Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jak reaguję, kiedy przeżywam burzę?

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pl.wikipedia.org

Autorstwa Rembrandta "Burza na Jeziorze Galilejskim"

Autorstwa Rembrandta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 27 stycznia. Dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy

• 2 Sm 12, 1-7a.10-17 • Ps 51 (50) • Mk 4, 35-41

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez cały dzień Jezus nauczał w przypowieściach. Gdy zapadł wieczór owego dnia, rzekł do nich: «Przeprawmy się na drugą stronę.» Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim. Naraz zerwał się gwałtowny wicher. Fale biły w łódź, tak że łódź się już napełniała. On zaś spał w tyle łodzi na wezgłowiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?» On wstał, rozkazał wichrowi i rzekł do jeziora: «Milcz, ucisz się!» Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza. Wtedy rzekł do nich: «Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?» Oni zlękli się bardzo i mówili jeden do drugiego: «Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?».

Reklama

„Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” Apostołowie, po całym dniu nauczania tłumów, nie rozumieją, dlaczego mają odpłynąć w nocy na drugi brzeg jeziora. Ciemności już zapadły wokół nich, ale te ciemności także dotykają ich serca, bo Jezus poleca im zrobić coś, co wydaje się być bezsensowne. Jezus, pomimo silnego wiatru i wysokich fal, które biją w brzeg łodzi, każe im wypłynąć w nocy na kapryśne jezioro. Dlatego w ich zlęknionych sercach rodzi się pytanie: przecież tutaj ludzie chcieli obwołać Go królem, dlaczego nasz Nauczyciel każe nam przepłynąć na drugą stronę? Wydawałoby się, że Jezusa nie obchodzą trudne warunki i to, co dzieje się z uczniami siedzącymi w łodzi. Tyle trudności uderza w nich, a Jezus śpi, jakby był nieobecny. Uczniowie budzą Jezusa i pytają z wyrzutem, czy jest Mu to obojętne, co się z nimi dzieje. Jezus ucisza burzę i zadaje zlęknionym pytanie: „Czemu tak bojaźliwi jesteście?”. Następnie zarzuca im tę bojaźliwość i brak wiary. To właśnie te przeszkody uniemożliwiają im przylgnięcie sercem do Jezusa. Jakże to doświadczenie nocy na jeziorze jest nam bliskie. Kiedy przeżywamy różne trudności, wydawać by się mogło, że Jezus śpi, że Go to nic nie obchodzi, co się z nami dzieje. A jednak Jezus nie śpi, jest przy nas, otwiera nas poprzez te trudności na doświadczenia łaski wiary, pokazuje nam naszą rzeczywistość, w której mamy pokonywać nasze lęki. Jak reaguję, kiedy przeżywam burzę? Poproszę Jezusa o pokój wewnętrzny i o większą ufność.

M.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-12-27 13:05

Ocena: +28 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad wszystko szczerość

Ktoś może zadać pytanie: jak odczytywać postawę synów z niedzielnej Ewangelii? Otóż postawa obu braci pokazuje nam dokładnie zachowania współczesnego człowieka w odniesieniu do Pana Boga. Chyba każdemu z nas zdarzyło się obiecywać coś Stwórcy w zamian za spełnienie prośby. Czasami podczas modlitwy mówimy: Panie Boże, będę częściej na Mszy św., więcej razy w ciągu dnia będę się modlił, jeśli tylko spełnisz moje życzenie. Nasza postawa przypomina zachowanie pierwszego syna, który powiedział, że pójdzie do pracy, a tego nie zrobił. Pokazuje to, że niektórzy z nas traktują Boga jak maszynkę do spełniania życzeń... Często w naszej postawie nie ma miłości, a jedynie interesowność. Miłość za coś nie jest prawdziwa – kiedy Bóg spełni nasze oczekiwania albo wysłucha naszej modlitwy, bardzo często zapominamy o obietnicach, przyrzeczeniach i złożonych Mu ślubach.

CZYTAJ DALEJ

Goście czy intruzi?

My tu jesteśmy gospodarzami i to przybysze muszą respektować zasady, wedle których przywykliśmy tu żyć!

Rozemocjonowanie wyborami powoli opada, a wraz z nim kurz politycznego bełkotu, który usiłuje wdzięczyć się do naszych emocji i oferować nam podstawiony miraż zamiast czerstwej rzeczywistości. Pora zatem zapytać: co się stało? Co się zmieniło?

CZYTAJ DALEJ

ME w pływaniu - złoto Rzeszutka, pięć polskich medali w czwartek

2024-06-20 20:37

[ TEMATY ]

Mistrzostwa Europy

pływanie

PAP/ANDREJ CUKIC

Zdobywca złotego medalu Andrzej Rzeszutek

Zdobywca złotego medalu Andrzej Rzeszutek

Andrzej Rzeszutek został w Belgradzie mistrzem Europy w skokach do wody z trampoliny 1-metrowej. W konkurencjach pływackich biało-czerwoni wywalczyli w czwartek cztery medale: srebrny i trzy brązowe.

Jako pierwszy z Polaków w czwartek z medalu cieszył się właśnie Rzeszutek. Przed ostatnią próbą był drugi ze sporą stratą do Matteo Santoro, ale w decydującej Włoch uzyskał niskie noty i spadł na drugie miejsce. Trzeci był jego rodak Stefano Belotti, który także "rzutem na taśmę" pozbawił medalu Kacpra Lesiaka. Ostatecznie drugi z Polaków ukończył zawody czwarty ze stratą zaledwie 0,2 pkt do podium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję