Reklama

Kościół

Kard. Ryś objął kościół w Rzymie

Kard. Grzegorz Ryś objął swój kościół tytularny pw. św. Cyryla i Metodego w Rzymie. Sprawował tam Eucharystię. Jak wskazał na początku Mszy świętej proboszcz ks. Rajesh Fernandes z Neokatechumenatu, to parafia robotnicza, zaangażowana w duszpasterstwo dzieci i młodzieży, ma też mieszkanie dla uchodźców. - Kardynał z Polski przypomina nam o św. Janie Pawle II, który także był z Polski - mówi Vatican News Aurora Bernava, miejscowa parafianka.

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Vatican News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Łódzka

Na początku Mszy Świętej poinformowano, że Papież Franciszek podniósł kościół pw. św. Cyryla i Metodego do rangi kościoła tytularnego kardynałów. Pierwszym zaś kardynałem tego kościoła Papież Franciszek mianował kard. Grzegorza Rysia, Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego.

Niedziela Łódzka

„To moja pierwsza homilia po włosku” - powiedział kard. Grzegorz Ryś. Nawiązując do biblijnej przypowieści o minach zaznaczył, że Jezus wskazuje na potrzebę zaangażowania i sam daje tego przykład. Kard. Ryś podkreślił, że Jezus wybiera to co pokorne i małe, po to byśmy „tak samo wybierali wierząc w moc pokornych i ubogich środków”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odniósł się także do pierwszego czytania biblijnego opisującego historię siedmiu braci zamordowanych za wierność Prawu Bożemu. „Bracia mieli wybór: przyjaźń króla i wywyższenie albo śmierć. Ich przyszłość nie zależała od wielkich rzeczy, ale od wierności lub niewierności w rzeczy małej - spożycia wieprzowiny zakazanej przez prawo. „Wiemy, jak wybrali i my też chcemy tak wybierać” podkreślił kard. Ryś.

Niedziela Łódzka

Reklama

Po Mszy świętej kard. Ryś w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News wyznał, że bardzo się ucieszył, gdy dowiedział się, że Papież wyznaczył mu tę parafię Cyryla i Metodego, bo „to są wielcy patroni jedności Kościoła, to ostatni świadkowie Kościoła jeszcze nie podzielonego, ale tacy, którzy wiele wycierpieli dla zachowania tej jedności”. Dodał, że dają oni lekcję ekumenizmu.

Kard. Grzegorz Ryś wskazał, że ta parafia, tak jak synod, ma opcję preferencyjną dla młodzieży. I to jest zaskoczenie dla osób, którzy przyzwyczaili się, że w Kościele jest opcja preferencyjna dla ubogich. Jak zaznaczył, ta parafia jest jednocześnie bardzo zaangażowana w pomoc osobom potrzebującym.

Proboszcz parafii ks. Rajesh Fernandes podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie jest bardzo ważne dla parafii i całej dzielnicy, która jest „sypialnią” Rzymu i gdzie mieszka wiele osób bardzo biednych. Dodał, że parafia jest silnie związana ze św. Janem Pawłem II, który ją nawiedził.

Parafia pw. świętych Cyryla i Metodego na Via dell’Osteria di Dragoncello powstała w 1989 r. Obecny kościół został poświęcony w 1997 roku.

2023-11-23 07:06

Ocena: +11 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś skomentował raport ISKK: trzeba się mobilizować i rozpocząć od pytania „co ja mogę zrobić?”

[ TEMATY ]

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

Wczoraj Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował dane statystyczne za rok 2022. Przeglądając ogólnodostępne zestawienia możemy zaobserwować nieznaczny spadek zaangażowania religijnego Polaków, w tym mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej. Dane statystyczne skomentował metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. - Trzeba się mobilizować i rozpocząć od pytania: co ja mogę zrobić? - powiedział.

Ogłoszone wczoraj statystyki kościelne skomentował metropolita łódzki - kardynał Grzegorz Ryś, który zwrócił uwagę na to, że socjologia jest bardzo ważna, ale to nie jest proroctwo. - Trzeba bardzo uważanie przeczytać te wyniki, żeby wiedzieć jaka jest sytuacja, bo trzeba wychodzić do jakiegokolwiek duszpasterstwa, czy ewangelizacji z rzeczywistości jaka jest, a nie jaką się ma życzeniowo. - zauważył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne rozważania Siedmiu Boleści NMP: Ucieczka do Egiptu

2024-02-24 20:24

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Ks. Krzysztof Hawro

W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy do wspólnego rozważania Siedmiu Boleści NMP.

Boleść pierwsza: Proroctwo Symeona
Boleść druga: Ucieczka do Egiptu
Boleść trzecia: Zgubienie Jezusa
Boleść czwarta: Spotkanie na Drodze Krzyżowej
Boleść piąta: Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
Boleść szósta: Zdjęcie z krzyża
Boleść siódma: Złożenie do grobu

CZYTAJ DALEJ

Skandaliczne słowa MZ: Lekarze, którzy odmawiali aborcji, nie zostaną konsultantami krajowymi i wojewódzkimi

2024-02-24 19:21

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, "którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem", nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich - podano na profilu resortu zdrowia na platformie "X".

"Ministerstwo Zdrowia informuje, że lekarze, którzy narażali zdrowie i życie kobiet, odmawiając terminacji ciąży zgodnej z polskim prawem, nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję