Reklama

Z kraju

Niedziela Ogólnopolska 5/2012, str. 7

Jerzy Sawicz

Dr Ewa Kucharska

Dr Ewa Kucharska

Oświadczenie Rady Stałej KEP

Ostrzeżenie w sprawie ks. Natanka

Biskupi przestrzegają katolików przed gromadzeniem się wokół osoby suspendowanego ks. Piotra Natanka i popieraniem głoszonych przez niego idei. Wystosowali w tej sprawie specjalne oświadczenie po posiedzeniu Rady Stałej 16 stycznia w Warszawie. Oto pełna treść oświadczenia:
Rada Stała, w oparciu o analizę sytuacji dotyczącej działalności suspendowanego ks. Piotra Natanka, stanowczo przestrzega katolików przed gromadzeniem się wokół jego osoby i popieraniem głoszonych przez niego idei. Mimo wyraźnego zakazu biskupa miejsca i nałożonej kary kanonicznej ks. Natanek nie zaprzestał, niestety, swojej działalności. Rada zwraca uwagę, że Msze św. sprawowane przez suspendowanego kapłana są niegodziwe i świętokradzkie, a udzielane rozgrzeszenia - nieważne. Rada Stała Episkopatu Polski po raz kolejny stanowczo przestrzega katolików przed błędnym nauczaniem tego duchownego i prosi wiernych, by nie korzystali z posługi duszpasterskiej ks. Natanka, nie kierowali się jego nauką, nie wierzyli w jego bezpodstawne zapewnienia o jej zgodności z nauczaniem papieży i biskupów oraz nie przystępowali do tworzonych przez niego grup.
Osoby współpracujące z suspendowanym ks. Piotrem Natankiem przyczyniają się do rozłamu wspólnoty wierzących. Współdziałając w niszczeniu jedności Kościoła, popełniają grzech, z którego mają obowiązek oczyścić się w sakramencie pokuty. Warunkiem natomiast otrzymania rozgrzeszenia jest odstąpienie od wspierania rozłamu w Kościele i gotowość naprawienia wyrządzonego zła.

Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Kraków

Dr Ewa Kucharska najlepsza

W hotelu „Aspel” w Krakowie 14 stycznia 2012 r. ogłoszono wyniki VIII Plebiscytu „Lekarz i Przychodnia Roku”. Do plebiscytu zgłoszono 92 lekarzy i 29 przychodni. W kategorii specjalistów wybrano najlepszego lekarza Małopolski. Została nim dr Ewa Kucharska, specjalista w zakresie reumatologii. Warto podkreślić, że dr Kucharska znana jest z wszechstronnej wiedzy medycznej, z której korzystają kliniki w Polsce, Brazylii i we Włoszech. Przez pacjentów nazywana jest lekarzem z klasą. Dodatkowo - jako przychodnię roku wybrano Centrum Medyczne VADIMED, któremu dr Ewa Kucharska szefuje. Wyróżnienie wręczył przewodniczący Kapituły Plebiscytu i Okręgowej Izby Lekarskiej dr hab. Andrzej Matyja.
W podziękowaniu Laureatka stwierdziła, parafrazując Jonathana Swifta: - Najlepszymi lekarzami na świecie są: doktor dieta, doktor spokój, doktor dobry humor, a nade wszystko doktor ciężka praca. Tak właśnie staramy się pracować z lekarzami i pielęgniarkami naszego Centrum. Nie ukrywam, że Hipokrates jest naszym największym przyjacielem i przewodnikiem. On wyznacza nasze medyczne szlaki i relacje z pacjentami. Liczba głosów oddanych na mnie i Centrum VADIMED świadczy nie tylko o docenieniu naszej pracy, ale nade wszystko mówi, że wiedza i holistyczne podejście do pacjenta stanowią istotę naszej służby.
Dr Kucharska, wspominając rzeczową i skuteczną działalność VADIMED-u, który w tym roku będzie obchodzić 10. rocznicę istnienia, podziękowała przede wszystkim pacjentom: - Państwa głosy, Drodzy Pacjenci, są odzwierciedleniem owoców naszej medycznej i pielęgniarskiej troski, a także wyrazem radości Waszych serc z tych zdrowotnych owoców. Dziękuję za głosy, zaufanie i serdeczność.
Swoją radą i pomocą medyczną dr Ewa Kucharska służy wielu diecezjom i zgromadzeniom zakonnym w Polsce.
Wspomnijmy, że z przecieków wiadomo, iż na ponad 51 tys. oddanych głosów zdecydowana większość przypadła właśnie dr Kucharskiej, co w kontekście 10 nagrodzonych lekarzy musi budzić podziw i budować prestiż.

Ks. Robert Nęcek

Było, będzie

Reklama

W Częstochowie dla małżeństw, które mają problemy z prokreacją, archidiecezjalna Caritas powołała poradnię naprotechnologii, upowszechniającą naturalną i zgodną z nauką Kościoła metodę leczenia bezpłodności i planowania rodziny. W poradni, działającej przy parafii św. Wojciecha, porady będą udzielane bezpłatnie. Poradnię, której nadano imię bł. Jana Pawła II, poświęcił abp Stanisław Nowak.

Oddział Klubu Inteligencji Katolickiej i parafia św. Mikołaja w Krapkowicach organizują VI Krapkowicki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Hasło Tygodnia, trwającego od 29 stycznia do 3 lutego, brzmi: „Wiara kluczem do wspólnoty z Bogiem i ludźmi”. Mszę św. z okazji 25-lecia działalności KIK-u będzie celebrował bp Gerard Kusz. Honorowy patronat nad Tygodniem objął bp prof. dr hab. Andrzej Czaja - ordynariusz diecezji opolskiej.

Cudzysłów

Wielkie tęsknoty i ideały ludzkie, wszystkie programy i rewolucje zmierzają do jednego - aby zobaczyć nareszcie człowieka.
* * *
Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

XII Dzień Papieski będzie obchodzony 14 października 2012 r. pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”.

KRRiT zdecydowała, że Telewizja Trwam nie dostanie koncesji na nadawanie w ramach multipleksu. Instytucja kierowana przez Jana Dworaka tłumaczyła to niewiarygodnością finansową nadawcy, choć inne podmioty, które otrzymały koncesję, wykazywały znacznie gorszą sytuację finansową.

W prokuraturze konflikt się rozwija. Prokurator generalny Andrzej Seremet skierował do MON wniosek o odwołanie swojego zastępcy - szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Krzysztofa Parulskiego. Z wniosku niezadowolony jest, broniący Parulskiego, prezydent Komorowski.

Szef komisji badającej katastrofę smoleńską - były minister MSWiA Jerzy Miller stwierdził, że jego komisja, stawiając tezę o obecności gen. Andrzeja Błasika w kokpicie samolotu, który uległ katastrofie, opierała się na informacji, gdzie znaleziono ciało. Okazało się, że w tzw. 1 sektorze znaleziono aż 13 ciał, w tym nawet nie wszystkie ciała członków załogi.

Aż 800 szkół może zostać zlikwidowanych w tym roku - szacuje „Rzeczpospolita”. Jeszcze nigdy nie zamknięto tak wielu placówek.

W Polsce co czwarte małżeństwo zawierane w 2010 r. nie było pierwszym związkiem dla jednej ze stron. Eksperci podkreślają, że już jawnie możemy mówić o kryzysie polskiej rodziny.

Litr oleju napędowego na niektórych stacjach benzynowych kosztuje już 6 zł. Nic nie wskazuje na to, aby cena miała spaść.

Donald Tusk zasadniczo zmienił swoje zdanie w sprawie paktu fiskalnego, czyli funduszu pomocowego dla zadłużonych państw UE. Premier Polski chce, aby kraje spoza strefy euro uczestniczyły w spotkaniach grupy państw decydujących o strefie euro.

„Doda” - Dorota Rabczewska zapłaci 5 tys. zł grzywny za obrazę uczuć religijnych. Wyrok jest nieprawomocny.

Spada poparcie dla rządu Donalda Tuska. Według badań CBOS, w styczniu br. gabinet Tuska popierało 36 proc. badanych. To o 8 punktów mniej niż w grudniu 2011 r. 31 proc. badanych było przeciwnych rządowi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia cierpienia Jacka Krawczyka

Niedziela rzeszowska 26/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Jacek Krawczyk

Archiwum rodzinne

Jacek na wakacjach

Jacek na wakacjach

Jacek żył krótko, zaledwie 25 lat. Mimo choroby i cierpienia, które przyszło w końcowym okresie ziemskiej wędrówki, było to życie intensywne.

Zmarł w wyjątkowym dniu – 1 czerwca 1991 r. – tuż przed przybyciem Jana Pawła II do Rzeszowa. Dopiero teraz, powoli, dociera do nas więcej informacji o tym, jak wyjątkowym był człowiekiem i dokąd zaprowadziły go poszukiwania sensu życia w oparciu o wskazówki wyznawanej wiary.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję