Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 16/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

Hosanna!

Niedziela Palmowa na Jasnej Górze

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, przypadająca w tym roku 1 kwietnia, rozpoczęła Wielki Tydzień. Na jasnogórskim dziedzińcu przy udziale pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy, na pamiątkę mesjańskiego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, miała miejsce uroczysta procesja z palmami i obrzęd poświęcenia. Ojcowie i bracia paulini konwentu jasnogórskiego w odświętnych białych płaszczach chórowych, przy wtórze śpiewu Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego, wyszli z Bazyliki, niosąc w rękach ponadmetrowe, rozłożyste palmy. Główny celebrans o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, poświęcił przyniesione gałązki palm i wierzb. - Przez 40 dni przygotowywaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości. W dniu dzisiejszym gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód misterium paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać - mówił podczas obrzędu poświęcenia palm o. Sebastian Matecki. Podczas Eucharystii odśpiewano opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Marka. Zaśpiewali na głosy ojcowie paulini: o. Sebastian Matecki, o. Jacek Nawalny i o. Nikodem Kilnar. Liturgię oprawił śpiew Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego „Pueri Claromontani” przy wsparciu dziewcząt z Jasnogórskiego Zespołu Wokalnego „Camerata” oraz sióstr zakonnych. Na organach zagrał Jarosław Jasiura.

Młodzież pamięta

Modlitwa o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II

Reklama

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie modlili się 2 kwietnia na Jasnej Górze, aby uczcić 7. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II. W modlitwie uczestniczyło kilkaset osób. - Trudno zapomnieć o takim dniu, jakim jest dzień rocznicy, kiedy musieliśmy z wielkim żalem serca pożegnać naszego Ojca Świętego, dlatego też myślą i działaniem wracamy tutaj, do Matki Bożej Jasnogórskiej, żeby modlić się o szybką kanonizację bł. Jana Pawła II. To jest nasza tradycja w szkole. Chodzi o wychowanie młodego pokolenia - mówił Piotr Galewicz, dyrektor. W Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył o. Jan Filipek, homilię wygłosił o. Jan Zinówko. Obaj ojcowie paulini są katechetami w ZSSB w Częstochowie.
Modlitwę rozpoczęto pieśnią „Barka”, którą tak chętnie śpiewał sam Ojciec Święty, często nazywając ją swoją ulubioną pieśnią, która prowadziła go z Ojczyzny na Stolicę Piotrową. „Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe, i z nią, z tą oazową pieśnią nie rozstawałem się przez te wszystkie lata” - powiedział Jan Paweł II na krakowskich Błoniach 18 sierpnia 2002 r. Od tego czasu „Barka” była wielokrotnie śpiewana na spotkaniach Jana Pawła II z Polakami. I jest śpiewana nieustannie na cześć wielkiego błogosławionego Papieża Polaka.

Śluby wieczyste

Ślubowanie braci paulinów

Pięciu braci paulinów złożyło 26 marca śluby wieczyste w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, po 6 latach formacji zakonnej i zbliżających się ku końcowi studiach filozoficzno-teologicznych w Paulińskim Wyższym Seminarium Duchownym Na Skałce w Krakowie. Przez śluby młodzi bracia podjęli zobowiązanie dozgonnego ubóstwa, czystości i posłuszeństwa w Zakonie Paulińskim. Śluby złożyli: br. Andrzej Błasik, br. Łukasz Kręgiel, br. Grzegorz Oskwarek, br. Bartłomiej Maziarka, br. Tomasz Majkowski. Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Zebranych powitał o. Michał Lukoszek, rektor WSD Zakonu Paulinów Na Skałce w Krakowie. W homilii o. Matuszewski mówił: - Wobec szerzącego się hedonizmu od was oczekuje się odważnego świadectwa i czystości, będących wyrazem serca, znajdującego piękno i cenę Bożej miłości. Wobec dominującego powszechnie pragnienia pieniądza, waszym skromnym życiem i gotowością służenia najbardziej potrzebującym przypominacie, że Bóg jest prawdziwym bogactwem.

Konserwacja obrazu

W Wielkim Tygodniu na Jasnej Górze odbyła się, jak co roku, konserwacja Cudownego Obrazu Matki Bożej. Po wykonaniu zabiegów renowacyjnych główny konserwator Obrazu prof. Wojciech Kurpik zapewnił, że stan Ikony jest dobry. - Oprócz rutynowych, corocznych zabiegów związanych z osłuchiwaniem i konsolidacją odspojonych miejsc, wykonane zostały jak zwykle zabiegi natury estetycznej - powiedział Radiu Jasna Góra dr Krzysztof Chmielewski, asystent prof. Kurpika, konserwator malarstwa i historyk sztuki warszawskiej ASP. - Te zabiegi polegają przede wszystkim na delikatnym przemyciu powierzchni całego Obrazu, na którym gromadzi się kurz, brud z werniksu, który się starzeje i co jakiś czas należy go wymieniać.
Przy okazji konserwacji została zmieniona suknia zdobiąca Obraz. Nałożono najstarszą w zbiorach klasztornych XVII-wieczną „suknię brylantową”, zwaną też diamentową. Wykonał ją brat zakonny Klemens Tomaszewski, a poprawił br. Makary Sztyftowski. Była przeznaczona na największe uroczystości i święta kościelne. Mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz i różnych zawieszeń. Została aplikowana na nowe płótno pierwszy raz w XIX wieku, drugi raz przez siostry westiarki z Warszawy, ukończona 1 kwietnia 1966 r.
(I. T.)

Krótko

30 marca przybyło na Jasną Górę 3 tys. maturzystów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Młodzieży towarzyszył biskup ordynariusz Edward Dajczak.

W nocy z 30 na 31 marca w czuwaniu modlitewnym uczestniczyło ok. tysiąca maturzystów diecezji kaliskiej z biskupem pomocniczym Teofilem Wilskim.

31 marca przybyło blisko 4 tys. maturzystów diecezji łowickiej wraz z bp. Andrzejem Dziubą.

Zapowiedzi

20 kwietnia - maturzyści diecezji bydgoskiej

20-22 kwietnia - 75. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej

21/22 kwietnia - Czuwanie Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Marcina Przydacza

2021-07-30 08:00

[ TEMATY ]

5 pytań do...

Tymon Markowski/MSZ

Jakie konsekwencje będzie miało dokończenie Nord Stream2? Na ile wpłynie to na bezpieczeństwo regionu? Czy mamy alternatywne scenariusze? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” Marcina Przydacza, Podsekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, polityki amerykańskiej, azjatyckiej oraz wschodniej.

Piotr Grzybowski: Co amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie dokończenia budowy Nord Stream 2 oznacza dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa?

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję