Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Pamięć o losach Polaków na Kresach

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Świdnicy świętowało 35 lat swojej działalności.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

kresowiacy

lwowiacy

Hubert Gościmski

Przekazanie dyplomu i okolicznościowego medalu dla Świdnickiej Kurii Biskupiej od Towarzystwa Miłośników Lwowa

Przekazanie dyplomu i okolicznościowego medalu dla Świdnickiej Kurii Biskupiej od Towarzystwa Miłośników Lwowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do wspólnej modlitwy byli lwowiacy i kresowiacy zaprosili bp Marka Mendyka, który sprawował dla nich i ich rodzin oraz zaproszonych gości Mszę świętą w katedrze świdnickiej w niedziele 15 października.

W czasie homilii biskup świdnicki przypomniał, że lwowiacy i kresowiacy stanowili 43 proc. osiedlonych na tym terenie Polaków. A zadaniem ich było utrwalać historię i tradycję i kulturę kresową, a jednocześnie pamiętać o losach Polaków urodzonych na Kresach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kilka dni wcześniej, 4 października, w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy, odbyła się uroczystość wręczenia honorowych odznak: Lwowskiego Krzyża Kresowego oraz Odznakę 35-lecia. Otrzymali je zasłużeni członkowie oraz osoby wspierające działalność organizacji, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i pomoc. To świadczy o tym, jak ważna jest działalność Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich dla lokalnej społeczności.

Przez lata organizacja przyczyniła się do popularyzacji historii i kultury poprzez liczne wykłady, wystawy, konferencje oraz spotkania. Dzięki tym działaniom historia Lwowa i Kresów stała się bardziej dostępna i zrozumiała dla szerokiej publiczności.

Przypomnijmy, ze świdnicki odział Miłośników Lwowa powstał 12 listopada 1988 roku. Prezesami Stowarzyszenia przez te lata byli: Witold Karst, Józef Urczyński, Edward Rudnicki, Bogdan Pacewicz, Joanna Piotrowska, Karol Liwirski, a obecnie jest Antoni Jadach.

Hubert Gościmski

Hubert Gościmski

Hubert Gościmski

Hubert Gościmski

2023-10-15 21:44

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: Wszystko trzeba przebaczyć

[ TEMATY ]

Dzień Kresowiaka

kresowiacy

BP KEP

Bp Ignacy Dec

Bp Ignacy Dec

- Wszystko trzeba przebaczyć, co nie oznacza, że wszystko należy zapomnieć. Pamięć trzeba pielęgnować, nie po to, że by podjąć odwet, ale po to, by przebaczyć. Tak jak nam Bóg przebacza, jak Jezus przebaczył swoim oprawcom, tak i my jesteśmy wezwani do przebaczania - mówił Łagiewnikach bp Ignacy Dec.

Biskup Świdnicki przewodniczył Mszy św. z okazji 18. Dnia Kresowiaka.
CZYTAJ DALEJ

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością. Jej sklepienie i Sąd Ostateczny stanowią magiczny moment dla tych, którzy znajdują się w tej wspaniałej świętej przestrzeni. Jest to symboliczne miejsce naszej chrześcijańskiej wiary, wizualna katecheza, która od 1492 roku jest również miejscem wyboru papieża. Jest już gotowa na wybór 267 Namiestnika Chrystusa na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

2025-05-06 15:26

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican News

We wtorek przed południem odbyła się ostatnia, 12. kongregacja generalna kardynałów, poprzedzająca rozpoczynające się jutro konklawe. Zgodnie z przepisami, zaktualizowanymi przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku, podczas kongregacji kardynałowie anulowali Pierścień Rybaka oraz ołowianą papieską pieczęć.

W 12. kongregacji generalnej kardynałów, która przed południem odbyła się w Auli Synodalnej na terenie Watykanu, wzięło udział 173 kardynałów, w tym 130 elektorów. Nieobecnych było trzech purpuratów, którzy również wezmą udział w konklawe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję