Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: Miejcie odwagę marzyć po chrześcijańsku

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Bóg staje przed nami w ten adwent i mówi: nie przyzwyczajaj się, bo może z ciebie trysnąć zupełnie nowe życie - mówił kard. Ryś do pracowników PGNiG.

W kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi odbyła się Msza św. z okazji wczorajszego wspomnienia św. Barbary, dziewicy i męczennicy, patronki górników. Na liturgię, której przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, przybyli przedstawiciele zarządu PGNiG Obrót Detaliczny oraz pracownicy wraz z rodzinami. - Gromadzimy się na Mszy św., w której oddajemy cześć św. Barbarze, która jest patronką górników, a także wszystkich osób związanych z wydobyciem różnych surowców oraz całej społeczności, która troszczy się o to, by nie zabrakło nam tego surowca, dzięki któremu polskie domy są ogrzewane - mówił na wstępie ks. Tadeusz Weber, proboszcz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas homilii metropolita łódzki powiedział o dwóch obrazach nadziei, które wydają się być zupełnie nierealne w zastanej rzeczywistości. Pierwszy z nich to suchy pień, z którego tryska życie. - Wierzycie w to, że to jest możliwe? Przecież w tym pniu nie ma już żadego życia, żadnych śladów życia, a Pan mówi, że wyrośnie zielona różdżka. Myślę, że to jest taki obraz nadziei, którą możemy odnieść do nas samych. Patrzymy na swoje życie, na przykład na swoją wiarę. Wydaje nam się, że wiele rzeczy już bezpowrotnie minęło, że tam gdzie we mnie kiedyś było życie, jest wyschnięte drzewo i niczego już się nie spodziewam. Wydaje mi się, że śmierć już we mnie jakoś skamieniała, nawet się już do tego przyzwyczaiłem. Ale Bóg staje przed nami w ten adwent i mówi: nie przyzwyczajaj się, bo może z ciebie trysnąć zupełnie nowe życie - podkreślił. 

Drugi obraz z dzisiejszej liturgii słowa to przeciwnicy z natury, którzy żyją w przyjaźni. Jak podkreślił duchowny, odnosi się on do relacji międzyludzkich, stanowiąc obietnicę pokoju. - To jest obietnica pokoju, tam gdzie nikt z nas pokoju się nie spodziewa. Jest mowa o takim pokoju, który jest niemożliwy. Nie czytamy tego tekstu w ramach wykładu ze Starego Testamentu, ale w takim świecie, w jakim żyjemy - zaznaczył homileta. Wskazał także na zakończenie czytania z Księgi Izajasza, w którym znajduje się odpowiedź na to, w jaki sposób wypełni się dana obietnica. - Kiedy może trysnąć nowe życie z tego, co we mnie jest umarłe, kiedy może wyjść ze mnie absolutna nowość? Izajasz mówi, że ze znajomości Pana. Z czego miałoby się wziąć pojednanie między mną a każdym moim wrogiem? Izajasz mówi, że ze znajomości Pana - powiedział metropolita łódzki.

Reklama

W kolejnej części homilii kard. Ryś odniósł się do Ewangelii, w której Jezus mówi o poznawaniu Boga. - Miejcie odwagę marzyć po chrześcijańsku. Miejsce odwagę mieć taką nadzieję, o której mówi Izajasz. Co więcej, miejsce przekonanie, że to wszystko jest już dawno spełnione, a jeśli nie widzimy jej spełnienia w naszym życiu, to dlatego, że nasza relacja z Jezusem jest nie taka, jaka powinna być - podsumował łódzki pasterz.

PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z Grupy Kapitałowej ORLEN, jest liderem sprzedaży gazu ziemnego w Polsce. Spółka oferuje także usługi produkty dodatkowe, komplementarne do oferty gazowej, jak i wykorzystujące odnawialne źródła energii.

2023-12-05 17:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Młodość-lubię to!

2024-02-15 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Wspólnota „Młodość lubię to!” w III Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Wychowanie „dzień po”

2024-02-27 11:02

Niedziela Ogólnopolska 9/2024, str. 16

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Archiwum TK Niedziela

Lepiej zapobiegać ludzkim zranieniom i upadkom niż tylko je leczyć i opatrywać.

Nie tylko ludzie, ale i tabletki mogą mieć swoją polityczną karierę. I gdyby tylko o karierę chodziło, to wiadomo, że ma ona swoje „5 minut”, a później zwykle się kończy. Tak zwana tabletka „dzień po” nie tylko doczekała się setek debat medialnych i weszła na forum polskiego parlamentu, ale również jest kolejnym tematem naszych dyskusji i pytań. Większość z nas chyba już to czuje, że stała się ona symbolem czegoś dużo ważniejszego, symbolem podejścia do życia i do wartości. Nie znam się na chemicznych składnikach tego medykamentu, słyszałem różne opinie o jego wpływie na ludzki organizm, ale jako pedagog i wychowawca (tym razem nie tylko jako biskup!) myślę, że jest on także symbolem fatalnej zmiany w podejściu do wychowania. Już sama nazwa – „dzień po” może sugerować, że chcemy bardziej „chronić” i „leczyć” skutki takich czy innych zachowań niż im zapobiegać. A przecież każdy rodzic, nauczyciel i wychowawca znają fundamentalną zasadę pedagogiki, że lepsza jest prewencja, profilaktyka, niż terapia i karanie. Karanie i używanie tabletek to już sam w sobie znak jakiejś choroby, porażki, nieskuteczności w wychowaniu. Wracając do tabletki, wszyscy mamy świadomość, że jest ona „po” – nie po jakiejś migrenie, po bólu głowy, skaleczeniu się czy upadku, ale po seksualnym współżyciu, i to często dotyczącym młodych, nieletnich ludzi. Jej przesłanie jest więc oczywiste: możesz robić rzeczy niekoniecznie dozwolone, a często na tym etapie życia szkodliwe i niemoralne, tylko się zabezpiecz, żeby nie było z tego żadnych niechcianych konsekwencji. Tymczasem ani w życiu, ani w wychowaniu to tak nie działa. Pewnie można wyeliminować jakieś zewnętrzne skutki nieroztropnego postępowania, ale to nie znaczy, że znikną głębokie i trwałe konsekwencje w ludzkiej mentalności i w postawach.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP u nuncjusza apostolskiego w związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu

2024-02-29 20:27

[ TEMATY ]

KEP

Nuncjusz Apostolski

KEP

W związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Abp Gądecki podziękował reprezentantowi Ojca Świętego za dobrą współpracę Konferencji Episkopatu Polski z przedstawicielstwem Stolicy Świętej. Z wdzięcznością wspominał nuncjuszy z czasów pełnienia przez siebie funkcji przewodniczącego KEP - abp. Celestino Migliore oraz abp. Salvatore Pennacchio. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Nuncjatury za życzliwą i profesjonalną współpracę.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję