Reklama

Papieskie spotkanie w auli „Niedzieli”

Śladami Chrystusa z Janem Pawłem II

Niedziela Ogólnopolska 16/2012, str. 24

Bożena Sztajner/Niedziela

W7. rocznicę odejścia Jana Pawła II do domu Ojca 2 kwietnia br. w siedzibie redakcji przy 3 Maja 12 w Częstochowie zgromadzili się przyjaciele „Niedzieli”. - Całe życie kapłańskie, biskupie, papieskie szukał ludzi i dziś ludzie cały czas przychodzą do niego. To rocznicowe spotkanie również jest przyjściem do Jana Pawła II - mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś. W wieczorze zatytułowanym „Ziemia Męki Pańskiej i Zmartwychwstania. Śladami Chrystusa z Janem Pawłem II” wzięli udział m.in.: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w tych dniach głosił rekolekcje do pracowników redakcji „Niedzieli” oraz członków i sympatyków KIK-u częstochowskiego, o. Jan Pach, paulin z Jasnej Góry, publicysta Czesław Ryszka, Konrad Głębocki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy, Ireneusz Kozera, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej.
Ks. dr Jacek Molka, który właśnie wrócił z Izraela i Autonomii Palestyńskiej, poinformował zgromadzonych, co nowego w Ziemi Świętej. Zapewnił, że wszystkie miejsca ważne dla pielgrzymów są dostępne i bezpieczne. Dzielił się świeżymi wrażeniami i spostrzeżeniami ze swojej pielgrzymki: - Ziemia Święta to piąta Ewangelia. Wrażeń z pobytu na niej nie da się opowiedzieć słowami, opisać w przewodnikach, to trzeba przeżyć osobiście - mówił ks. Molka, zachęcając do odbycia choć raz w życiu pielgrzymki do Ziemi Zbawiciela. Zaznaczając również odmienność takiej podróży od wszystkich innych, podkreślił, iż tak jak na kolanach czyta się Biblię, tak Ziemię Świętą należy przejść na kolanach, przeżyć tę podróż na modlitwie. Prowadzący spotkanie aktor Marian Florek potwierdził to, prezentując fragment tekstu Karola Wojtyły „Pielgrzymka do miejsc świętych”: „Ach, miejsce ziemi, miejsce Ziemi Świętej - jakimże miejscem jesteś we mnie! Dlatego właśnie nie mogę po tobie stąpać, muszę klęknąć. Przez to dzisiaj potwierdzam, że byłoś miejscem spotkania...”.
Głęboką papieską modlitwę w miejscach życia i działalności Jezusa ukazał film z pobytu Jana Pawła II w Ziemi Świętej w Roku Jubileuszowym 2000. W komentarzu do filmu ks. kan. Mariusz Frukacz podkreślił, że pielgrzymka Jana Pawła II była nie tylko wydarzeniem historycznym, ale była również wydarzeniem zbawczym. Uczestnicy spotkania wraz Papieżem Polakiem mogli kontemplować nawiedzone przez niego miejsca: Wieczernik, Kafarnaum, kościół Prymatu św. Piotra, Ogród Oliwny i Skałę Agonii, Ścianę Płaczu, Bazylikę Zmartwychwstania, a w niej Kamień Namaszczenia, Kaplicę Grobu Pańskiego z płytą, na której złożono ciało Chrystusa, miejsce Ukrzyżowania, które z ogromną czcią adorował Jan Paweł II. W tej scenerii wszyscy zgromadzeni modlili się za wstawiennictwem Matki Bożej o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II.
Formą adoracji Ukrzyżowanego był dopełniający spotkanie koncert pieśni wielkopostnej w wykonaniu śpiewaczek Katarzyny Suskiej-Zagórskiej, solistki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie oraz Jolanty Pinderak-Muratów. Zabrzmiały utwory pasyjne J. S. Bacha, G. F. Haydna, A. Vivaldiego oraz G. Rossiniego. Artystkom towarzyszył przy fortepianie Jakub Brawata.
- Bł. Jan Paweł II nauczył nas przechodzenia z życia do życia. Dzisiaj oddajemy cześć Bogu za to, że nam go dał - mówił abp Wacław Depo na zakończenie spotkania. Wskazał, że wszystkim nam powinny towarzyszyć dwa obrazy, które były wpisane w życie i posługę Jana Pawła II - obraz Jezusa Miłosiernego i Maryi Jasnogórskiej. - Życzę, byśmy umieli tak jak on przechodzić z życia do życia - powiedział na pożegnanie Metropolita Częstochowski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję