Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

Codzienne pełnienie woli Bożej

Modlitwie Pana Jezusa w Getsemani poświęcił Ojciec Święty swą katechezę podczas audiencji ogólnej 1 lutego. Zaznaczył, że droga Pana Jezusa ku Górze Oliwnej pełna jest wyrażeń pozwalających odczuć Jego zbliżającą się śmierć i bliskie już rozproszenie się uczniów. Nawiązując do słów zapisanych w Ewangelii wg św. Marka: „Smutna jest moja dusza aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie”(14, 33-34), Papież zauważył, że jest ona zakorzeniona w psalmie oraz doświadczeniach wielu wysłańców Bożych. Mówiąc zaś o doświadczeniu lęku i trwogi Syna Bożego, Benedykt XVI zaznaczył, iż streszcza się w nim cała trwoga człowieka w obliczu własnej śmierci, pewność jej nieuchronności i dostrzeżenie ciężaru zła dotykającego naszego życia.
Benedykt XVI podkreślił, że modlitwa na Górze Oliwnej pozwala nam na wyjątkowy wgląd w wewnętrzną tajemnicę Jezusa. Zachęcił wiernych, aby byli zdolni czuwać wraz z Jezusem na modlitwie, wypełniać wolę Bożą każdego dnia, nawet jeśli mówi ona o krzyżu, by żyć w coraz większej zażyłości z Panem, aby wnieść na tę „ziemię” nieco Bożego „nieba”.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Władza Boża nie jest siłą natury. Jest mocą miłości Boga, która stwarza wszechświat i wcielając się w Jednorodzonego Syna, zstępując do naszego człowieczeństwa, uzdrawia świat zepsuty przez grzech. Romano Guardini pisze: „Całe istnienie Jezusa jest przełożeniem mocy w pokorę (...) i władzy, która uniża się do postaci sługi”.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 29 stycznia 2012 r.

Z serdecznym pozdrowieniem zwracam się do Polaków. W tym tygodniu, w święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzimy Dzień Życia Konsekrowanego. Wdzięczni zakonnikom i zakonnicom za ich posługę modlitwy, działalność apostolską i charytatywną w Kościele, módlmy się o nowe powołania. Niech Duch Święty rozpala w wielu sercach pragnienie całkowitego oddania siebie Chrystusowi w ubóstwie, posłuszeństwie i czystości. Niech Bóg wam błogosławi.
Pozdrowienie Polaków, 29 stycznia 2012 r.

Dzień Życia Konsekrowanego

Wiarygodne świadectwo

Do aktywnego świadczenia wiary i łaski oraz do bycia wiarygodnymi świadkami dla Kościoła i dla współczesnego świata zachęcił Papież zakonników i zakonnice z okazji przypadającego 2 lutego Dnia Życia Konsekrowanego. Benedykt XVI spotkał się z nimi w Bazylice Watykańskiej podczas Nieszporów święta Ofiarowania Pańskiego.
Odnosząc się do uroczystości, Ojciec Święty podkreślił jej umiejscowienie w ramach historycznych i wskazał na wymiar dziękczynienia za „dar Światła, które zabłysło w ciemnościach i przeszkodziło w ich zwycięstwie: dar Chrystusa Pana, światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Izraela”. Zaznaczył, że w święcie tym obchodzimy tajemnicę konsekracji: konsekracji Chrystusa, konsekracji Maryi, konsekracji wszystkich tych, którzy podejmują naśladowanie Jezusa ze względu na umiłowanie Królestwa Bożego.
Papież odniósł się także do mającego się rozpocząć 11 października br. Roku Wiary. Powinien on przyczynić się do pogłębienia relacji zakonnic i zakonników z Bogiem. „Ta głęboka bliskość Pana, która powinna być elementem priorytetowym i charakterystycznym waszego życia, przywiedzie was do odnowionej z Nim więzi i będzie miała pozytywny wpływ na waszą szczególną obecność i formę apostolatu pośród Ludu Bożego, poprzez wkład waszych charyzmatów, w wierności Magisterium, abyście byli świadkami wiary i łaski, wiarygodnymi świadkami dla Kościoła i dla współczesnego świata” - stwierdził Benedykt XVI.

Izrael - Watykan

Za rok porozumienie?

Uzgodniono „dalsze kroki ku zawarciu” porozumienia w sprawach ekonomicznych i fiskalnych Kościoła katolickiego w Izraelu. Mówi o tym wspólny komunikat z sesji plenarnej Stałej Dwustronnej Komisji Roboczej między Stolicą Apostolską a Państwem Izrael, która odbyła się 26 stycznia br.
Sesja odbyła się w izraelskim ministerstwie spraw zagranicznych w Jerozolimie „w atmosferze otwartej, przyjaznej i konstruktywnej. Dokonano znacznych postępów w ważnych kwestiach”. Podaje się informację, że następną sesję plenarną komisji zaplanowano na 11 czerwca br. w Watykanie. 13-osobowej delegacji Stolicy Apostolskiej przewodniczył ks. prał. Ettore Balestrero, podsekretarz ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu, a 11-osobowej delegacji izraelskiej - wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon. Obaj kierują negocjacjami już od kilku lat.
Osiągnięto porozumienie co do podatków miejskich, gruntowych i od działalności stowarzyszeń katolickich oraz w kwestii wywłaszczenia terenów. Trwające od 12 lat negocjacje watykańsko-izraelskie trzeba będzie jednak kontynuować, dopóki nie uzgodni się wszystkich spraw dotyczących statusu prawno-finansowego własności Kościoła w Ziemi Świętej.

Na blogach piszą

Chrześcijaństwo nie jest wiarą tzw. świętego spokoju, chrześcijanin to prawdziwy, mocny, odważny, ale także pełen pokoju i miłości wojownik, który każdego dnia wychodzi na „wojnę” (także ze sobą), aby podjąć trud rozszerzania nowego prawa - PRAWA MIŁOŚCI, które zapoczątkował Chrystus.
W żadnej innej religii nie ma takiego prawa, by kochać swoich nieprzyjaciół.
Miriam z Magdali

Człowiek świecki, żyjący w rodzinie, ma wobec niej podstawowe obowiązki. Musi poświęcać jej swój czas i energię. To dlatego znaczną część dnia poświęca na pracę zarobkową, a wiele chwil czasu wolnego od pracy poświęca na bycie razem z innymi członkami swojej rodziny. Troszczy się o to, bo jest to jego obowiązek. W tej dynamicznej z natury rzeczywistości nie jest łatwo wygospodarować czas na systematyczną modlitwę. Jest to oczywiście możliwe, ale wymaga znacznie więcej wysiłku niż podporządkowanie się rytmowi życia wcześniejszych epok. Brak systematyczności i wyodrębnionego czasu powoduje większe rozproszenia i mniejszy postęp duchowy. Co więcej, bez wypracowania w swoim życiu takiej systematyczności znacznie trudniej jest nauczyć się modlitwy nieustannej, polegającej na świadomości Bożej obecności.
Leszek71

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

[ TEMATY ]

sport

duszpasterstwo

papież Franciszek

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

„Sport odgrywa coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie, kształtując codzienne życie wielu ludzi. Jest sposobem spędzania wolnego czasu, który wzbudza zainteresowanie i możliwości spotkania, łączy, tworzy wspólnotę, dynamizuje życie w sposób uporządkowany i pielęgnuje marzenia, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń” - napisał papież.

CZYTAJ DALEJ

Nowe normy dotyczące domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych

Od „nihil obstat” po opinię negatywną – zatwierdzony przez Papieża dokument Dykasterii Nauki Wiary zawiera 6 różnych ocen w rozeznawaniu przypadków. Zasadniczo ani biskup, ani Stolica Apostolska nie będą się wypowiadać w sprawie orzeczenia o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, a ograniczą się do zezwolenia na kult i pielgrzymki oraz ich promowania.

Uaktualnione zostają normy dotyczące rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych – stanowi o tym nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary, opublikowany w piątek 17 maja, który wejdzie w życie w niedzielę 19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tekst poprzedza szczegółowa prezentacja, dokonana przez prefekta, kard. Victora Manuela Fernandeza, po której następuje wprowadzenie i wskazanie 6 różnych możliwych rozstrzygnięć. Możliwe będzie szybsze wypowiadanie się, z poszanowaniem pobożności ludowej, i z reguły władza kościelna nie będzie już zobowiązana do oficjalnego orzekania o nadprzyrodzonym charakterze danego zjawiska, którego dogłębne przebadanie mogłoby wymagać dużo czasu. Inną nowością jest wyraźniejsze zaangażowanie Dykasterii Nauki Wiary, która będzie musiała zatwierdzić ostateczną decyzję biskupa i będzie miała prawo do interweniowania w każdej chwili poprzez motu proprio. W ostatnich dziesięcioleciach w wielu przypadkach, co do których wypowiadali się poszczególni biskupi, angażowane było dawne Święte Oficjum, jednak prawie zawsze interwencja pozostawała za kulisami, i domagano się, żeby nie podawać tego do publicznej wiadomości. Obecnie motywacją do tego wyraźnego zaangażowania Dykasterii jest m.in. trudność w ograniczeniu do poziomu lokalnego zjawisk, które w pewnych przypadkach osiągają wymiary krajowe, a nawet globalne, „tak że decyzja dotycząca jednej diecezji ma konsekwencje również gdzie indziej”.

CZYTAJ DALEJ

Budowanie wspólnoty

2024-05-17 19:39

Mateusz Góra

    Krakowscy studenci przeszli ulicami miasta, uczestnicząc w nabożeństwem Drogi Światła.

    To już tradycja, że co roku środowiska akademickie zbierają się w katedrze na Wawelu, skąd ruszają na Skałkę, aby cieszyć się radością zmartwychwstania Chrystusa. W tym roku Akademicka Droga Światła jest wpisana w diecezjalne obchody Kongresu Eucharystycznego, dlatego przed wyruszeniem w drogę, w katedrze odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Uczestnicy nabożeństwa w ciszy adorowali i modlili się przed monstrancją. – Chcemy uczyć się adoracji Najświętszego Sakramentu, żeby jeszcze głębiej ją przeżywać i doznawać obecności Chrystusa, żeby potem napełnieni Jego obecnością i światłem wyruszyć w drogę i nieść to światło dalej, w miejsca w których żyjemy, mieszkamy, pracujemy czy studiujemy – wyjaśnia ks. Krzysztof Porosło, archidiecezjalny duszpasterz akademicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję