Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 35/2011, str. 9

Dominik Różański/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

EURO 2012

Duszpasterskie propozycje dla sportowców i kibiców

Katechezy dla młodzieży o roli sportu w rozwoju duchowym człowieka i etycznym kibicowaniu, a w przygotowaniu także informacje o Mszach św. i nabożeństwach ekumenicznych podczas Euro 2012 oraz propozycje parafii dla kibiców - tak krajowe duszpasterstwo sportowców coraz aktywniej włącza się w duchowe przygotowania do przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - Euro 2012, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie.
Krajowe duszpasterstwo sportowców proponuje na swojej stronie internetowej gotowe do pobrania katechezy, które można fakultatywnie przeprowadzić w roku szkolnym 201½012 w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. - Jest to dobra okazja do przygotowania dzieci i młodzieży do wielkiego sportowego wydarzenia w roku 2012 - apeluje ks. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców. I jednocześnie zachęca duszpasterzy: - Od waszej pomysłowości wiele zależy. Zróbcie wszystko, co tylko jest możliwe, aby jak najwięcej waszych podopiecznych mogło powiedzieć: To jest moje Euro.
Witryna duszpasterstwa przypomina ponadto listy pasterskie Episkopatu Polski m.in. na temat chrześcijańskich walorów turystyki i wychowawczych wartościach sportu. Dostępne są także specjalnie przygotowane rozważania duchowe dla zawodników, „sportowe” homilie polskich biskupów oraz „Modlitwa sportowca” przed zawodami.

Kraków

Pierwsza publiczna prezentacja „Dzienniczka” s. Faustyny

Rękopis „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie. Wielu krakowian i pielgrzymów przybyło 15 sierpnia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, aby zobaczyć „Dzienniczek”.
Ekspozycja została przygotowana w ramach 4. edycji Nocy „Cracovia Sacra”, podczas której krakowskie bazyliki prezentowały swoje skarby. Publiczna prezentacja „Dzienniczka” odbywa się w związku z przygotowaniami do jubileuszu 150 lat Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce.
Na wystawie można oglądać m.in. fragment „Dzienniczka”, w którym s. Faustyna opisuje objawienie, jakie miała 22 lutego 1931 r. w Płocku. Można było też zobaczyć ostatni napisany przez s. Faustynę zeszyt, który pochodzi z czerwca 1938 r. Czytamy tam, że nie ma nic ważniejszego w życiu człowieka, jak poznanie Boga w tajemnicy Jego miłosierdzia.

Nergal uniewinniony

W Polsce publiczne znieważenie Biblii - bezkarne

Adam Darski ps. Nergal, został 18 sierpnia uniewinniony przez Sąd Rejonowy w Gdyni w głośnej sprawie podarcia Biblii podczas koncertu. Lider deathmetalowego zespołu Behemoth był oskarżony o znieważenie uczuć religijnych. W czasie koncertu w 2007 r. Darski podarł Biblię i rozrzucił fragmenty jej kartek wśród publiczności, nazywając ją przy tym m.in. „kłamliwą księgą”. - Gdyby chodziło o symbole innej religii, podejrzewam, że sąd zareagowałby ostro, bo opinia publiczna w imię tolerancji ujęłaby się za takim wyrokiem i nie pozostałaby obojętna - powiedział o. Tomasz Franc, koordynator Dominikańskich Ośrodków Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, komentując dla KAI wyrok, który uniewinnił Nergala. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że nie będzie określał granic dla działań artystycznych, i uniewinnił muzyka. Darski był oskarżony o znieważenie uczuć religijnych na podstawie doniesienia kilku pomorskich posłów oraz Ryszarda Nowaka, przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, którzy obejrzeli w internecie film z koncertu. - Na pewno pozostaje niesmak z powodu tego, że można bardzo ważne i czcigodne rzeczy dla jednej religii niszczyć i nie ponosić za to konsekwencji - stwierdził o. Franc.

Krótko

Premier Donald Tusk, godząc się na konwencję chicagowską przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej, złamał prawo - uważa Stowarzyszenie Solidarni 2010, które złożyło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez szefa rządu.

Polska gospodarka spowalnia. Przyczynia się do tego zawirowanie w strefie euro, szczególnie u naszego zachodniego sąsiada. Na niemiecki rynek trafia 26 proc. naszego eksportu.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie pozwalające na zabranie 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej, czyli pieniędzy na przyszłe emerytury. Pracodawcy nazywają ten ruch „polityką rabunkową”.

15 sierpnia 15 oficerów otrzymało awanse generalskie. Obecnie w 100-tysięcznej armii mamy 140 generałów.

Nadmierna prędkość składu pociągu była prawdopodobną przyczyną katastrofy kolejowej w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Prokuratura oskarża o spowodowanie katastrofy maszynistę. Protestują związkowcy, twierdząc, że ich kolega stał się kozłem ofiarnym.

Strajk na kolei. Ponad 2 tys. pociągów nie wyjechało na trasy 17 sierpnia. Zastrajkowali kolejarze ze spółki Przewozy Regionalne. Pracownicy żądają podwyżek, a opozycja po raz kolejny nawołuje do odwołania ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

Konflikt w „Solidarności”. Część związkowców zarzuca obecnemu przewodniczącemu Komisji Krajowej uległość, a nawet sprzyjanie Platformie Obywatelskiej.

PJN nie będzie miał już klubu parlamentarnego. Szeregi partii opuścił poseł Wiesław Kilian, który w najbliższych wyborach będzie startował jako kandydat PO.

Polacy nie wiedzą jeszcze, na kogo głosować w najbliższych wyborach parlamentarnych. Ponad jedna czwarta wyborców wyraziła taką opinię. Jeżeli będą niezdecydowani do końca, może być niska frekwencja albo wyborcza niespodzianka.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Zwiększa ona kary za znęcanie się nad zwierzęciem, a także zakazuje stałego trzymania psów na łańcuchach, odstrzeliwania błąkających się zwierząt domowych przez myśliwych oraz przycinania psom ogonów i uszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję