Reklama

Serwis częstochowski

Niedziela częstochowska 48/2002

Spotkanie w Kurii Metropolitalnej

Spotkanie w Kurii Metropolitalnej

Papieskie Dzieła Misyjne

Reklama

Kolejne warsztaty misyjne dla katechetów, nauczycieli i animatorów zorganizowane przez Papieskie Dzieła Misyjne odbyły się 12 października w gmachu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Prowadził je ks. Jacek Gancarek - dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych i delegat Księdza Arcybiskupa ds. misji. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: dyrektor krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego w Polsce - ks. Jan Piotrowski, który wygłosił referat na temat: Duchowość misyjna katechety, i ks. Eugeniusz Szyszka - sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła wraz z s. Joanną Lendzion - sekretarzem krajowym Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, którzy mówili o Orędziu Ojca Świętego oraz o uroczystościach związanych z obchodami II Dnia Papieskiego. S. Joanna Lendzion opowiadała o Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci (praca z dziećmi w szkole i parafii) i gorąco zachęcała katechetów i animatorów do podobnej inicjatywy. Korzystając z pomocy kolorowych plansz i folderów przedstawiła pracę misyjną z dziećmi. Podkreśliła wagę modlitwy różańcowej (Różaniec misyjny) i poprosiła o wspólną modlitwę w intencjach Papieża, misjonarzy i krajów misyjnych.
Na zakończenie spotkania ks. Jacek Gancarek podziękował przybyłym gościom i uczestnikom za obecność oraz przypomniał o dniu Misyjnym Dzieci na Jasnej Górze 1 czerwca 2003 r. Po spotkaniu w Kurii wszyscy udali się na wspólną Mszę św. do kościółka rektorackiego, gdzie podjęli modlitwę w intencji Ojca Świętego - Największego Misjonarza i wszystkich misjonarzy z naszej diecezji.
Warsztaty te są dobrą szkołą animacji misyjnej dla katechetów i animatorów misyjnych, pomagają zrozumieć pełniej słowa Ojca Świętego "że każdy chrześcijanin z mocy chrztu św. jest misjonarzem i jest odpowiedzialny za dzieło misyjne Kościoła powszechnego".

Tekst i fot.: Ewelina Czok, katechetka

Niepodległość pieśnią pisana

Nie po raz pierwszy mury kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie k. Częstochowy rozbrzmiewały patriotyczną pieśnią. Doskonała akustyka świątyni, wspaniała publiczność i współpraca miejscowego proboszcza z tutejszym Gminnym Ośrodkiem Kultury sprawiają, że spotkania kulturalne nie należą tu do rzadkości. Tak było również 10 listopada br. W przeddzień rocznicy Odzyskania Niepodległości mieszkańcy Olsztyna, a także goście z bliższych i dalszych okolic po Mszy św. uczestniczyli w koncercie muzyki polskiej. Solistka Beata Zawadzka przy akompaniamencie Teresy Ptak wykonała m.in. utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Ozdobą wieczoru był występ miejscowego chóru "Grazioso" pod batutą Grzegorza Papalskiego, którego jednym z wokalistów i założycieli jest wójt gminy Marian Stępień. Jak powiedział proboszcz parafii ks. Ryszard Grzesik, mieszkańcom Olsztyna tradycje patriotyczne są szczególnie bliskie, to przecież m.in. za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym Olsztyn stracił prawa miejskie w 1870 r. Obecnie, chociaż Olsztyn jest niewielką podczęstochowską miejscowością, tradycje patriotyczne są tu bardzo żywe, a niepodległościowe pieśni niosą się daleko ponad jurajskimi skałkami.

Wojciech Mścichowski

Apel do ruchów, stowarzyszeń i bractw Archidiecezji Częstochowskiej przed Peregrynacją Obrazu Jezusa Miłosiernego

"Trzeci rok nowego tysiąclecia chrześcijaństwa stawia przed nami nowe wezwania i nowe wyzwania" (z Listu Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego do Kapłanów, Osób Konsekrowanych i Katechetów, 1). Stawia je przed nami w tym roku liturgicznym Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego od Adwentu 2002 do Adwentu 2003. Stanie się ona okazją dla każdego z nas do osobistej kontemplacji oblicza Chrystusa, Boga i Człowieka, Umęczonego za nas i Zmartwychwstałego, do której na progu Trzeciego Tysiąclecia Chrześcijaństwa zachęca nas Jan Paweł II w Liście Novo millennio ineunte. Uczynimy to w duchu innego wezwania Ojca Świętego, aby "wypłynąć na głębię" naszych serc i sumień.
W dniach 16 i 17 listopada br. w olsztyńskiej "Świętej Puszczy" odbyło się VI Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. Tematem spotkania było hasło nowego roku liturgicznego: Umiłować Chrystusa. Mamy kochać Chrystusa w Bogu, bo sami zostaliśmy przez Niego umiłowani miłością odwieczną; mamy kochać Chrystusa w Nim samym, bo On uczył nas miłować miłością heroiczną i sam dał jej przykład w swojej męce i śmierci dla naszego zbawienia; wreszcie mamy kochać Chrystusa w człowieku, tj. w sobie samym i w innych, w naszych braciach i siostrach. (...).
Z tych wskazań wynika jedno: abyśmy umiłowali Chrystusa i zawierzyli Bożemu miłosierdziu. To wezwanie ma przełożenie na konkretny język czynów: Po pierwsze: mamy zadbać, aby spotkania naszych wspólnot miały jako najważniejszy element formacyjny osobiste przeżycie bliskości Chrystusa, kontemplacji Jego Oblicza; po drugie: aby nasze wspólnoty uczestniczyły w kulcie Chrystusa poprzez czynny udział w przygotowywaniu i prowadzeniu nabożeństw liturgicznych i paraliturgicznych; prowadzenie "modlitwy brewiarzowej" w parafii jako animatorzy modlitwy liturgicznej; po trzecie: troska o znaki święte i wystrój kościoła; pomoc przy przygotowywaniu dekoracji kościoła na Boże Narodzenie i Wielkanoc.
Ważnym naszym zadaniem jest czynny udział naszych wspólnot w przygotowaniu, przeprowadzeniu i zbieraniu owoców Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego. Określiliśmy to zadanie jako przygotowanie "przed - w trakcie - i po". Po pierwsze: "przed nawiedzeniem" - przez cały rok osobista i wspólnotowa modlitwa w tej intencji, aby przygotować grunt pod dobry zasiew słowa i czynu we własnej parafii i w całej archidiecezji; po drugie: "w trakcie nawiedzenia" - przygotowanie i prowadzenie adoracji i modlitw; po trzecie: "po nawiedzeniu" - podjęcie konkretnych zadań wynikających z Kultu Bożego Miłosierdzia, o czym pisze Ksiądz Arcybiskup, abyśmy "wyznawali miłosierdzie Boże, doświadczali sami miłosierdzia Bożego i czynili miłosierdzie drugim".
"Wyznamy Miłosierdzie Boże", jeśli włączymy się w tworzenie przy własnej parafii "Ogniska Miłosierdzia". Będzie ono działać na trzech płaszczyznach: modlitwy, słowa i czynu, gromadząc w kościołach parafialnych, w kaplicach lub przy przydrożnych krzyżach na wspólnej "modlitwie" w godzinę Miłosierdzia (15.00) pragnących uwielbić Boga bogatego w miłosierdzie (por. Ef 2,4) Koronką do Bożego Miłosierdzia; następnie wszystkie te osoby z parafii, które będą chętne podjąć "posługę słowa" przez kolportaż książek i czasopism katolickich w parafii; a wreszcie wszystkich tych, którzy z Bożego ponaglenia podejmą "czyny miłosierdzia", włączając się w pracę Parafialnego Zespołu "Caritas". Ufamy, że powstanie w ten sposób armia Apostołów Bożego Miłosierdzia, która okaże się niezbędną pomocą dla kapłanów i osób konsekrowanych w duchowej przemianie społeczności lokalnej i całej archidiecezji. Wspierając zaś katolickie środki masowego przekazu i parafialne zespoły "Caritas", przyczyni się do zintensyfikowania działań na rzecz ewangelizacji, apostolstwa i praktyki miłosierdzia. (...)

Ks. dr Dariusz Nowak - Asystent Archidiecezjalnej Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Katowicka: zmiany księży w parafiach

2021-06-10 13:55

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

ks. Tomasz Wojtal

W katowickiej Kurii abp Wiktor Skworc wręczył dekrety dla proboszczów i administratorów.

Księża proboszczowie przeniesieni na inną parafię:

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Warsztaty o owocowaniu

2021-06-12 10:47

Katarzyna Krawcewicz

W parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze 12 czerwca odbyły się warsztaty „Owocowanie”.

- Warsztaty skierowane są do osób, które chcą nabyć nowych umiejętności jeśli chodzi o modlitwę medytacyjną – wyjaśnia ks. Paweł Łobaczewski. – W ich trakcie zaplanowane jest m.in. nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję