lipca w Los Negrales pod Madrytem, Benedykt XVI napisał: „W świecie edukacji trzeba dziś budzić ducha chrześcijańskiego”. To międzynarodowe stowarzyszenie świeckich katolików, które wnosi wkład w promocję ludzką i społeczną przez edukację i kulturę, uczestnicząc w misji ewangelizacyjnej Kościoła, obchodzi 100-lecie istnienia. Instytut Terezjański zapoczątkował w 1911 r. w Hiszpanii św. Piotr Poveda, kapłan, który poniósł śmierć męczeńską w 1936 r. Beatyfikował go w 1993 r. Jan Paweł II, a w 2003 r. kanonizował podczas podróży do Madrytu.
Papież Benedykt XVI w swoim przesłaniu przypomina, że idea Instytutu Terezjańskiego zrodziła się przed 100 laty w sanktuarium maryjnym w Covadonga na północy Hiszpanii. Dziś może się on przyczynić do odnowy życia chrześcijańskiego, podejmowanego z wszystkimi jego wymogami, i do wielkodusznej ewangelizacji różnych środowisk społecznych. Do Stowarzyszenia Terezjańskiego należy ok. 4 tys. osób w 30 krajach świata.

USA: pierwszy ksiądz - były murzyński niewolnik na drodze do ogłoszenia świętym

2019-06-15 20:49

o. pj (KAI Tokio) / Watykan

Papież Franciszek uznał heroiczność cnót ks. Augustine’a Toltona (1854-1897), pierwszego w Ameryce czarnoskórego księdza. Do jego beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

wikipedia.org

Ks. Talton urodził się jako niewolnik w stanie Missouri. W 1862 r. jego rodzinie udało się uniknąć ataku konfederatów w czasie wojny secesyjnej, przekroczyć rzekę Missisipi i zamieszkać w Quincy w stanie Illinois.

Talton, ochrzczony jako katolik - w wierze jego właścicieli w Missouri - odkrył w sobie powołanie do kapłaństwa. Ponieważ ówczesne seminaria amerykańskie nie przyjmowały czarnoskórych kleryków, miejscowy biskup wysłał go do Rzymu.

Biskup Thomas Paprocki z diecezji Springfield, na terenie której znajduje się Quincy, podkreśla, że „życie ks. Toltona to nieprawdopodobna historia przejścia od bycia niewolnikiem do otrzymania święceń kapłańskich” i że potrafił on „wznieść się ponad wszystkie ówczesne uprzedzenia rasowe, trzymając się cały czas krzyża w sposób cichy i heroiczny”. Hierarcha zapowiedział także, że jego diecezja już rozważa budowę sanktuarium dla przyszłego świętego.

Z kolei Michael Patrick Murphy, dyrektor Ośrodka Studiów nad Katolicyzmem na Uniwersytecie Loyola w Chicago podkreślił „szybki proces” uznania heroiczności cnót ks. Toltona. Przypomniał, że „Dobry Ksiądz Gus”, jak go nazywano, przygotowywał się do misji w Afryce, ale w końcu trafił z powrotem do Quincy. Przytoczył jego rozmowę z pewnym teologiem w Rzymie, gdy kończył tam swoje studia. Teolog ów kwestionował nazywanie Ameryki „najbardziej oświeconym krajem na świecie” i pytał, „jak można tak twierdzić, skoro nie dopuszcza ona Murzynów do posługi kapłańskiej”. Na to ks. Tolton miał odpowiedzieć: „Teraz Ameryka musi zobaczyć właśnie takiego księdza”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

CIDSE apeluje o neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem

2019-06-16 20:10

ts / Bruksela (KAI)

Sekretarz generalna Katolickiego Stowarzyszenia Międzynarodowej Współpracy dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE) Josianne Gauthier zaapelowała o neutralność klimatyczną przed 2050 rokiem. W dniach 20 i 21 czerwca w Brukseli odbędzie się konferencja unijnych szefów państw i rządów przed planowanym na 23 września szczytem w sprawie zmian klimatycznych.

pixabay.com

Ludzie w Europie i Ameryce Północnej jeszcze nie odczuwają w swoim życiu codziennym, jak pilnym problemem jest kryzys klimatyczny, powiedziała Kanadyjka w rozmowie z niemiecką agencja katolicką KNA 16 czerwca w Brukseli. Ale – dodała – jeśli ktoś żyje w regionie Pacyfiku, w Ameryce Południowej czy Afryce, odczuwa to każdego dnia.

Pod pojęciem „neutralności klimatycznej” należy rozumieć taką formę działania człowieka na Ziemi, która nie powoduje żadnej emisji „netto” gazów cieplarnianych: chodzi o ograniczenie emisji i wyrównanie jej poziomu z poziomem pochłaniania (dotyczy to przede wszystkim CO2) oraz stosowanie (głównie w przemyśle) różnorodnych mechanizmów kompensujących emisję gazów cieplarnianych, takich jak limity emisji i różnorodne formy handlu nimi.

Sekretarz generalna CIDSE uważa, że „musimy odejść od modelu wzrostu gospodarczego, gdyż dokładnie wiemy, że ten model prowadzi nas do ściany”. Celem natomiast powinien być powolny i systematyczny wzrost. Jednocześnie zwróciła uwagę, że środki podejmowane przeciwko zmianom klimatycznym nie mogą naruszać praw człowieka, nie mogą też tworzyć nierówności społecznych: „Jeśli na przykład chcemy wspierać energie alternatywne, to dla budowy elektrowni wiatrowych nie możemy wykorzystywać surowców spornych”.

Jako organizacja katolicka CIDSE wprowadza do rozmów na ten temat kwestie moralne i podkreśla aspekt sprawiedliwości. Gauthier wyjaśniała, że „chodzi tu o niesprawiedliwości gospodarcze, historyczne i geograficzne, a także niesprawiedliwości międzypokoleniowe oraz między mężczyznami i kobietami”.

CIDSE jest związkiem 18 katolickich organizacji na rzecz rozwoju z Ameryki Północnej i Europy, działających w 120 krajach świata. Przed zaplanowanym na 23 września szczytem klimatycznym, w dniach 20 i 21 czerwca szefowie państw i rządów będą rozmawiali o roli Unii Europejskiej w walce ze zmianami klimatycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem