Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Człowiek pokorny akceptuje swoje miejsce w świecie

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 5-11.

[ TEMATY ]

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 4 grudnia. Św. Barbary, dziewicy i męczennicy, wsp. dow.

• Iz 2, 1-5 • Ps 122, 1-2.4-5.6-7.8-9 • Mt 8, 5-11

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy Jezus wszedł do Kafarnaum, zwrócił się do Niego setnik i prosił Go, mówiąc: «Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi». Rzekł mu Jezus: «Przyjdę i uzdrowię go». Lecz setnik odpowiedział: «Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie. Bo i ja, choć podlegam władzy, mam pod sobą żołnierzy. Mówię temu: „Idź”, a idzie; drugiemu: „Chodź tu”, a przychodzi; a słudze: „Zrób to”, a robi». Gdy Jezus to usłyszał, zdziwił się i rzekł do tych, którzy szli za Nim: «Zaprawdę powiadam wam: U nikogo w I zraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary. Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Z achodu i zasiądą do stołu z A brahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim».

Dziś za wzór do naśladowania Ewangelia daje nam setnika. Rzymski dowódca, poganin, przychodzi do Jezusa prosić o uzdrowienie sługi. Swoją postawą uczy nas, że człowiek, choć posiada władzę nad innymi (tak jak on nad swoim oddziałem), to jednak jego władza nie jest nieograniczona. Z racji swojego pochodzenia z pewnością ma niewielkie pojęcie o sprawach duchowych czy religijnych, ale odnosi się do nich z największym szacunkiem i pokorą. Dzisiejsza nauka ewangeliczna zaprasza nas zatem do rozróżnienia pychy od pokory. Czym jest pycha? Jest jednym z grzechów głównych. Bezkrytyczne i zbyt wysokie mniemanie o sobie. Człowiek pyszny ma subiektywne spojrzenie na świat i otaczających go ludzi. Swoją wizję postrzegania za wszelką cenę stara się narzucić innym. Taka postawa utrudnia zawieranie relacji międzyludzkich, co może mieć przełożenie na nieodpowiednią relację z Bogiem. Czym jest pokora? Na pewno w byciu pokornym nie chodzi o poniżanie się w sensie zaniżania własnej wartości. Człowiek pokorny zdaje sobie sprawę, że nie jest najważniejszy na świecie, a obok niego żyją ludzie, którzy mogą mieć wyższe kompetencje i sprawność umysłową od niego. Nie jest to jednak powód, by umniejszać poczuciu własnej wartości. Człowiek pokorny akceptuje swoje miejsce w świecie i zadanie, do którego jest powołany. Właśnie takiej postawy pokory uczy nas dziś pogański setnik! Idźmy i my czynić podobnie.

Reklama

F.P.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 JUŻ DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-11-20 10:05

Ocena: +21 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy miłujesz Mnie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Piątek, 17 maja

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Pozwólmy się wybrać i prowadzić Panu Bogu

2024-05-25 13:46

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Drezdenko za życiem

2024-05-26 14:21

[ TEMATY ]

Zielona Góra

drezdenko

ks. Paweł Greń

Marsz w obronie życia przeszedł 26 maja ulicami Drezdenka.

W niedzielę 26 maja kilkadziesiąt osób zgromadziło się w Drezdenku na rodzinnej manifestacji w obronie życia. Wydarzenie, pełne radości i pozytywnej energii, przyciągnęło całe rodziny, młodych oraz seniorów, którzy wspólnie zamanifestowali swoje wsparcie dla idei ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Był to silny głos społeczny za zdrową rodziną, ochroną dzieci przed deprawacją oraz manipulacjami zgubnych ideologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję