Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pomnik Pamięci

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 grudnia br. na cmentarzu pw. św. Wojciecha w Łodzi został odsłonięty pomnik Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na Terenie Łodzi i Okolic.

Na początku wydarzenia został uroczyście odśpiewany hymn RP przez chór ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi. Następnie głos zabrali organizatorzy, zaproszeni goście, byli więźniowie oraz ich rodziny. - Zrobiono wszystko, żeby zatrzeć pamięć o tym miejscu. Jeżeli nie będziemy pamiętać, jesteśmy współodpowiedzialni za to, co się stało. Pamięć o tym jest nakazem sumienia. Nie pamiętać o tym jest złem moralnym, pamięć jest dobrem, które kształtuje nasze sumienia – cytował fragment homilii kard. Rysia dyrektor Muzeum Dzieci Polskich, Ireneusz Maj.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po przemówieniach, wygłoszonych przez zaproszonych gości, ocaleli z dziecięcego obozu odsłonili pomnik, symbolicznie zdejmując z niego biało-czerwoną wstęgę. - Dzisiaj odsłonięty pomnik, przypomina nam te smutne czasy- wszystkich ludzi, którzy spoczywają za nami na tym cmentarzu, ale też wszystkich tych, którzy przeżyli obóz koncentracyjny, ale nigdy do domu nie wrócili. Są to rzeczy, które ścinają człowieka z nóg... - mówił Jerzy Jeżewicz, przedstawiciel ocalałych.

Reklama

Na wydarzeniu obecny był bp Marek Marczak, który na koniec wydarzenia omówił modlitwę za dziecięce ofiary niemieckich obozów na terenie Łódzi i okolic oraz poświęcił pomnik.

Cmentarz św. Wojciecha jako miejsce pomnika ma ważne znaczenia. Od czerwca 1942 r. funkcjonował jako jedyne miejsce pochówku zmarłych narodowości polskiej na terenie okupowanego miasta. Znajduje się na nim m. in. 77 znanych pochówków więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej.

2023-12-02 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Spotkajmy się ponownie!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W 2021 roku, mimo pandemii i braku możliwości gromadzenia, Orszak odbył się! Ks. abp Grzegorz Ryś zainicjował wirtualną odsłonę Orszaku #OrszakwŁodzi Challenge. Dzięki akcji zebrano 345 490 zł na Dar dla Nowonarodzonego.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP u nuncjusza apostolskiego w związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu

2024-02-29 20:27

[ TEMATY ]

KEP

Nuncjusz Apostolski

KEP

W związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Abp Gądecki podziękował reprezentantowi Ojca Świętego za dobrą współpracę Konferencji Episkopatu Polski z przedstawicielstwem Stolicy Świętej. Z wdzięcznością wspominał nuncjuszy z czasów pełnienia przez siebie funkcji przewodniczącego KEP - abp. Celestino Migliore oraz abp. Salvatore Pennacchio. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Nuncjatury za życzliwą i profesjonalną współpracę.

CZYTAJ DALEJ

Siedem słów Jezusa z krzyża - "Pragnę"

2024-02-29 21:19

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny2024

Adobe Stock

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlity za osoby zagubione w życiu - módlmy się o prawdziwą Bożą radość.

A niektórzy spośród stojących tam, słysząc te słowa, mówili: „Oto Eliasza woła” (Mk 15, 33–35). Jezus zaś będąc świadomy tego, że wszystko się dokonało, zawołał — w czym wypełniły się również słowa Pisma: Pragnę. (J 19, 28)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję