Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 32/2011, str. 7

BPJG/Marek Kępiński

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka ze Skałki w Krakowie

Pielgrzymka przybyła 21 lipca pod hasłem: „W komunii z Bogiem”. Uczestniczyło w niej 215 osób. Pątnicy wyruszyli 16 lipca i w ciągu 5 dni przemierzyli ponad 150 km szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Począwszy od 1976 r. ze Skałki w Krakowie corocznie wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Przewodnikami i duszpasterzami pielgrzymki są ojcowie paulini i bracia klerycy z WSD Zakonu Paulinów z klasztoru Ojców Paulinów na Skałce. Przewodnikiem grupy był o. Grzegorz Prus. Od wielu już lat na trasie całej pielgrzymki modlitwie pątników towarzyszy zespół muzyczno-wokalny związany z Duszpasterstwem Akademickim „Skałka” w Krakowie, prowadzonym niegdyś przez o. Zachariasza Jabłońskiego i śp. o. Rufina Abramka. Pielgrzymów pod Szczytem Jasnogórskim powitał podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki: - Dzisiaj zamknęliście klamrę łączącą dwa wzgórza, tak znamienite i wspaniałe dla naszego Narodu: skałeczne wzgórze, z którego wyszliście, wzgórze św. Stanisława skropione jego krwią, na której wznosił się Kościół krakowski, na której budował i buduje po dzień dzisiejszy wydając świętych, błogosławionych, po Jana Pawła II, z którym przybyliście tutaj, pod którego patronatem i w jego obecności przyszliście; i to wzgórze święte, jasne, na którym Maryja króluje od ponad sześciu wieków. Droga, którą pokonaliście, to na pewno szkoła komunii, szkoła prawdziwego życia. Kościoła najlepiej uczymy się na pielgrzymce, Kościoła prawdziwego, bo Kościół to wspólnota ludzi pielgrzymujących. Na pielgrzymce znosimy i trudy, i niewygody, uczymy się prawdziwej miłości, szacunku dla człowieka, dla jego słabości - dodał podprzeor.

Piesza Pielgrzymka z Wadowic

Z rodzinnego miasta Jana Pawła II pątnicy przybyli 19 lipca. 320 pielgrzymów przemierzyło 160 km w czasie 6 dni. - Intencję poddał nam papież Benedykt XVI, kiedy ogłosił, że 1 maja Jan Paweł II będzie beatyfikowany. A ponieważ przez lata chodziliśmy właśnie w intencji beatyfikacji, to w tym roku przybywamy, żeby podziękować za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II - podkreślał przewodnik ks. Maciej Ścibor.

Piesza Pielgrzymka z Zaolzia

Na Jasnej Górze pokłoniła się Matce Boże Jasnogórskiej 21 lipca. Pielgrzymkę organizują Jadwiga i Franciszek Frankowie. Modlitwy i nabożeństwa w drodze odprawiane są w języku czeskim i polskim, ponieważ w grupie pielgrzymują także Czesi. To jedna z nielicznych grup, która dociera do sanktuarium spoza granic Polski. W tym roku na pątniczy szlak wybrało się 170 osób, które przez 6 dni pokonały 162 km. Do pieszych pielgrzymów z Zaolzia dołączyli na Jasnej Górze uczestnicy pielgrzymek - rowerowej (ponad 30 kolarzy) i autokarowej - z Czeskiego Cieszyna.

Reklama

Piesza Pielgrzymka Tyska

Dotarła 23 lipca w liczbie 290 osób. Przedstawiciele świata górniczego na Jasną Górę weszli w mundurach galowych, a gospodynie śląskie w pięknych regionalnych strojach. W tym roku hasłem pielgrzymki były słowa: „Odwaga wiary wiele kosztuje”. Podczas 4 dni pątnicy przemierzyli 100 km. Przewodnikiem był ks. Stefan Nowok, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach.

Stowarzyszenie Apostolatu Maryjnego Cudownego Medalika

„Bądźcie miłosierni”

Pod hasłem: „Bądźcie miłosierni” odbyła się w dniach 22-23 lipca 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Apostolatu Maryjnego Cudownego Medalika, która zgromadziła ok. 3 tys. osób. Mszy św. przed Szczytem Jasnogórskim przewodniczył i homilię wygłosił bp Gerard Kusz z Gliwic. W imieniu Jasnej Góry słowa powitania wypowiedział o. Marian Lubelski. - Zwracamy się do Matki Najświętszej, którą także nazywamy Matką Miłosierdzia, by, tak jak kiedyś w Kanie Galilejskiej wyprosiła pierwszy cud u swego Syna, tak by nam wyprosiła cud zwycięstwa nad złem w nas samych i wokół nas - mówił w homilii bp Kusz. Słowo na zakończenie wypowiedział ks. Tadeusz Lubelski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, dyrektor krajowy Stowarzyszenia Apostolatu Maryjnego Cudownego Medalika. - Żeby nie wygasł „piec” naszego zapału, entuzjazmu i radości w szerzeniu kultu Niepokalanej objawiającej Cudowny Medalik i naśladowaniu Jej życia, myślę, że dorzuciliśmy wiele „łopat wysokokalorycznego, duchowego koksu”- powiedział. Podczas Eucharystii do Stowarzyszenia zostali przyjęci nowi członkowie.

O. Stanisław Tomoń OSPIE, Rzecznik Jasnej Góry

Krótko

Raport NIK, który po katastrofie smoleńskiej badał sposób organizacji lotów najważniejszych osób w państwie, stwierdza, że odpowiedzialnym za to był szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski.

Grzegorz Bierecki - prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej 26 lipca podczas konferencji Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU), odbywającej się w Glasgow, jednogłośnie został wybrany pierwszym wiceprzewodniczącym tej liczącej się w świecie instytucji finansowej. Jest to wyraz uznania i docenienia roli, jaką polskie Kasy Kredytowe pełnią nie tylko w tej części Europy, ale i na całym świecie. WOCCU to międzynarodowy związek unii kredytowych, działający od 1971 r., zrzeszający 185 mln ludzi w 97 krajach w ponad 50 tys. Kas Kredytowych.

SLD przygotował wniosek o postawienie przed Trybunał Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. Wniosek musi poprzeć 115 posłów.

Do pracy w Niemczech wyjechało tylko ok. 15 tys. Polaków. Niemieckie Ministerstwo Pracy zakładało, że w ciągu trzech lat takich osób będzie ok. 400 tys.

Przepis, który uniemożliwia eksmisję na bruk, zniknie 17 listopada 2011 r. Rząd i Sejm przez 12 miesięcy od momentu wyroku TK nie zdążyły przygotować żadnego projektu, który rozwiązałby ten problem.

2,2 miliona Polaków żyje w skrajnej nędzy. Trzy razy więcej w niedostatku. Mimo planowanego wzrostu gospodarczego liczby te w najbliższym czasie nie zmaleją.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Zezwala ona na picie niskoprocentowych alkoholi podczas imprez sportowych. Za zasłanianie twarzy podczas imprezy masowej będzie groził areszt, ograniczenie wolności albo grzywna nie mniejsza niż 2 tys. zł.

Gwiazdor polskiej estrady Janusz Gniatkowski zmarł w Poraju 24 lipca w wieku 83 lat. Piosenkarz był bardzo popularny, obok Mieczysława Fogga, w latach 50.-70. ubiegłego wieku, znany głównie z przebojów: „Apassionata”, „Bella, bella Donna”, „Arrivederci Roma”, „Mexicana”. Piosenkarz został pożegnany w swojej częstochowskiej parafii pw. św. Jakuba Apostoła i pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Reklama

Katoliku sprawdź posła przed głosowaniem!

2019-10-10 17:24

Artur Stelmasiak

Katolicki Latarnik Wyborczy to proste narzędzie do sprawdzenia posła nt. tego jak głosował. W minionej kadencji Sejmu było kilka głosowań ważnych dla katolików. W prosty sposób można sprawdzić jak poseł głosował ws. aborcji, in vitro i wolnej niedzieli.

Strona www.latarnik.info zawiera aktualne dane posłów, którzy pełnili mandaty w kadencjach Sejmu od 2007 roku. Można sprawdzać zarówno całą partię procentowo jak i poszczególnych kandydatów ze swojego okręgu. Ostatnia aktualizacja z 23 wrzenia 2019 roku odpowiada na pytanie: Czy poseł poparł w pierwszym czytaniu projekt ustawy dotyczącej in vitro, m.in. ograniczającej liczbę tworzonych zarodków do jednego?

Katolicki Latarnik Wyborczy to inicjatywa Zbigniewa Kaliszuka i Pawła Parysa, którzy sprawdzają, jak w kadencji posłowie poszczególnych partii głosowali w kwestiach ważnych dla katolików i czy czynili to zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. W czasie wyborów rozstrzyga się wiele kwestii światopoglądowych. Gdy już zostaną wybrane osoby reprezentujące wartości sprzeczne z naszymi, to potem może być już za późno, by cokolwiek uratować.

Zebrane dane autorzy ujęli liczbowo i procentowo, wyliczając ilu średnio posłów danego klubu parlamentarnego opowiedziało się za lub przeciw konkretnemu projektowi ustawy. Na stronie dostępna jest mapka z okręgami wyborczymi oraz wewnętrzna wyszukiwarka pozwalająca dowiedzieć się, skąd kandyduje poseł lub senator i jak głosował w ubiegłej kadencji. Do nazwisk można też dotrzeć, klikając na jeden z 41 okręgów wyborczych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem