Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 35/2011, str. 9

Dominik Różański/Niedziela

EURO 2012

Duszpasterskie propozycje dla sportowców i kibiców

Katechezy dla młodzieży o roli sportu w rozwoju duchowym człowieka i etycznym kibicowaniu, a w przygotowaniu także informacje o Mszach św. i nabożeństwach ekumenicznych podczas Euro 2012 oraz propozycje parafii dla kibiców - tak krajowe duszpasterstwo sportowców coraz aktywniej włącza się w duchowe przygotowania do przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2012, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie.
Krajowe duszpasterstwo sportowców proponuje na swojej stronie internetowej gotowe do pobrania katechezy, które można fakultatywnie przeprowadzić w roku szkolnym 201½012 w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. - Jest to dobra okazja do przygotowania dzieci i młodzieży do wielkiego sportowego wydarzenia w roku 2012 - apeluje ks. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców. I jednocześnie zachęca duszpasterzy: - Od waszej pomysłowości wiele zależy. Zróbcie wszystko, co tylko jest możliwe, aby jak najwięcej waszych podopiecznych mogło powiedzieć: To jest moje Euro.
Witryna duszpasterstwa przypomina ponadto listy pasterskie Episkopatu Polski m.in. na temat chrześcijańskich walorów turystyki i wychowawczych wartościach sportu. Dostępne są także specjalnie przygotowane rozważania duchowe dla zawodników, „sportowe” homilie polskich biskupów oraz „Modlitwa sportowca” przed zawodami.

Kraków

Pierwsza publiczna prezentacja „Dzienniczka” s. Faustyny

Rękopis „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie. Wielu krakowian i pielgrzymów przybyło 15 sierpnia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, aby zobaczyć „Dzienniczek”.
Ekspozycja została przygotowana w ramach 4. edycji Nocy „Cracovia Sacra”, podczas której krakowskie bazyliki prezentowały swoje skarby. Publiczna prezentacja „Dzienniczka” odbywa się w związku z przygotowaniami do jubileuszu 150 lat Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce.
Na wystawie można oglądać m.in. fragment „Dzienniczka”, w którym s. Faustyna opisuje objawienie, jakie miała 22 lutego 1931 r. w Płocku. Można było też zobaczyć ostatni napisany przez s. Faustynę zeszyt, który pochodzi z czerwca 1938 r. Czytamy tam, że nie ma nic ważniejszego w życiu człowieka, jak poznanie Boga w tajemnicy Jego miłosierdzia.

Reklama

Nergal uniewinniony

W Polsce publiczne znieważenie Biblii - bezkarne

Adam Darski ps. Nergal, został 18 sierpnia uniewinniony przez Sąd Rejonowy w Gdyni w głośnej sprawie podarcia Biblii podczas koncertu. Lider deathmetalowego zespołu Behemoth był oskarżony o znieważenie uczuć religijnych. W czasie koncertu w 2007 r. Darski podarł Biblię i rozrzucił fragmenty jej kartek wśród publiczności, nazywając ją przy tym m.in. „kłamliwą księgą”. - Gdyby chodziło o symbole innej religii, podejrzewam, że sąd zareagowałby ostro, bo opinia publiczna w imię tolerancji ujęłaby się za takim wyrokiem i nie pozostałaby obojętna - powiedział o. Tomasz Franc, koordynator Dominikańskich Ośrodków Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, komentując dla KAI wyrok, który uniewinnił Nergala. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że nie będzie określał granic dla działań artystycznych, i uniewinnił muzyka. Darski był oskarżony o znieważenie uczuć religijnych na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów oraz Ryszarda Nowaka, przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, którzy obejrzeli w internecie film z koncertu. - Na pewno pozostaje niesmak z powodu tego, że można bardzo ważne i czcigodne rzeczy dla jednej religii niszczyć i nie ponosić za to konsekwencji - stwierdził o. Franc.

Krótko

Premier Donald Tusk, godząc się na konwencję chicagowską przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej, złamał prawo - uważa Stowarzyszenie Solidarni 2010, które złożyło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez szefa rządu.

Polska gospodarka spowalnia. Przyczynia się do tego zawirowanie w strefie euro, szczególnie u naszego zachodniego sąsiada. Na niemiecki rynek trafia 26 proc. naszego eksportu.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie pozwalające na zabranie 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej, czyli pieniędzy na przyszłe emerytury. Pracodawcy nazywają ten ruch „polityką rabunkową”.

15 sierpnia 15 oficerów otrzymało awanse generalskie. Obecnie w 100-tysięcznej armii mamy 140 generałów.

Nadmierna prędkość składu pociągu była prawdopodobną przyczyną katastrofy kolejowej w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Prokuratura oskarża o spowodowanie katastrofy maszynistę. Protestują związkowcy, twierdząc, że ich kolega stał się kozłem ofiarnym.

Strajk na kolei. Ponad 2 tys. pociągów nie wyjechało na trasy 17 sierpnia. Zastrajkowali kolejarze ze spółki Przewozy Regionalne. Pracownicy żądają podwyżek, a opozycja po raz kolejny nawołuje do odwołania ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

Konflikt w „Solidarności”. Część związkowców zarzuca obecnemu przewodniczącemu Komisji Krajowej uległość, a nawet sprzyjanie Platformie Obywatelskiej.

PJN nie będzie miał już klubu parlamentarnego. Szeregi partii opuścił poseł Wiesław Kilian, który w najbliższych wyborach będzie startował jako kandydat PO.

Polacy nie wiedzą jeszcze, na kogo głosować w najbliższych wyborach parlamentarnych. Ponad jedna czwarta wyborców wyraziła taką opinię. Jeżeli będą niezdecydowani do końca, może być niska frekwencja albo wyborcza niespodzianka.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Zwiększa ona kary za znęcanie się nad zwierzęciem, a także zakazuje stałego trzymania psów na łańcuchach, odstrzeliwania błąkających się zwierząt domowych przez myśliwych oraz przycinania psom ogonów i uszu.

Reklama

Wrocław: Ks. Marcin Majewski złożył uroczystą przysięgę wojskową

2019-07-20 14:15

Michał Sobociński

Na placu apelowym Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej 37 słuchaczy Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy, oficerskiego, Korpusu Osobowego Duszpasterstwa.

Michał Sobociński
Przysięgę wojskową złożyło 37 słuchaczy Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy, oficerskiego, Korpusu Osobowego Duszpasterstwa

W uroczystości uczestniczył biskup polowy Wojska Polskiego oraz licznie przybyłe rodziny i znajomi księży podchorążych. Wśród składających przysięgę wojskową był wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach ksiądz szeregowy podchorąży rezerwy Marcin Majewski - Kapelan Powiatowej Komendy Policji Państwowej w Słubicach.

Więcej w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Europa Christi na Wigrach

2019-07-20 21:21

Ks. Adam Łosiewski / Wigry

20 lipca 2019 r. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbyła się kolejna ogólnopolska Konferencja w ramach Programu „Niepodległa” i Ruchu „Europa Christi” z udziałem przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Patronat honorowy objęli: bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, Jarosław Zieliński - sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Konferencja zatytułowana „Wigry – śladami historii” wpisuje się w obchody 20-lecia pobytu w diecezji ełckiej i obchodzonego rok temu 350-lecia ufundowania przez króla Jana II Kazimierza Eremu Wyspy Wigierskiej.

Konferencja odbyła się w Dużej Galerii Domu Królewskiego. Uczestników powitał ks. kan. dr J. Nogowski – proboszcz wigierskiej parafii i prezes Fundacji Wigry PRO. Po nim zabrał głos minister J. Zieliński, który naświetlił aktualny kontekst społeczno-historyczny tego wydarzenia.

Podczas konferencji licznie zgromadzeni słuchacze z Akcji Katolickiej, przedstawiciele parafii oraz wypoczywający w klasztorze duchowni i świeccy wysłuchali sześciu referatów.

Pierwszy wystąpił dr Jarosław Schabieński (IPN) zaprezentował referat „Żołnierze Wyklęci - historia Powstania Sejneńskiego”, w którym na podstawie archiwalnych dokumentów przybliżył fakty dotyczące odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę w 1919 r., a także ukazał bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych w walce na tym terenie z nowym okupantem po II wojnie światowej.

Następnym mówcą był ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, pomysłodawca i moderator Ruchu Europa Christi. W referacie pt. „Idea Ruchu Europa Christi i Karta Praw Rodziny” nakreślił główne założenia tej inicjatywy, a także zwrócił uwagę na aktualność Karty Praw Rodziny promulgowanej przez Stolicę Apostolską.

Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, przeanalizował obowiązujące po Soborze Watykańskim II zasady relacji Kościół - państwo, jakimi są: zasada pluralizmu społecznego; zasada autonomii, niezależności, wolności i współpracy. Zasady te zostały wpisane do Konstytucji RP i Konkordatu Polskiego i były przedmiotem analizy i wystąpienia Ks. prof. dr hab. Józefa Krukowskiego (PAN), który jako ekspert Episkopatu Polski uczestniczył w negocjacjach zarówno przy uchwalaniu Konstytucji RP jak i Konkordatu zawartego między Polską a Stolicą Apostolską.

Przedmiotem wystąpienia Ks. prof. dr hab. Tadeusza Borutko (UPJPII) była „Wizja zjednoczonej Europy w nauczaniu Jana Pawła II”. Prelegent, analizując nauczanie papieskie dotyczące Europy, wskazał jego aktualność.

Jako ostatni wystąpił dr Henryk Siodmok, który – jako menadżer i ekonomista - wskazał na geopolityczne uwarunkowania Polski i związane z tym nadzieje i zagrożenia.

Część naukową zakończyła bardzo ożywiona i interesująca dyskusja.

Mszy koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył ks. J. Nogowski, a homilię wygłosił ks. inf. Skubiś, w której podsumował wigierską konferencję „Europa Christi”, a także wskazał aktualne zadania stojące przed Kościołem w Polsce i w Europie.

Po Mszy św. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Fundacją Wigry PRO zaprosili uczestników konferencji do tawerny w ogrodach klasztornych na dania regionalne oraz – dzięki życzliwości Jednostki Wojskowej z Suwałk – na wojskową grochówkę.

Spotkanie zakończyło się rejsem statkiem TRYTON, którym 20 lat temu pływał św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem