Reklama

Muzyczna strona sacrum

Margita Kotas
Niedziela Ogólnopolska 15/2012, str. 48-49


Projekt plakatu: Mirosław Adamczyk

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie jest obecnie największym w Polsce projektem promującym muzykę różnych religii i kultur
18 imprez - koncertów, wystaw, spektakli, wykładów - z udziałem 1085 wykonawców z 11 krajów: Austrii, Bułgarii, Egiptu, Hiszpanii, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski złoży się na 22. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbędzie się w Częstochowie w dniach 1-6 maja 2012 r.

Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych - chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej, jak i współczesnej, niejednokrotnie pisanej na zamówienie „Gaude Mater”. Dorobkiem dwudziestu dwóch edycji Festiwalu jest ponad 200 polskich prawykonań.
W programie tegorocznego Festiwalu znajdą się koncerty chorału gregoriańskiego, muzyki cerkiewnej, synagogalnej, muzyki dawnej i wielkich dzieł oratoryjnych, a usłyszeć będzie można także brzmienie tak oryginalnych instrumentów, jak fletnia Pana, harmonika szklana czy verrofon. Miejscami koncertów będą, jak co roku, przede wszystkim wnętrza częstochowskich świątyń, a 22. edycja „Gaude Mater” połączy ze sobą tradycje festiwalowe z pewnymi innowacjami.
Uroczysty koncert inauguracyjny, który odbędzie się 1 maja w Bazylice Jasnogórskiej, będzie głównym punktem obchodów Jubileuszu 80-lecia Wojciecha Kilara oraz 20-lecia Polskiej Federacji „Pueri Cantores” (jej Kongres zaplanowano w Częstochowie w dniach 30 kwietnia - 3 maja br.). Podczas koncertu zabrzmią trzy doskonale znane melomanom utwory Wojciecha Kilara - „Bogurodzica”, „Angelus” i „Exodus”. Pierwszego dnia Festiwalu usłyszeć będzie można także koncert na harmonikę szklaną i verrofon, w którym wystąpią artyści z Austrii - Wiener Glasharmonika Duo. Inaczej niż w latach poprzednich zaplanowana została inauguracja liturgiczna Festiwalu - odbędzie się ona dopiero 3 maja i nie w Bazylice Jasnogórskiej, ale ze względu na wielką liczbę wykonawców (800 chórzystów) na Szczycie Jasnogórskim. 2 maja zabrzmi koncert muzyki synagogalnej, w którym wystąpi kantor synagogi w Wiedniu Shmuel Barzilai oraz „Klezmer Reloaded”. Usłyszymy również muzykę na fletnię Pana w wykonaniu Stefana Negury, instrumentalisty z Mołdawii, z towarzyszeniem rumuńskiego „Traffic Strings”. Koncert finałowy, podczas którego zabrzmi „Requiem” Wolfganga A. Mozarta w wersji liturgicznej, poświęcony zostanie zmarłemu 21 września 2011 r. twórcy i pierwszemu dyrektorowi Festiwalu „Gaude Mater” - Krzysztofowi Pośpiechowi (6 maja, Bazylika Jasnogórska). Wielką gratką dla wielbicieli muzyki dawnej będzie występ sopranistki Joanne Lunn (Wielka Brytania) oraz doskonałej „Akademie für Alte Musik Berlin”, obchodzącej jubileusz 30-lecia swego istnienia orkiestry należącej do światowej czołówki zespołów kameralnych (4 maja, kościół seminaryjny), a ukłonem w kierunku nieco młodszych melomanów - koncert Zespołu „Gregorian” (5 maja, Hala „Polonia”), łączącego średniowieczny chorał gregoriański ze współczesną muzyką popową i rockową. Każdego roku wielkim zainteresowaniem cieszy się koncert muzyki cerkiewnej. Tym razem odbędzie się on 5 maja, a zaprezentuje się w nim „Cosmic Voices” z Bułgarii.
Priorytetem Festiwalu „Gaude Mater” jest zarówno promocja polskich kompozytorów, jak i wspieranie młodych twórców. Wspólnie z warszawskim Instytutem „Musica Sacra” organizowany jest każdego roku przy Festiwalu Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na utwór sakralny do tekstu łacińskiego, na chór mieszany a cappella, w którym biorą udział młodzi kompozytorzy z całego świata. Zgodnie z festiwalową tradycją, nagradzane w konkursie utwory są wykonywane i rejestrowane podczas koncertu prawykonań sakralnych. Dzięki współpracy Festiwalu ze znakomitymi europejskimi chórami: „The Holst Singers”, „Jauna Muzika” i „Schola Cantorum Gedanensis” utwory zwycięzców są również prezentowane podczas koncertów w Londynie, Wilnie i Gdańsku. Kolejne posiedzenia jury odbywają się natomiast w różnych miastach Polski i Europy. Posiedzenie Jury VIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” 2012 miało miejsce 11 lutego br. w Kolonii (Niemcy). Spośród 36 kompozycji nadesłanych z 14 krajów międzynarodowe jury w składzie: Marian Borkowski (Polska) - przewodniczący, Vaclovas Augustinas (Litwa), Richard Mailänder (Niemcy), Johannes Geffert (Niemcy), Stephen Layton (Wielka Brytania), Paweł Łukaszewski (Polska) wyłoniło laureatów trzech pierwszych nagród oraz nagrody specjalnej. I nagrodę - Prezydenta Miasta Częstochowy - otrzymał Bartosz Kowalski (Polska) za „Rex tremendae majestatis”. II nagrodę - Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego - Phillip Armstrong Cooke (Wielka Brytania) za utwór „O salutaris hostia”. III nagrodę - Marszałka Województwa Śląskiego - Michał Malec (Polska) za „Salve Regina”. Nagrodę specjalną - Arcybiskupa Kolonii - otrzymał Douglas Gary Pew (USA) za kompozycję „Agnus Dei”. Utwory laureatów konkursu oraz kompozycje Pawła Łukaszewskiego, Łukasza Urbaniaka, Pawła Sydora, Romualda Twardowskiego i Mariana Borkowskiego zabrzmią 3 maja podczas koncertu prawykonań sakralnych tradycyjnie w kościele seminaryjnym.
Festiwalowi towarzyszyć będzie jak co roku seminarium dla dyrygentów chórów, muzyków i muzykologów (2-4 maja), a także, jak w poprzednich kilku latach, trzydniowy projekt edukacyjny skierowany do młodych odbiorców - Etno*c, mający na celu pokazanie i przybliżenie wielokulturowości świata w wymiarze „profanum”. W tym roku w dniach 28-30 kwietnia zaprezentowane zostaną kultury: egipska, lapońska i katalońska.
Bilety na wybrane koncerty można kupić na portalu Ticketpro.pl oraz we wszystkich punktach sprzedaży sieci (m.in. w salonach Empik i sklepach Media Markt).
Więcej informacji na stronie: www.gaudemater.eu.

Reklama

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

2019-10-21 18:25

BP KEP / Warszawa (KAI)

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

Magdalena Niebudek/Niedziela

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

Zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Plakat zapowiadający tegoroczny Marsz Niepodległości przedstawia zaciśniętą pięść trzymającą różaniec. Grafice towarzyszą słowa "Miej w opiece naród cały".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

2019-10-23 00:22

Kamil Krasowski

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Karolina Krasowska
Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.

Zobacz zdjęcia: Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Spotkanie w kościele Najświętszego Zbawiciela składało się z dwóch części. Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię, a następnie podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi Cudu Eucharystycznego i tego co on oznacza dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem