Reklama

Kościół

Włochy: „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” - koncert upamiętnił błogosławioną rodzinę Ulmów

W Rzymie odbył się w środę koncert „Psalmy Pokoju i Dziękczynienia” w dowód wdzięczności za wrześniową beatyfikację rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców w Markowej w 1944 roku za ukrywanie Żydów. W Audytorium koło Watykanu wystąpili żydowscy i polscy artyści, wśród nich znany kantor z Nowego Jorku i Golec uOrkiestra.

[ TEMATY ]

Ulmowie

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert w prestiżowym Auditorium della Conciliazione zorganizowała w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych Fundacja imienia Rodziny Ulmów SOAR. Współorganizatorami byli Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i województwo podkarpackie.

Wystąpili między innymi amerykański chasydzki piosenkarz Shulem Lemmer, wykonawca tradycyjnej liturgii hebrajskiej, kantor synagogi w Nowym Jorku Yaakov Lemmer i izraelski pianista Menachem Bristowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród wykonawców byli: Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion, Maria Coman, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Klaudia Majkowska, orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlasia oraz Filharmonii z Białegostoku.

Zaprezentowano utwory, które skomponowali Zbigniew Książek, Michał Zabłocki, Jerzy Łysiński, Bartek Gliniak, Piotr Rubik i Michał Jurkiewicz.

Koncert był dziękczynieniem za beatyfikację rodziny Ulmów 10 września tego roku z udziałem ponad 30 tys. osób oraz dla wszystkich, którzy do niej się przyczynili.

Na koncert przybyli między innymi ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, szef służby zagranicznej Piotr Rychlik, delegacja z województwa podkarpackiego, przedstawiciele duchowieństwa z Rzymu i Watykanu, a także reprezentanci korpusu dyplomatycznego.

Ambasador Anders powiedziała, że dziedzictwo błogosławionej rodziny Ulmów służy jako wzór dla relacji polsko-żydowskich. Jak zaznaczyła, w czasach, gdy trwa krwawa wojna na Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie, trzeba zjednoczyć wysiłki na rzecz pokoju; także po to, by ofiara nowych błogosławionych nie była nadaremna.

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch mówił o licznych inicjatywach podjętych w celu upamiętnienia rodziny Ulmów, która - jak dodał - zginęła kierując się miłosierdziem. Podkreślił, że polscy męczennicy są symbolem pomocy niesionej Żydom przez Polaków podczas II wojny światowej.

Reklama

Pomysłodawca i organizator Festiwalu Psalmów Dawidowych Bogdan Romaniuk powiedział, że koncertowi przyświecają słowa z psalmu: "Niech świat nie niszczy się wojnami".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

2023-12-06 20:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Samarytanie z Markowej” - kalendarz Województwa Podkarpackiego na 2024 rok

[ TEMATY ]

kalendarz

Markowa

podkarpackie

Ulmowie

Ze zbiorów krewnych rodziny Ulmów

Reprodukcje deskali, czyli obrazów namalowanych na deskach, przedstawiających fotografie autorstwa bł. Józefa Ulmy znalazły się w oficjalnym kalendarzu samorządu województwa podkarpackiego na 2024 rok „Samarytanie z Markowej”. Publikacja powstała we współpracy z artystą Arkadiuszem Andrejkowem.

Na kartach kalendarza znalazły się reprodukcje deskali stworzonych na potrzeby kalendarza, które są odtworzeniem fotografii autorstwa Józefa Ulmy. Większość z nich przedstawia członków jego rodziny w różnych, codziennych sytuacjach.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: przy grobie bł. ks. Popiełuszki zainaugurowano rok upamiętnienia 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci

2024-02-29 06:40

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

Episkopat.news

- Pomyśl, jaki sens ma twoje życie, twoja praca, twoje zabieganie, twój majątek, wszystko, co czynisz. Pomyśl, co stanowi istotną i nieprzemijającą wartość w twoim życiu - te słowa ks. Jerzego Popiełuszki, wypowiedziane podczas kazania w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w 1984 r. towarzyszyły inauguracji roku obchodów 40 - lecia porwania i męczeńskiej śmierci kapłana. Przy grobie Błogosławionego odmówiono modlitwę o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny. Modlitwa ta odbywać się będzie codziennie o godz. 21 przez 37 tygodni.

Modlitewne spotkanie, które prowadził proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz Sanktuarium bł. ks. Popiełuszki, ks. Marcin Brzeziński, rozpoczęło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i odmówieniem dziesiątki różańca, po czym głos zabrali świadkowie wydarzeń sprzed 40 lat.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody 50. rocznicy śmierci Stanisławy Leszczyńskiej

2024-02-29 18:35

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska

11 marca w Łodzi odbędą się uroczystości związane z 50. rocznicą śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję