Reklama

Z Watykanu


Niedziela Ogólnopolska 22/2012, str. 4

Papież w Toskanii

Arezzo, La Verna i Sansepolcro

Benedykt XVI odwiedził 13 maja trzy miejscowości we włoskiej Toskanii: Arezzo, La Vernę i Sansepolcro. W Arezzo odprawił Mszę św., odwiedził sanktuarium w La Vernie, gdzie spotkał się z zakonnikami i zakonnicami z rodziny franciszkańskiej, oraz Sansepolcro. Była to pierwsza w tym roku podróż Benedykta XVI po Włoszech.
W homilii podczas Mszy św. w Arezzo Papież zachęcił 40 tys. zgromadzonych, by byli konsekwentnymi świadkami wiary, wskazał na konieczność solidarności z ubogimi i uznania planu Boga Stwórcy, który ze wszystkich uczynił jedną rodzinę. Zaznaczył, że w obliczu bliźniego trzeba rozpoznać oblicze Chrystusa.
„Obrona rodziny, przez prawa sprawiedliwe i będące w stanie chronić także najsłabszych, zawsze stanowi ważną kwestię, by utrzymać silne więzi społeczne i przedstawić perspektywy nadziei na przyszłość. Tak jak w średniowieczu statuty waszych miast były narzędziem zapewnienia wielu ludziom niezbywalnych praw, również dzisiaj niech trwa zaangażowanie, by promować prawo do mieszkania dla wszystkich, mądre reformy na rynku pracy, odpowiednie działania w rolnictwie i na rzecz ochrony środowiska. W tej dziedzinie Kościół wnosi swój wkład, aby miłości Boga zawsze towarzyszyła miłość bliźniego - powiedział Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Jedynie pozwalając się oświecić światłem miłości Boga, człowiek i cała przyroda mogą ocaleć, piękno może wreszcie odzwierciedlać blask oblicza Chrystusa, jak księżyc odzwierciedla słońce. Krew ukrzyżowanego, wypływając z chwalebnego Krzyża, ożywia istniejące w nas wyschnięte kości Adama, aby każdy odnalazł radość wyruszenia ku świętości, aby wspiąć się ku górze, ku Bogu.
Na spotkaniu z rodziną franciszkańską podczas wizyty w Abruzji, 13 maja 2012 r.

Klękając do codziennej modlitwy, bądźmy otwarci na działanie Ducha Świętego. Św. Paweł nam przypomina, że sam Duch wstawia się za nami w błaganiach, gdy nie umiemy się modlić tak, jak trzeba. Prośmy Chrystusa, by wspierał naszą modlitwę mocą swego Ducha, opromieniał ją swoim światłem, uczynił ją zgodną z wolą Bożą. Wam wszystkim tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię.
Do Polaków, Watykan - audiencja generalna, 16 maja 2012 r.

Watykan - Izrael

Nowy ambasador

Zion Evrony będzie nowym ambasadorem Izraela przy Stolicy Apostolskiej. Dotychczas ten izraelski dyplomata był ambasadorem w Irlandii. Watykan zaaprobował jego kandydaturę - poinformowała w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress ambasada Izraela przy Stolicy Apostolskiej.
Evrony został nominowany na stanowisko przez izraelski rząd w październiku ub.r. Zastąpi na nim dotychczasowego ambasadora Mordechaya Lewy’ego, który zakończył swoją czteroletnią misję w lecie zeszłego roku i powrócił do Jerozolimy.
Evrony pracuje w dyplomacji od 1973 r. Od 1995 do 2002 r. pełnił funkcję konsula generalnego swojego kraju w Houston w USA. W latach 2006-2010 był ambasadorem Izraela w Irlandii. Z wykształcenia jest socjologiem i politologiem. Jest żonaty i ma troje dzieci.

Reklama

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

W liście do biskupa Asyżu, opublikowanym niedawno w związku z obchodami Roku św. Klary, Benedykt XVI napisał: „Nigdy dotąd nie rozbudzano tak wielu marzeń w młodych ludziach, a jednocześnie tak wiele jest niezadowolenia”. Rok św. Klary zakończy się 11 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie świętej. W swoim przesłaniu, odczytanym w Asyżu w 1. Nieszpory Niedzieli Palmowej, Papież ukazał Klarę i Franciszka jako wzór dla współczesnej młodzieży, podkreślając, że historia tych świętych jest zachętą do refleksji nad sensem życia i do szukania w Bogu sekretu prawdziwej radości. Tematowi radości poświęcone było także orędzie na Światowy Dzień Młodzieży, w którym Papież, analizując źródła radości, wzywa młodzież i wszystkich chrześcijan, by opierali swoje życie na przekonaniu, że Bóg nas kocha i pragnie, abyśmy byli szczęśliwi.
W najnowszym numerze polskiego wydania „L’Osservatore Romano” są też zamieszczone przemówienia papieskie z podróży do Meksyku i na Kubę oraz z okresu Wielkanocy. Polecamy także komentarze i artykuły wstępne zamieszczane na stronie internetowej: www.osservatoreromano.va.

(Red.)

Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.

Na blogach piszą

Koleżanka, która z powodu awarii samochodu nagle przesiadła się do autobusu, uświadomiła mi, jak bardzo można tam wypocząć. Jedziesz i się gapisz. Fajny makijaż, ciekawa bluzka. O, tam pani z dzieckiem wsiadła i można pomóc... I siostra zakonna wyjęła różaniec. Całkiem niezły sposób na spędzenie „wolnego” czasu.
W czasie pobytu w Paryżu byłam zszokowana, że tam w metrze tak wiele pań szydełkuje albo robi na drutach. Wsiadają, zajmują wolne miejsce i cyk - od razu robótka w dłoniach, „pomykają” aż miło. No, ale zatrzymajmy się przy zakonnicy.
Bo w wolnej chwili (jeśli już skończyliśmy naszą piękną serwetkę) możemy się pomodlić za wszystkich ludzi w autobusie. Albo poprosić o zbawienie ich wszystkich. Czemu nie?

Rudzia

Reklama

Zmiany proboszczów w archidiecezji warszawskiej

2019-06-17 17:17

Artur Stelmasiak

Jedenaście parafii w archidiecezji warszawskiej 30 czerwca powita swoich nowych proboszczów. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podziękował także zasłużonym kapłanom, którzy przechodzą na emeryturę.

Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza, złożyli przysięgę proboszczowską i wyznanie wiary w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę po wielu latach pracy w duszpasterstwie podkreślił jednocześnie, że „kapłaństwo nie zna pojęcia emerytura, bo księdzem się jest, nawet jeżeli nie jest się już proboszczem”. Podkreślił, że kapłan do ostatnich dni będzie sprawował sakramenty, odprawiał Mszę św., modlił się i spowiadał.

Księża proboszczowie, którzy w 2019 r. odchodzą na emeryturę

1. Ks. prałat Eugeniusz Dziedzic, dotychczasowy proboszcz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

2. Ks. prałat Jan Kozub, dotychczasowy proboszcz parafii MB Królowej Polski w Cząstkowie, w dekanacie kampinoskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.

3. Ks. prałat Wojciech Łagowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

4. Ks. prałat Władysław Michalczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

5. Ks. prałat Franciszek Ordak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

Artur Stelmasiak

Nominacje na urząd proboszcza

1. Ks. Adam Bednarek, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany proboszczem parafii MB Królowej Polski w Cząstkowie, w dekanacie kampinowskim.

2. Ks. Dariusz Gal, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim, mianowany proboszczem parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim.

3. Ks. Andrzej Juńczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim.

4. Ks. Ronald Kasowski, dotychczasowy prefekt w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

5. Ks. Tomasz Kądzik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jozafata w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim.

6. Ks. Jarosław Kuśmierczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Klemensa PM w Nadarzynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany z dniem 1 września 2019 r. proboszczem parafii św. Jana Pawła II w Ruścu, w dekanacie raszyńskim.

7. Ks. Sławomir Paszowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w dekanacie wareckim, mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim.

8. Ks. Wojciech Piórko, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim, mianowany proboszcz parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w dekanacie wareckim.

9. Ks. Marek Przybylski, dotychczasowy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, diecezjalny wizytator nauczania religii, mianowany proboszczem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim

10. Ks. Zbigniew Stefaniak, dotychczasowy kapelan w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim.

11. Ks. Zbigniew Suchecki, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim, mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

DR Konga: biskupi zaniepokojeni umacnianiem dżihadu

2019-06-19 16:57

vaticannews / Kinszasa (KAI)

Biskupi Demokratycznej Republiki Konga wyrazili zaniepokojenie umacnianiem islamskiego dżihadu na wschodzie tego afrykańskiego kraju. Wskazali, że w rzeczywistości to fundamentaliści pełnią władzę na tym terenie, ponieważ instytucja państwa jest tam praktycznie nieobecna. Odbija się to negatywnie na życiu miejscowej ludności.

Wikimedia Commons

Niekończące się masakry i grabieże, ataki na wioski, gwałty i porwania dla okupu to codzienna praktyka grup przestępczych działających w regionie Kiwu Południowego. Biskupi na tym terenie są jednak szczególnie zaniepokojeni powstaniem nowej organizacji zbrojnej, której członkowie nazywają siebie bojownikami Nowego Państwa Islamskiego. Przybyli z terenu Ugandy i Nigerii i działają głównie w regionie Butembo i Beni dopuszczając się wyjątkowo krwawych masakr, które następnie ogłaszają na swojej stronie internetowej. Walka toczy się o ziemię, a także nieograniczony dostęp do bogactw mineralnych. Wszystko to negatywnie odbija się na lokalnej gospodarce.

„Nie może dalej tak być, że bogactwa naszej ziemi wzbogacają jedynie kieszeń złoczyńców i zagraniczny kapitał, a Kongijczycy nadal cierpią biedę” – podkreślają biskupi. Wzywają władze w Kinszasie do przejęcia realnej kontroli nad tym zapomnianym przez państwo terenem. Zauważają, że niekończące się ataki generują falę kolejnych uchodźców, którzy opuszczając swe domy nie mają z czego żyć, co pogłębia i tak już potężny kryzys humanitarny w tym regionie. Biskupi przypominają też o konieczności przeprowadzenia przejrzystych wyborów samorządowych i oddania władzy w Kiwu w ręce praworządnych polityków, którym leży na sercu dobro wspólne, a nie, jak ma to miejsce obecnie, nastawionych wyłącznie na własny interes i skorumpowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem