Reklama

Kościół

Jasna Góra: szopka wykonana przez chrześcijan w Ziemi Świętej już odwiedzana przez pielgrzymów

Wyjątkowo już od początku Adwentu w Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze można nawiedzać szopkę bożonarodzeniową wyrzeźbioną w ponad 300-letnim drewnie oliwkowym przez chrześcijan z Betlejem. Jest znakiem pamięci o chrześcijanach żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu. Odwiedzając Jasną Górę, można duchowo i materialnie włączyć się w akcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie - „S.O.S. dla Ziemi Świętej”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś podczas Apelu Jasnogórskiego zanoszona będzie szczególna modlitwa o pokój w regionie świata, który stał się kolebką chrześcijaństwa. Modlitwę poprowadzić ma ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej Sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry, zachęca, by pielęgnowany przez Polaków zwyczaj pustego miejsca przy wigilijnym stole dla potrzebującego wędrowca, stał się w tym roku okazją do szczególnego zaproszenia dla cierpiących chrześcijan. - W tym roku tym przybyszem, który skorzysta z pustego miejsca, niech będzie chrześcijanin z Bliskiego Wschodu. Przez gest zakupu dekoracji świątecznej, owocu pracy jego rąk, będzie to zaproszenie konkretnej osoby do naszego stołu, by podzielić się z nią pokojem i radością z narodzin Jezusa Chrystusa - powiedział paulin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szopka, która znalazła się na Jasnej Górze, została wyrzeźbiona w trzystuletnim drewnie oliwnym nieopodal Betlejem, w miejscu nazywanym potocznie "Polem Pasterzy". Wykonał ją jeden z największych rzeźbiarzy Monir Tueme z Bayt Sahur. Po ścięciu drzewo schło 2 lata zanim zaczął w nim rzeźbić.

Reklama

- Ta szopka jest piękna, skłania do modlitwy o pokój dla świata - powiedziała Barbara Rusek z Torunia, jedna z pierwszych oglądających szopkę z Betlejem w Bastionie św. Barbary. Podziwia kunszt jej wykonania. - To drzewo, w którym jest szopka wykonana też jest niezwykle, rzadko u nas spotykane. Piękna, misterna praca i przesłanie. Przede wszystkim przesłanie pokoju, bo Boża Dziecina niesie nam miłość, zwłaszcza teraz, kiedy w Ziemi Świętej też się źle dzieje, i tutaj obok nas toczy się wojna, więc tym bardziej ważne jest to przesłanie z Betlejem dla samej Ziemi świętej, dla Ukrainy, dla całego świata - mówi Barbara Rusek.

W ramach akcji „S.O.S dla Ziemi Świętej” można w Polsce kupić wyroby wykonywane z drewna oliwnego w Betlejem przez rodziny chrześcijańskie, m.in. szopki, ozdoby świąteczne, jak również różańce.

2023-12-04 13:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trzeci dzień biskupich rekolekcji

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

biskupi

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Eucharystia to dzieło miłości potężniejsze od zła i śmierci. Każda Msza św. powinna być przeżywana w duchu wdzięczności Bogu za Jego dary, za Jego codzienną miłość, przypominają polscy biskupi, którzy trzeci dzień na Jasnej Górze przeżywają wspólnotowe rekolekcje. Temat tegorocznych dni skupienia dotyczy właśnie Eucharystii i stanowi przygotowanie do nowego roku duszpasterskiego w Kościele, który już niebawem rozpocznie się.

Bp Adam Wodarczyk z Katowic przypomina, że Eucharystia to najradośniejsza ofiara w dziejach świata, bo przez Nią dokonała się najważniejsza dla ludzkości sprawa tzn. odkupienie nas z grzechu do życia w wolności Dzieci Bożych. Eucharystyczną radość porównuje do odrywania radości płynącej z ponoszenia jakiejś ofiary. - Każdy w życiu może przeżył to, że coś go kosztowało, było trudem i w jakimś momencie zauważył, że mimo to przyniosło mu to też radość, poczucie szczęścia, że zrobiło się coś dobrego - wyjaśnia bp Wodarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Troszczą się o liturgię w diecezji

2024-02-24 15:34

[ TEMATY ]

liturgia

Diecezjalny Zespół Liturgiczny

Świebodzin sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Uczestnicy dnia skupienia dla Diecezjalnego Zespołu Liturgicznego

Uczestnicy dnia skupienia dla Diecezjalnego Zespołu Liturgicznego

Pierwszy dzień skupienia niedawno powstałego Diecezjalnego Zespołu Liturgicznego odbył się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie 24 lutego.

Spotkanie poprowadził ks. Bartosz Warwarko. Rozpoczęto Liturgią Godzin, po niej wygłoszona została konferencja ascetyczna. W programie były również: adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia, a także praca w grupach, konferencja liturgiczna i nieszpory.

CZYTAJ DALEJ

O historii diecezji w ciekawy sposób

2024-02-24 19:25

[ TEMATY ]

historia

Zielona Góra

IFT Zielona Góra

Bp Adrian Put

diecezja lubuska

ks. Rafał Witkowski

bp Adrian Put

bp Adrian Put

– Jeśli dzisiaj nazywamy siebie lubuszanami, to nawiązujemy do dawnego biskupstwa lubuskiego – powiedział bp dr Adrian Put na kolejnym spotkaniu z cyklu „Teologia w mieście”, które 24 lutego odbyło się w Zielonej Górze.

Było poświęcone dziejom dawnego biskupstwa lubuskiego oraz odnowie Kościoła na przestrzeni wieków. To już szóste z dziesięciu spotkań w cyklu „Teologia w mieście”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję