Reklama

Z Watykanu


Niedziela Ogólnopolska 22/2012, str. 4

Papież w Toskanii

Arezzo, La Verna i Sansepolcro

Benedykt XVI odwiedził 13 maja trzy miejscowości we włoskiej Toskanii: Arezzo, La Vernę i Sansepolcro. W Arezzo odprawił Mszę św., odwiedził sanktuarium w La Vernie, gdzie spotkał się z zakonnikami i zakonnicami z rodziny franciszkańskiej, oraz Sansepolcro. Była to pierwsza w tym roku podróż Benedykta XVI po Włoszech.
W homilii podczas Mszy św. w Arezzo Papież zachęcił 40 tys. zgromadzonych, by byli konsekwentnymi świadkami wiary, wskazał na konieczność solidarności z ubogimi i uznania planu Boga Stwórcy, który ze wszystkich uczynił jedną rodzinę. Zaznaczył, że w obliczu bliźniego trzeba rozpoznać oblicze Chrystusa.
„Obrona rodziny, przez prawa sprawiedliwe i będące w stanie chronić także najsłabszych, zawsze stanowi ważną kwestię, by utrzymać silne więzi społeczne i przedstawić perspektywy nadziei na przyszłość. Tak jak w średniowieczu statuty waszych miast były narzędziem zapewnienia wielu ludziom niezbywalnych praw, również dzisiaj niech trwa zaangażowanie, by promować prawo do mieszkania dla wszystkich, mądre reformy na rynku pracy, odpowiednie działania w rolnictwie i na rzecz ochrony środowiska. W tej dziedzinie Kościół wnosi swój wkład, aby miłości Boga zawsze towarzyszyła miłość bliźniego - powiedział Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Jedynie pozwalając się oświecić światłem miłości Boga, człowiek i cała przyroda mogą ocaleć, piękno może wreszcie odzwierciedlać blask oblicza Chrystusa, jak księżyc odzwierciedla słońce. Krew ukrzyżowanego, wypływając z chwalebnego Krzyża, ożywia istniejące w nas wyschnięte kości Adama, aby każdy odnalazł radość wyruszenia ku świętości, aby wspiąć się ku górze, ku Bogu.
Na spotkaniu z rodziną franciszkańską podczas wizyty w Abruzji, 13 maja 2012 r.

Klękając do codziennej modlitwy, bądźmy otwarci na działanie Ducha Świętego. Św. Paweł nam przypomina, że sam Duch wstawia się za nami w błaganiach, gdy nie umiemy się modlić tak, jak trzeba. Prośmy Chrystusa, by wspierał naszą modlitwę mocą swego Ducha, opromieniał ją swoim światłem, uczynił ją zgodną z wolą Bożą. Wam wszystkim tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię.
Do Polaków, Watykan - audiencja generalna, 16 maja 2012 r.

Watykan - Izrael

Nowy ambasador

Zion Evrony będzie nowym ambasadorem Izraela przy Stolicy Apostolskiej. Dotychczas ten izraelski dyplomata był ambasadorem w Irlandii. Watykan zaaprobował jego kandydaturę - poinformowała w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress ambasada Izraela przy Stolicy Apostolskiej.
Evrony został nominowany na stanowisko przez izraelski rząd w październiku ub.r. Zastąpi na nim dotychczasowego ambasadora Mordechaya Lewy’ego, który zakończył swoją czteroletnią misję w lecie zeszłego roku i powrócił do Jerozolimy.
Evrony pracuje w dyplomacji od 1973 r. Od 1995 do 2002 r. pełnił funkcję konsula generalnego swojego kraju w Houston w USA. W latach 2006-2010 był ambasadorem Izraela w Irlandii. Z wykształcenia jest socjologiem i politologiem. Jest żonaty i ma troje dzieci.

Reklama

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

W liście do biskupa Asyżu, opublikowanym niedawno w związku z obchodami Roku św. Klary, Benedykt XVI napisał: „Nigdy dotąd nie rozbudzano tak wielu marzeń w młodych ludziach, a jednocześnie tak wiele jest niezadowolenia”. Rok św. Klary zakończy się 11 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie świętej. W swoim przesłaniu, odczytanym w Asyżu w 1. Nieszpory Niedzieli Palmowej, Papież ukazał Klarę i Franciszka jako wzór dla współczesnej młodzieży, podkreślając, że historia tych świętych jest zachętą do refleksji nad sensem życia i do szukania w Bogu sekretu prawdziwej radości. Tematowi radości poświęcone było także orędzie na Światowy Dzień Młodzieży, w którym Papież, analizując źródła radości, wzywa młodzież i wszystkich chrześcijan, by opierali swoje życie na przekonaniu, że Bóg nas kocha i pragnie, abyśmy byli szczęśliwi.
W najnowszym numerze polskiego wydania „L’Osservatore Romano” są też zamieszczone przemówienia papieskie z podróży do Meksyku i na Kubę oraz z okresu Wielkanocy. Polecamy także komentarze i artykuły wstępne zamieszczane na stronie internetowej: www.osservatoreromano.va.

(Red.)

Polskie wydanie „L’Osservatore Romano” można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy.

Na blogach piszą

Koleżanka, która z powodu awarii samochodu nagle przesiadła się do autobusu, uświadomiła mi, jak bardzo można tam wypocząć. Jedziesz i się gapisz. Fajny makijaż, ciekawa bluzka. O, tam pani z dzieckiem wsiadła i można pomóc... I siostra zakonna wyjęła różaniec. Całkiem niezły sposób na spędzenie „wolnego” czasu.
W czasie pobytu w Paryżu byłam zszokowana, że tam w metrze tak wiele pań szydełkuje albo robi na drutach. Wsiadają, zajmują wolne miejsce i cyk - od razu robótka w dłoniach, „pomykają” aż miło. No, ale zatrzymajmy się przy zakonnicy.
Bo w wolnej chwili (jeśli już skończyliśmy naszą piękną serwetkę) możemy się pomodlić za wszystkich ludzi w autobusie. Albo poprosić o zbawienie ich wszystkich. Czemu nie?

Rudzia

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem