Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2011, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodziny razem

Polska odnawia małżeńskie śluby

Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbyła się w dniach 24-25 września pod hasłem: „Polska odnawia małżeńskie śluby”. Mszy św. dla rodzin 25 września przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, a koncelebrował m.in. bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. W modlitwie uczestniczyły delegacje rodzin ze wszystkich polskich diecezji - w sumie ok. 15 tys. osób.
- Dopóki człowiek jest sobą, dopóki jest człowiekiem, nie może się nic zmienić w jego godności, w akceptowaniu jego natury, w ochronie świętości i nietykalności jego życia i w rozumieniu małżeństwa i rodziny. Tu chodzi o prawdę, tu chodzi o Boga i o miejsce dla Niego, nie tylko w życiu osobistym, prywatnym, ale także w życiu rodzinnym i społecznym. Za tę prawdę trzeba jednak płacić praktycznie w każdym pokoleniu - stwierdził w homilii abp Dzięga.
W czasie pielgrzymki małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską, a nowi doradcy życia rodzinnego złożyli ślubowanie. Dzień wcześniej w czasie Apelu Jasnogórskiego bp Kazimierz Górny mówił: - Małżeństwo w Kościele jest sakramentem, w którym Chrystus Pan uświęca małżonków, niejako konsekruje ich do wypełniania obowiązków rodzicielskich. Nierozerwalność małżeństwa jest fundamentem rodziny. Cieszymy się wielką liczbą szlachetnych małżeństw, które wiernie i z miłością budują nadzieję zwycięstwa. Jesteśmy jednak zasmuceni, że media państwowe wielokrotnie promują rozwody, które są tragedią dla rodziców i dzieci, że lansują związki obce chrześcijańskiemu wychowaniu.

Policjanci na pielgrzymce

Lekcja patriotyzmu

Ponad 3 tys. osób - policjantów czynnej służby, przełożonych, rodzin, członków stowarzyszeń policyjnych i emerytowanych funkcjonariuszy - zgromadziły 25 września 10. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Obecni byli członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. Każdego roku policjanci składają również hołd kolegom poległym na służbie i modlą się w intencji tysięcy policjantów II Rzeczypospolitej, którzy zostali zamordowani w Twerze i pogrzebani w Miednoje. - Modlimy się o to, aby wszyscy policjanci po służbie wracali do domu, aby niebezpiecznych sytuacji było jak najmniej, chociaż dobrze wiemy, bo ślubowaliśmy to, że musimy wykonywać swoje obowiązki nawet z narażeniem życia - powiedział gen. insp. Andrzej Matejuk, komendant główny policji.
Eucharystii odprawionej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek, delegat KEP ds. duszpasterstwa policji. Obecny był ks. Jan Kot, kapelan Komendy Głównej Policji. - Ci, którzy spoczywają w Miednoje, dają współczesnemu pokoleniu policjantów prawdziwą lekcję patriotyzmu, wierności Bogu i Ojczyźnie - mówił w homilii bp Guzdek.

Mówi o. Bogumił Schab - dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, który przewodzi Krucjacie Różańcowej w intencji Ojczyzny

W dniach 29 września - 2 października odbywały się rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, liczącej na całym świecie 12 mln członków. Na te rekolekcje przybywają zwykle pielgrzymi z Francji, Szwecji, Grecji, krajów sąsiednich, ale najwięcej jest z naszej Ojczyzny, razem kilkanaście tysięcy osób.
Jasnogórska Rodzina Różańcowa istnieje już od 43 lat, powstała 6 stycznia 1968 r. na Jasnej Górze. Założycielem tej wspólnoty był o. Bronisław Matyszczyk. Kierował nią przez wiele lat, a kiedy odszedł do Pana, ja dzieło to wziąłem pod swoją opiekę.
Tegoroczne spotkanie na Jasnej Górze ma charakter wyjątkowy, gdyż rozpoczęła się Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, będąca wielkodusznym darem duchowym wiernych, którzy z Maryją, Królową Polski, modlą się o to, aby Polska była wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, oraz proszą o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Do tej Krucjaty może dołączyć każdy, kto kocha Różaniec i dobrowolnie podejmie się modlitwy jedną, wybraną przez siebie, tajemnicą Różańca św. w intencji naszej Ojczyzny. W wielu przypadkach członkowie Krucjaty to równocześnie osoby, które już od wielu lat należą do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. W połowie czerwca br. na Jasnej Górze odbyło się posiedzenie pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi ze Szczecina i liderów Krucjaty. To wówczas podjęto zobowiązanie do odmawiania dodatkowej tajemnicy Różańca św. w intencji naszej Ojczyzny.
Opiekę nad tym przedsięwzięciem duchowym sprawują ojcowie paulini pod moimi auspicjami jako dyrektora Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Osoby pragnące włączyć się w Krucjatę mogą kierować zgłoszenia do mnie (ul. ks. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa) albo do Teresina (skr. poczt. nr 6, 96-515 Teresin). Dążymy do tego, aby do Krucjaty przystąpiło minimum 10 proc. narodu, ale modlących się z nami na różańcu w intencji Ojczyzny może być, oczywiście, więcej.
Idziemy drogą węgierską. Kiedy Węgry były pod okupacją rosyjską i rosyjskie czołgi wjechały do ich stolicy - Budapesztu, ponad milion ludzi wyszło z różańcami i kwiatami na ulice do uzbrojonych żołnierzy, a oni się wycofali. Teraz na Jasnej Górze ponawiają tę Krucjatę i obiecują, że będą się modlić także za Polskę...

Wysłuchała Jolanta Kobojek

Krótko

W dniach 19-22 września w dorocznych rekolekcjach uczestniczyli kapelani Wojska Polskiego i Policji, dołączyli także kapłani posługujący wśród służb mundurowych, m.in. w Straży Granicznej i w Biurze Ochrony Rządu. Rekolekcje prowadził biskup nominat Grzegorz Ryś z Krakowa.

21 września odbył się Ogólnopolski Zjazd Szkolnych Kół Caritas. W spotkaniu uczestniczyło 1700 osób z 26 diecezji. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

23 września na nocne czuwanie przybyła 40. Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Ok. 5-tysięcznej rzeszy pielgrzymów towarzyszyli: metropolita abp Andrzej Dzięga i biskup pomocniczy Marian B. Kruszyłowicz.

23 września pielgrzymowali maturzyści diecezji tarnowskiej. Na czele liczącej ok. 2 tys. osób grupy przybył bp Andrzej Jeż, biskup pomocniczy diecezji.

24 września modliła się 27. Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Lubelskiej - blisko 4 tys. młodych wraz z biskupem pomocniczym Arturem Mizińskim.

24 września na Jasną Górę na doroczne całonocne czuwanie przybyły Grupy Modlitewne św. Ojca Pio. Pielgrzymom towarzyszył o. Eugeniusz Lorek, przełożony generalny Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego.

W dniach 24-25 września odbyła się Pielgrzymka Rodziny Wincentyńskiej.

24 września dla Jasnej Góry została złożona urna z ziemią z bitewnych pól pod Komarowem. Przekazanie ziemi nastąpiło z inicjatywy ks. Błażeja Górskiego, kapelana Komarowskiej Potrzeby. Pod Komarowem 31 sierpnia 1920 r. rozegrała się największa bitwa polskiej kawalerii XX wieku.

25 września modlili się rycerze Zakonu św. Jerzego. Wraz z damami i kawalerami Zakonu obecni byli: Wielki Mistrz Zakonu Tadeusz Kaczor oraz prezes Paweł Michalak. Mszy św. przewodniczył metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, a koncelebrowali m.in.: ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, oraz ks. prał. Bartłomiej Rurarz.

Zapowiedzi

10, 11 października - Maturzyści Archidiecezji Warszawskiej

14 października - Maturzyści Archidiecezji Białostockiej

15 października - Pielgrzymka Kobiet; Maturzyści Archidiecezji Lubelskiej, Pielgrzymka Taksówkarzy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ikona Nawiedzenia zawitała do parafii w Białej

17 kwietnia był kolejnym dniem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tym razem Ikona Nawiedzenia trafiła do Białej koło Wielunia, gdzie została przywitana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, bp. Jana Wątrobę oraz całą wspólnotę parafialną i zaproszonych gości.

Karol Porwich / Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję