Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 32/2011, str. 7

BPJG/Marek Kępiński

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka ze Skałki w Krakowie

Pielgrzymka przybyła 21 lipca pod hasłem: „W komunii z Bogiem”. Uczestniczyło w niej 215 osób. Pątnicy wyruszyli 16 lipca i w ciągu 5 dni przemierzyli ponad 150 km szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Począwszy od 1976 r. ze Skałki w Krakowie corocznie wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Przewodnikami i duszpasterzami pielgrzymki są ojcowie paulini i bracia klerycy z WSD Zakonu Paulinów z klasztoru Ojców Paulinów na Skałce. Przewodnikiem grupy był o. Grzegorz Prus. Od wielu już lat na trasie całej pielgrzymki modlitwie pątników towarzyszy zespół muzyczno-wokalny związany z Duszpasterstwem Akademickim „Skałka” w Krakowie, prowadzonym niegdyś przez o. Zachariasza Jabłońskiego i śp. o. Rufina Abramka. Pielgrzymów pod Szczytem Jasnogórskim powitał podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki: - Dzisiaj zamknęliście klamrę łączącą dwa wzgórza, tak znamienite i wspaniałe dla naszego Narodu: skałeczne wzgórze, z którego wyszliście, wzgórze św. Stanisława skropione jego krwią, na której wznosił się Kościół krakowski, na której budował i buduje po dzień dzisiejszy wydając świętych, błogosławionych, po Jana Pawła II, z którym przybyliście tutaj, pod którego patronatem i w jego obecności przyszliście; i to wzgórze święte, jasne, na którym Maryja króluje od ponad sześciu wieków. Droga, którą pokonaliście, to na pewno szkoła komunii, szkoła prawdziwego życia. Kościoła najlepiej uczymy się na pielgrzymce, Kościoła prawdziwego, bo Kościół to wspólnota ludzi pielgrzymujących. Na pielgrzymce znosimy i trudy, i niewygody, uczymy się prawdziwej miłości, szacunku dla człowieka, dla jego słabości - dodał podprzeor.

Piesza Pielgrzymka z Wadowic

Z rodzinnego miasta Jana Pawła II pątnicy przybyli 19 lipca. 320 pielgrzymów przemierzyło 160 km w czasie 6 dni. - Intencję poddał nam papież Benedykt XVI, kiedy ogłosił, że 1 maja Jan Paweł II będzie beatyfikowany. A ponieważ przez lata chodziliśmy właśnie w intencji beatyfikacji, to w tym roku przybywamy, żeby podziękować za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II - podkreślał przewodnik ks. Maciej Ścibor.

Piesza Pielgrzymka z Zaolzia

Na Jasnej Górze pokłoniła się Matce Boże Jasnogórskiej 21 lipca. Pielgrzymkę organizują Jadwiga i Franciszek Frankowie. Modlitwy i nabożeństwa w drodze odprawiane są w języku czeskim i polskim, ponieważ w grupie pielgrzymują także Czesi. To jedna z nielicznych grup, która dociera do sanktuarium spoza granic Polski. W tym roku na pątniczy szlak wybrało się 170 osób, które przez 6 dni pokonały 162 km. Do pieszych pielgrzymów z Zaolzia dołączyli na Jasnej Górze uczestnicy pielgrzymek - rowerowej (ponad 30 kolarzy) i autokarowej - z Czeskiego Cieszyna.

Reklama

Piesza Pielgrzymka Tyska

Dotarła 23 lipca w liczbie 290 osób. Przedstawiciele świata górniczego na Jasną Górę weszli w mundurach galowych, a gospodynie śląskie w pięknych regionalnych strojach. W tym roku hasłem pielgrzymki były słowa: „Odwaga wiary wiele kosztuje”. Podczas 4 dni pątnicy przemierzyli 100 km. Przewodnikiem był ks. Stefan Nowok, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach.

Stowarzyszenie Apostolatu Maryjnego Cudownego Medalika

„Bądźcie miłosierni”

Pod hasłem: „Bądźcie miłosierni” odbyła się w dniach 22-23 lipca 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Apostolatu Maryjnego Cudownego Medalika, która zgromadziła ok. 3 tys. osób. Mszy św. przed Szczytem Jasnogórskim przewodniczył i homilię wygłosił bp Gerard Kusz z Gliwic. W imieniu Jasnej Góry słowa powitania wypowiedział o. Marian Lubelski. - Zwracamy się do Matki Najświętszej, którą także nazywamy Matką Miłosierdzia, by, tak jak kiedyś w Kanie Galilejskiej wyprosiła pierwszy cud u swego Syna, tak by nam wyprosiła cud zwycięstwa nad złem w nas samych i wokół nas - mówił w homilii bp Kusz. Słowo na zakończenie wypowiedział ks. Tadeusz Lubelski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, dyrektor krajowy Stowarzyszenia Apostolatu Maryjnego Cudownego Medalika. - Żeby nie wygasł „piec” naszego zapału, entuzjazmu i radości w szerzeniu kultu Niepokalanej objawiającej Cudowny Medalik i naśladowaniu Jej życia, myślę, że dorzuciliśmy wiele „łopat wysokokalorycznego, duchowego koksu”- powiedział. Podczas Eucharystii do Stowarzyszenia zostali przyjęci nowi członkowie.

O. Stanisław Tomoń OSPIE, Rzecznik Jasnej Góry

Krótko

Raport NIK, który po katastrofie smoleńskiej badał sposób organizacji lotów najważniejszych osób w państwie, stwierdza, że odpowiedzialnym za to był szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski.

Grzegorz Bierecki - prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej 26 lipca podczas konferencji Światowej Rady Związków Kredytowych (WOCCU), odbywającej się w Glasgow, jednogłośnie został wybrany pierwszym wiceprzewodniczącym tej liczącej się w świecie instytucji finansowej. Jest to wyraz uznania i docenienia roli, jaką polskie Kasy Kredytowe pełnią nie tylko w tej części Europy, ale i na całym świecie. WOCCU to międzynarodowy związek unii kredytowych, działający od 1971 r., zrzeszający 185 mln ludzi w 97 krajach w ponad 50 tys. Kas Kredytowych.

SLD przygotował wniosek o postawienie przed Trybunał Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry. Wniosek musi poprzeć 115 posłów.

Do pracy w Niemczech wyjechało tylko ok. 15 tys. Polaków. Niemieckie Ministerstwo Pracy zakładało, że w ciągu trzech lat takich osób będzie ok. 400 tys.

Przepis, który uniemożliwia eksmisję na bruk, zniknie 17 listopada 2011 r. Rząd i Sejm przez 12 miesięcy od momentu wyroku TK nie zdążyły przygotować żadnego projektu, który rozwiązałby ten problem.

2,2 miliona Polaków żyje w skrajnej nędzy. Trzy razy więcej w niedostatku. Mimo planowanego wzrostu gospodarczego liczby te w najbliższym czasie nie zmaleją.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Zezwala ona na picie niskoprocentowych alkoholi podczas imprez sportowych. Za zasłanianie twarzy podczas imprezy masowej będzie groził areszt, ograniczenie wolności albo grzywna nie mniejsza niż 2 tys. zł.

Gwiazdor polskiej estrady Janusz Gniatkowski zmarł w Poraju 24 lipca w wieku 83 lat. Piosenkarz był bardzo popularny, obok Mieczysława Fogga, w latach 50.-70. ubiegłego wieku, znany głównie z przebojów: „Apassionata”, „Bella, bella Donna”, „Arrivederci Roma”, „Mexicana”. Piosenkarz został pożegnany w swojej częstochowskiej parafii pw. św. Jakuba Apostoła i pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Kule w Częstochowie.

Reklama

Stop nienawiści wobec chrześcijan

2019-06-24 16:50

fill/pixabay.com

W ostatnich tygodniach w Polsce ma miejsce coraz więcej przypadków znieważania przedmiotów czci religijnej i obrazy uczuć religijnych. Pomimo istnienia przepisów umożliwiających ściganie i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawców tych działań, prawo nie jest w wystarczający sposób egzekwowane. Z tego powodu Instytut Ordo Iuris przygotował apel do Prokuratora Generalnego o interwencję w tej sprawie, aby osoby dopuszczające się obrazy uczuć religijnych czy znieważenia religijnych symboli odpowiedziały za swoje czyny. Petycję można podpisywać na stronie maszwplyw.pl

PODPISZ PETYCJĘ

Do wielu antykatolickich incydentów dochodziło podczas manifestacji ruchu LGBT. Odnotowano przypadki m.in. znieważania wizerunku Matki Bożej, obscenicznego sparodiowania katolickiej procesji na tzw. paradzie równości w Gdańsku, czy znieważenia mszy świętej przed podobną demonstracją w Warszawie. W Polsce miały miejsce także akty takie jak zniszczenie krucyfiksu w kwidzyńskiej katedrze i ołtarza w kościele w Rypinie. Z kolei fala nienawiści wobec chrześcijan przetoczyła się przez Internet po próbie zabójstwa księdza we Wrocławiu.

Prawna ochrona uczuć religijnych jest jedną z gwarancji wolności religii, chronionej przez Konstytucję RP oraz Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Wolność religijna zapewniona jest także w postanowieniach większości konstytucji europejskich państw. Polski Kodeks karny w art. 196 przewiduje wprost, iż kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega karze nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Wieloletnie zaniedbania polegające na lekceważeniu tego typu naruszeń prawa doprowadziły do eskalacji przestępstw z nienawiści. Według danych zebranych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w latach 2012-2014 w Polsce rocznie doszło średnio do ponad 1000 aktów dyskryminacji i agresji względem wiernych, księży, miejsc czy symboli świętych.

„Rosnąca liczba profanacji oraz znieważania uczuć religijnych pokazuje jak bardzo bezkarni czują się sprawcy tych czynów. W praworządnym kraju obowiązujące przepisy oraz konstytucyjne zasady powinny być przestrzegane i nikt nie może stać ponad prawem. Dlatego konieczna jest interwencja i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej ludzi, którzy w wyraźny sposób złamali prawo” – skomentowała Karina Walinowicz, Dyrektor Centrum Wolności Religijnej Ordo Iuris.

Przypadki obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia miejsc i przedmiotów kultu można zgłaszać na adres Centrum Wolności Religijnej - cwr@ordoiuris.pl.

https://ordoiuris.pl/wolnosc-sumienia/stop-nienawisci-wobec-chrzescijan-petycja-ordo-iuris-do-prokuratora-generalnego

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wręczono medale zasłużonym dla Archidiecezji Warszawskiej

2019-06-24 22:33

Łukasz Krzysztofka

40 osób świeckich i jedna siostra zakonna zostało nagrodzonych medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej", które w archikatedrze warszawskiej, w jej święto patronalne św. Jana Chrzciciela, wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Uhonorowanie medalami odbyło się przed uroczystą Mszą św. odpustową, którą z metropolitą warszawskim koncelebrowali proboszczowie parafii nagrodzonych osób.

- Najbardziej cenię sobie to, że wszyscy odznaczeni w sposób szczególny potrafią praktykować swoje powołanie na mocy powołania chrzcielnego, które jest u podstaw wszystkich powołań – powiedział w homilii podczas Mszy św. metropolita warszawski. Kard. Nycz przywołał słowa papieża Franciszka, który uczy, że u podstaw wszystkich szczegółowych powołań stoi miłość. - Jeśli nie ma miłości u podstaw, będzie się tylko krążyć wokół spraw własnych – nawiązywał do słów Ojca św. metropolita warszawski.

Pasterz Kościoła warszawskiego podkreślił również, że przyznane dzisiaj odznaczenia, do których kandydatów zgłaszali proboszczowie ich parafii, są dowodem na mocną współpracę duchownych ze świeckimi i ich odpowiedzialność za Kościół lokalny. – Za tę współpracę bardzo wam dziękuję i proszę Boga, żeby nigdy nie zabrakło takich katolików świeckich, przez których Słowo Chrystusa jest obecne wszędzie tam, gdzie są posłani ludzie – powiedział na zakończenie homilii kard. Nycz.

Wśród uhonorowanych medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” znalazł się m.in. prof. Włodzimierz Kluciński – wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, należący od lat do Komitetu Promocyjnego Budowy Świątyni Opatrzności Bożej oraz jego małżonka Jadwiga Klucińska, z zawodu ekonomistka, zaangażowana m.in. w budowę kościoła oraz wolontariat Caritas w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jedyna w gronie odznaczonych siostra zakonna – s. Leonia Maria Kalandyk ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej od 20 lat pracuje w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Była katechetką w szkole podstawowej i gimnazjum. Założyła wspólnotę Kręgu Biblijnego RUAH, ponadto pracuje jako kancelistka, przygotowuje młodzież i dorosłych do przyjęcia sakramentów.

Z sylwetkami wszystkich nagrodzonych osób można zapoznać się na stronie archidiecezji warszawskiej:

http://archidiecezja.warszawa.pl/aktualnosci/zaangazowani-swieccy-z-medalami-za-zaslugi-dla-archidiecezji-warszawskiej/

Medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem