Reklama

Serwis

Czy Kościół traci młodzież?

Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała ostatnio badania jednego z socjologów Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego na temat religijności polskiej młodzieży. Z badań wcale nie wyłania się lansowany w niektórych mediach obraz młodzieży masowo odchodzącej od Kościoła. "Stosunek polskiej młodzieży do Pana Boga jest stosunkiem stabilnym" - stwierdził socjolog. Do wiary przyznało się 94,7% młodych. Po wspólnocie rodzinnej i narodowej, wspólnota religijna jest najważniejszą wspólnotą dla młodych. Dr Koseła podkreśla też, że nigdy w historii Polski tak wielka grupa młodych nie poznawała swojej wiary, jak w chwili obecnej. Jest to możliwe dzięki katechezie w szkole. W badaniach postawiono też pytanie o to, jak ważny jest Bóg w życiu młodzieży. Posługując się skalą od 1 do 10, gdzie 1 oznaczało: "w ogóle nie ma znaczenia" a 10 oznaczało: "jest bardzo ważny", średnia wyniosła 7,97. Z tego wynika, że młodzież wcale nie jest religijnie obojętna czy religijnie "wychłodzona".

Inicjatywa ewangelizacyjna ruchów katolickich

Reklama

W związku z peregrynacją obrazu Jezusa Miłosiernego w archidiecezji częstochowskiej ruchy i stowarzyszenia katolickie podjęły wspólną inicjatywę zorganizowania grupy ewangelizacyjnej, która pragnie posługiwać w parafiach podczas rekolekcji przygotowujących wspólnoty parafialne do przeżycia tej niesłychanie ważnej chwili. Inicjatywę tę podjęto podczas Forum Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Częstochowskiej, które odbywało się w Domu Rekolekcyjnym w Olsztynie w dniach 15-17 listopada br.

Spotkanie katolickich stowarzyszeń akademickich

W Duszpasterstwie Akademickim "Piątka" w Łodzi 16 listopada br. odbył się Ogólnopolski Zjazd Katolickich Stowarzyszeń Akademickich. W Polsce działa kilkanaście takich stowarzyszeń. Są one zorganizowaną formą obecności studentów katolików na uczelniach. Uczestnicy spotkania podjęli inicjatywę stworzenia w Polsce konfederacji wszystkich katolickich organizacji studenckich. Wysunęli też pomysł zorganizowania w Częstochowie, w przyszłym roku, specjalnego Forum Akademickich Stowarzyszeń Katolickich. Wśród kilkunastu zaledwie ośrodków akademickich w Polsce, w których działają takie organizacje, znalazła się też Częstochowa. Katolicki Związek Akademicki z Częstochowy reprezentowali w Łodzi Magdalena Borkowska, Katarzyna Herdzik, Grzegorz Kulawik i Monika Wierzbicka.

Rusza Punkt Informacji o Nowych Ruchach Religijnych

30 listopada br. zostanie otwarty w Częstochowie Punkt Informacji o Nowych Ruchach Religijnych. Punkt ma być miejscem konsultacji i zbierania informacji na temat działających na terenie archidiecezji różnych ruchów religijnych, sekt i grup psychomanipulacyjnych. Nie będzie on jednak prowadził własnych programów terapeutycznych dla osób uwikłanych w sekty, będzie natomiast pomagał w kontaktach z najlepszymi w Polsce ośrodkami informacji o sektach, w tym zwłaszcza z dominikańskim ośrodkiem w Krakowie. W punkcie pracuje kapłan, pedagodzy i studenci pedagogiki resocjalizacyjnej. Punkt mieści się na terenie miasteczka akademickiego w Częstochowie. Adres: 42-200 Częstochowa, ul. Akademicka 5, pokój 7. Dyżury odbywać się będą w każdy wtorek w godzinach od 17.00 do 18.30.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bazylika NSPJ w Krakowie – miejsce ponowienia Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa

2021-06-11 18:26

[ TEMATY ]

Kraków

Najświętsze Serce Pana Jezusa

PAP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z całym Episkopatem i w łączności z wiernymi ponowi dziś (11 czerwca 2021) Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie to miało miejsce podczas Mszy św. o godz. 18 w jezuickiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w uroczystość NSPJ, 3 czerwca 1921 roku, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji tej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

Wesprzyj uchodźców!

2021-06-12 13:27

PAH

    Jak informuje Helena Krajewska (z Polskiej Akcji Humanitarnej) w najbliższą niedzielę 20 czerwca, podczas Międzynarodowego Dnia Uchodźcy, wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej będą kwestować na rzecz wsparcia udzielanego przez PAH uchodźcom oraz osobom wewnętrznie przesiedlonym (szukającym schronienia w bezpiecznych strefach kraju ojczystego).

    Kwesta będzie miała miejsce po wszystkich Mszach św. przed kościołem Ojców Dominikanów, przy ul. Stolarskiej w Krakowie. Zebrana w ramach kwesty kwota zostanie przeznaczona na pomoc uchodźcom wewnętrznym w Somalii, Sudanie Południowym, Iraku oraz Jemenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję