Reklama

Z kraju

Prezydium Konferencji Episkopatu

Biskupi o reformie emerytalnej

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski apeluje, by reformę systemu emerytalnego wzbogacić o rozwiązania prorodzinne oraz służące zatrzymaniu w kraju młodych ludzi. W opublikowanym 2 kwietnia stanowisku biskupi przypominają, że reforma systemu nie może ograniczać się jedynie do podniesienia wieku emerytalnego. Wskazują na potrzebę szerszych konsultacji społecznych, aby projekt „znalazł możliwie szerokie wsparcie społeczne, a debata o nim ukierunkowana była na dobro wspólne”.
„Jako pasterze Kościoła, mając na uwadze dobro naszej Ojczyzny - napisali biskupi - dostrzegamy konieczność zmian w systemie emerytalnym, gdyż jego załamanie może mieć katastrofalne skutki zarówno dla obecnych, jak i przyszłych pokoleń. Reforma systemu nie może jednak ograniczać się jedynie do podniesienia wieku emerytalnego. Byłoby to tylko doraźne rozwiązanie.” Następnie zwrócili uwagę na przyczynę tego stanu rzeczy, jaką jest kryzys demograficzny, zaapelowali, aby „podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze, zmierzające do poszukiwania miejsc pracy, co pomoże zatrzymać w kraju najbardziej dynamiczną dziś grupę ludzi młodych. Kolejnym ważnym i skutecznym zabezpieczeniem wobec postępującego kryzysu demograficznego powinna być właściwa, perspektywiczna i długofalowa polityka rodzinna. (…) Oczekujemy zatem, aby - ze względu na przyszłość naszego kraju - Rząd usłyszał nasz głos w sprawie promocji dzietności oraz rodziny jako naturalnego środowiska wychowania dzieci”.

Badania CBOS

Autorytet także dla niewierzących

Raport Centrum Badania Opinii Publicznej, przygotowany w związku z 7. rocznicą śmierci Papieża, podaje, że wśród Polaków wciąż powszechne jest przeświadczenie, iż Jan Paweł II jest autorytetem moralnym - deklaruje tak 94 proc. badanych, a 64 proc. nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
Wprawdzie uczestnictwo w praktykach religijnych w pewnym stopniu oddziałuje na postrzeganie Papieża Polaka jako autorytet moralny, jednak nawet osoby w ogóle niepraktykujące w zdecydowanej większości (82 proc.) dostrzegają w nim wzór właściwego postępowania.
Jan Paweł II jest autorytetem moralnym dla 97 proc. osób określających się jako wierzące i postępujące zgodnie z nauczaniem Kościoła, dla 92 proc. wierzących na swój własny sposób, a także dla 68 proc. respondentów określających się jako niewierzący.
Uznanie Jana Pawła II za autorytet moralny nie zawsze oznacza stosowanie się do jego nauk. Kierowanie się w życiu wskazaniami Ojca Świętego deklaruje obecnie 73 proc. respondentów, przy czym zaledwie niespełna jedna czwarta nie ma co do tego wątpliwości. Swoje postępowanie jako niezupełnie zgodne z papieskim nauczaniem lub całkowicie z nim sprzeczne ocenia co piąty badany (21 proc.).

KRRiT ukarała Radio Maryja

Reklama

Oświadczenie Warszawskiej Prowincji Redemptorystów - nadawcy Radia Maryja w sprawie decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nr 4/2012 z 30 marca 2012 r. dotyczącej ukarania nadawcy za tzw. ukrytą reklamę w Radiu Maryja

1. Nadawca, działając zgodnie z prawem, nie chce być traktowany ulgowo, ale też nie zgadza się na stwarzanie przez organ nadzorujący szczególnie uciążliwych warunków działalności nadawcy.
2. Od kilku miesięcy ma miejsce ożywiony dialog w formie wymiany pism między KRRiT i nadawcą, który miał na celu ustalenie, czy działalność nadawcy rzeczywiście naruszała przepisy odnoszące się do tzw. ukrytej reklamy.
3. Decyzja ta jest zaskoczeniem dla nadawcy, gdyż Przewodniczący KRRiT, nie rozpatrując wniosków dowodowych zgłoszonych przez pełnomocników koncesjonariusza, wydał rozstrzygnięcie, co należy uznać za rażące naruszenie norm postępowania.
4. W uzasadnieniu decyzji nie wyjaśniono, jaki konkretnie skutek reklamowy nastąpił w efekcie wyemitowania przedmiotowych przekazów. Samo stwierdzenie, że skutek taki jest „oczywisty”, nie spełnia nawet minimalnych standardów wydawania rozstrzygnięć administracyjnych w demokratycznym państwie prawnym.
5. Nadawca odwoła się od tej decyzji.

O. Piotr Chyła CSsR, Rzecznik Prasowy Prowincji

Cudzysłów

Miłość ma w sobie przedziwną ruchliwość i zdolność rodzenia „nowego”; nawet grób rozwali i pieczęcie rozerwie, aby wybiec na świat i wieścić nowe życie.
*
Im świat będzie dalej od Boga, tym bardziej będzie Boga spragniony. Im więcej będzie nasycony dobrobytem, tym bardziej będzie głodny Boga.
Stefan kardynał Wyszyński

Krótko

Bp Wiesław Mering, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, jest zdecydowanie przeciwny ograniczaniu lekcji historii w polskich szkołach. W specjalnym oświadczeniu zaznacza, że to znajomość dziejów kształtuje tożsamość człowieka. „Mam wrażenie powtórki z historii: władza i jej organy prasowo-telewizyjne wiedzą najlepiej, jak prowadzić sprawy”, nie konsultują swoich decyzji ze społeczeństwem - ubolewa Biskup.

W dniach 16-19 sierpnia odwiedzi Polskę zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), patriarcha moskiewski i Wszechrusi Cyryl.

Z wewnętrznych badań partyjnych wynika, że PiS zrównał się już, a nawet przegonił PO, jeśli chodzi o poparcie społeczne.

Klub PiS przygotował dwa projekty zmian w ustawach, które mają wpłynąć na obniżenie cen paliw. Dotyczą one wprowadzenia odpisu podatkowego na zakup paliwa na wzór ulgi internetowej oraz obniżenia podatku akcyzowego.

„Rzeczpospolita” dowiedziała się, że PO ma zamiar wrócić do debaty na temat in vitro. W ten sposób chce odciągnąć uwagę od powodującej spadki w sondażach reformy emerytalnej oraz zatrzymać ofensywę światopoglądową Ruchu Palikota.

W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców mamy najmniejszą liczbę lekarzy spośród wszystkich krajów UE. Samorząd lekarski uważa, że powstaje luka pokoleniowa i wkrótce nie będzie miał kto leczyć Polaków.

W Polsce nie działa rejestr cudzoziemców objętych zakazem stadionowym, bo policja zbyt późno zabrała się za jego tworzenie. Brak takiej bazy danych utrudni policjantom rozpoznanie osób, które mogą stwarzać zagrożenia w czasie Euro 2012 - alarmuje NIK.

Miało być zniesienie wiz, a mamy podwyżkę opłat za pozwolenie na wjazd do USA - z 480 do 550 zł.

Kolejna głodówka przeciw redukcji historii ze szkół. Tym razem protest podjęło pięciu byłych opozycjonistów w Warszawie. Krakowski protest został zawieszony 29 marca br. na prośbę kard. Stanisława Dziwisza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na 41. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę

2021-08-05 16:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Już jutro wyrusza na Jasną Górę 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska. „Niech wspólne podążanie przed Oblicze Jasnogórskiej Pani będzie nie tylko trudem fizycznym, ale również podjętym wysiłkiem wiary” - napisał w specjalnym liście abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Hierarcha zauważył, że Naród Wybrany zmierzając do Ziemi Obiecanej, wśród trudów wędrówki doświadczył pomocy Boga. „Bóg najpierw wyzwolił go z mocy faraona, następnie obronił przed jego wojskiem i pozwolił przejść przez Morze Czerwone. Gdy zabrakło pożywienia, Bóg karmił Naród Wybrany manną” - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika

2021-08-05 20:40

[ TEMATY ]

św. Dominik

Bolonia

Vatican News

W Bolonii trwają obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Przy jego grobie codziennie sprawowane są jubileuszowe Msze. Ulicami tego włoskiego miasta, którego św. Dominik jest współpatronem, dziś wieczorem niesione będą jego relikwie. Procesja przejdzie do miejsc związanych z ostatnim etapem jego życia i zakończy się przy grobie założyciela dominikanów, który zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku.

Z okazji jubileuszu specjalny list wystosował Papież Franciszek, który nazwał św. Dominika „kaznodzieją łaski”. Mistrz generalny dominikanów o. Gerard Francisco Timoner wskazuje na aktualność przesłania św. Dominika, który, jak mówi, choć żył w średniowieczu, to ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję