Reklama

Farmaceuci Bez Granic

Od prawie 20 lat przy kościele pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy istnieje punkt apteczny, gdzie za okazaniem recepty można otrzymać lekarstwa z darów. Początki jego funkcjonowania sięgają stanu wojennego. Wtedy to działacze Solidarności w ten sposób pomagali chorym, dla których wiele lekarstw było niedostępnych w normalnych aptekach. Życzliwość ówczesnego proboszcza parafii Świętej Trójcy - śp. ks. Jerzego Gołębiewskiego oraz obecnego proboszcza - ks. Bronisława Kaczmarka pozwala działać przez długie lata.
Ta charytatywna, bezinteresowna praca zauważona została przez Pomorsko-Kujawską Okręgową Izbę Aptekarską, która najwyższym wyróżnieniem za 2001 rok uhonorowała Stowarzyszenie "Farmaceuci Bez Granic". Służący przy parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy wyróżnieni zostali statuetką "Galena", otrzymując również tytuł "Aptekarza Roku 2001". Na wręczenie tytułów bydgoscy aptekarze czekali aż do jesieni. Ale czekać warto było, bo uroczystość w Filharmonii Bydgoskiej przyniosła im wiele radości.
Stowarzyszenie "Farmaceuci Bez Granic" jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia "Pharmaciens sans Frontieres" i posiada bliską współpracę z francuskim stowarzyszeniem w Tulonie, które niesie pomoc humanitarną ludziom potrzebującym i najbiedniejszym.
Najbardziej zaangażowani w działalność stowarzyszenia są farmaceuci: mgr Mirosława Adamska, mgr Maria Kaszewska, dr Elżbieta Serówka, mgr Halina Helak, mgr Jadwiga Chwarścianek, mgr Maria Barańczak, lek. med. Aldona Jankowska; pracownicy Akademii Techniczno-Rolniczej: mgr Barbara Pankowska, prof. dr hab. Czesław Sadowski, dr Wojciech Korpal, dr Jan Kempa oraz mgr Grażyna Korpal, mgr Maria Ringwelska i mgr Mirosław Ringwelski.
Osoby otrzymujące wyróżnienie "Galena" winny przyczyniać się m.in. do wzrostu prestiżu zawodu farmaceuty, angażować się w życie lokalnego środowiska oraz nienagannie wykonywać swe obowiązki zawodowe, a gdy do tego doda się wrażliwość oraz zaangażowanie dla potrzebujących - jest to wzór do naśladowania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najstarsza Polka kończy 115 lat!

2021-06-10 13:25

[ TEMATY ]

jubileusz

tt/@PremierRP

ZDJĘCIE ARCHIWALNE. W 2019 r. panią Teklę Juniewicz odwiedził premier Mateusz Morawiecki

ZDJĘCIE ARCHIWALNE. W 2019 r. panią Teklę Juniewicz odwiedził premier Mateusz Morawiecki

Pani Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, 40 km od Lwowa. Przeżyła dwie wojny światowe, PRL i narodziny III RP. Dziś kończy 115 lat.

Sędziwa Kresowianka doczekała się dwóch córek, wnuków, prawnuków i praprawnuków. Mieszka w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Prowincjał krakowskich jezuitów: powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa

Przychodzimy z naszymi problemami i grzechami, z ufnością i miłością, aby wyrazić wdzięczność, ze skruchą przeprosić za nasze grzechy i zadośćuczynić duchowo naszą miłością za rany zadane Sercu Jezusa, Jego Kościołowi i sobie nawzajem - powiedział w piątek w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o. dr Jarosław Paszyński. Prowincjał krakowskich jezuitów zaapelował przy tym: "Powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa". Uroczystej Mszy św. przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, a zebrani na niej polscy biskupi w imieniu narodu dokonają po 100 latach odnowienia Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

W krakowskiej bazylice oprócz członków Episkopatu i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, zgromadzili się członkowie żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, krakowskie duchowieństwo oraz wierni świeccy.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II

2021-06-12 13:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kamila Kowalczyk

W Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie odbył się 11 czerwca finał V edycji konkursu poświęconego popularyzacji twórczości Wielkiego Papieża Polaka Jana Pawła II, patrona szkoły.

Konkurs wpisał się w jubileusz 60-lecia istnienia placówki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję