Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Co jest decydujące dla naszej wiary w Chrystusa?

Rozważania do Ewangelii Mt 25, 1-13.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela, 12 listopada. XXXII niedziela zwykła

• Mdr 6, 12-16 • Ps 63, 2.3-4.5-6.7-8 • 1 Tes 4, 13-18 • Mt 25, 1-13

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne będzie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie oblubieńca. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięty lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się oblubieniec opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: „Oblubieniec idzie, wyjdźcie mu na spotkanie”. Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: „Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną”. Odpowiedziały roztropne: „Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie”. Gdy one szły kupić, nadszedł oblubieniec. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: „Panie, panie, otwórz nam”. Lecz on odpowiedział: „Zaprawdę powiadam wam, nie znam was”. Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny».

Ważne jest, aby być przewidującym, okazać się czujnym w życiu i zwracać cały czas uwagę na to, co wydarza się w naszym życiu i wokół nas. Być świadomym tego wszystkiego, co nas otacza i co nas dotyczy. Cierpienie, które istnieje w naszym świecie, prowokuje nas, jako wierzących, do rozpoznania w każdej chwili oznak odczłowieczenia, które odnaleźć możemy wszędzie. Zapalona lampa naszej wiary ma prowadzić nas do czujności i oddania się Jezusowi. W Piśmie Świętym mądry jest ten, kto w życiu postępuje właściwie. A przeciwnie, nieroztropny i nieinteligentny jest ten, kto nie kieruje swoim życiem we właściwym kierunku. Wszystkie te młode kobiety z dzisiejszego fragmentu Ewangelii czekają na pana młodego. Ale jedynie te roztropne nie tylko czują się zdolne do dawania światła, ale także przeczuwając długie oczekiwanie, zabierają ze sobą również oliwę w naczyniach. Te młode kobiety, zarówno te przewidujące, jak i te nieroztropne, chcą świętować przybycie pana młodego. Ale czy wystarczy tylko należeć do grupy oczekujących na przyjście Pana? Z pewnością potrzebne są inne rzeczy, inne zobowiązania z naszej strony. Decydującym dla naszej wiary w Chrystusa może być praca nad ufnością w Niego i nad wiernością, a także czujność i gotowość na wsłuchanie się w Jego głos, który usłyszymy po pewnym czasie oczekiwania. Będziemy musieli wtedy zaopatrzyć się w „najlepszy olej”, aby w naszym życiu nie brakowało radości, światła i siły, bo inaczej dotrwanie do chwili, gdy przybędzie Chrystus stanie się prawie niemożliwe.

Reklama

W.Cz.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-10-21 10:54

Ocena: +31 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Owce bez pasterza są spisane na zgubę

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 36 – 10, 8.

Niedziela, 18 czerwca. XI Niedziela zwykła

CZYTAJ DALEJ

Czy Pismo Święte to dla mnie „maszynka z wróżbami”?

2023-12-01 21:25

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Adobe Stock

Te rozważanie mają być pomocą w przeżywaniu Adwentu — niekoniecznie tylko w Adwencie, ale w każdym czasie, gdy zechcesz odnowić w sobie chrześcijańską postawę oczekiwania.

Wtedy rzekła Maryja:

CZYTAJ DALEJ

Wilno: Kard. Dziwisz i George Weigel przybędą na Litwę

2023-12-01 19:25

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

George Weigel

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz oraz George Weigel, amerykański intelektualista katolicki i autor biografii papieża Polaka, przybędą 9 grudnia do Wilna w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II na Litwę.

Uroczyste upamiętnienie 30. rocznicy pielgrzymki papieża Polaka na Litwę odbędzie się 9 grudnia. Tego dnia w katedrze wileńskiej o godz. 14.00 odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczył będzie metropolita wileński abp Gintaras Grušas, a homilię wygłosi kard. Audrys Juozas Bačkis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję