Reklama

Zdrowie

Poznań: abp Gądecki poświęcił nowy oddział Hospicjum Palium

Abp Stanisław Gądecki poświęcił 4 czerwca nowy oddział Hospicjum Palium, największego w Poznaniu ośrodka obejmującego kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Placówka będzie mogła przyjąć trzynastu dodatkowych pacjentów. „Już jutro będziemy mogli przyjąć sześciu nowych chorych, a piętnastu kolejnych czeka w kolejce” – powiedział podczas otwarcia i poświęcenia nowej części hospicjum prof. Jacek Łuczak, współzałożyciel poznańskiego Hospicjum Palium i założyciel oraz wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

[ TEMATY ]

hospicjum

abp Stanisław Gądecki

Artur Stelmasiak

W uroczystości wzięli udział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Przemysław Pacia, wicewojewoda wielkopolski, Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, Jan Grabkowski, starosta poznański, prof. Jacek Wysocki, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, lek. med. Jan Talaga, dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. W holu głównym placówki zgromadzili się też pacjenci, rodziny chorych, personel oraz liczne grono wolontariuszy ubranych w charakterystyczne żółte koszulki.

„Wskaźnikiem kultury i cywilizacji jest stosunek do człowieka słabego i chorego, który objawia się w doskonały sposób w opiece nad nim” – powiedział metropolita poznański podczas uroczystości. Życzył, by hospicjum było miejscem miłosierdzia, które jesteśmy winni człowiekowi cierpiącemu. Abp Gądecki wyraził też przekonanie, że chorzy będą mogli doznawać miłości szczególnie w tym miejscu. Prof. Jacek Łuczak, nawiązując do obchodzonej dziś 25. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce, podkreślił, że „tylko w niepodległym państwie można rozwijać opiekę hospicyjną, choć kwestie finansowe nieraz przesłaniają to, co jest krzykiem ciała i duszy cierpiących”. Podziękował też wszystkim zaangażowanym w rozbudowę placówki. „W całej Polsce jest już pięćset zespołów hospicyjnych, ale nadal musimy walczyć o to, by prawa cierpiących były szanowane i by nikt nie umierał samotny i pozbawiony opieki” – dodał współzałożyciel poznańskiego Hospicjum Palium.

Marszałek Woźniak zauważył, że nowy oddział placówki wybudowany jest częściowo ze środków z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. „Medycyna uśmierza ból, ale równie ważne jest to, co człowiek ofiarowuje z samego siebie drugiemu” – podkreślił, zwracając się do wolontariuszy. Wyraził też nadzieję, że w ciągu najbliższego roku uda się rozbudować placówkę o potrzebne pomieszczenia z wykorzystaniem środków unijnych. „Hospicjum to dom i wszystko, co jest w nim potrzebne, musi tutaj być” – zaznacza w rozmowie z KAI Barbara Grochal. Koordynatorka wolontariatu w Hospicjum Palium podkreśla, że dzisiejsza uroczystość jest przede wszystkim świętem pacjentów i ich rodzin. „Mamy nadzieję, że uda się też jak najszybciej zagospodarować podcienia pod otwartym dziś piętrem, gdzie mieści się nowy oddział” – dodaje.

Reklama

Podczas uroczystości prof. Łuczak otrzymał statuetkę Honorowego Wawrzyna od przewodniczącego Unii Wielkopolan Pawła Klepki.

Hospicjum Palium jest największym w Poznaniu ośrodkiem obejmującym kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Jest też miejscem edukacji i szkolenia kadry lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów i innych w opiece paliatywno-hospicyjnej. Pierwsza w Polsce Klinika Opieki Paliatywnej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Onkologicznej powołana została w 1991 roku przy Katedrze Onkologii Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W 1994 r. wojewoda poznański przekazał rektorowi AM niszczejący budynek z 1974 r. w stanie surowym, pierwotnie przeznaczony na poradnie specjalistyczne dla Dzielnicy Nowe Miasto przy ul. Kurlandzkiej, na adaptację do potrzeb hospicjum. W październiku 1997 roku nastąpiło otwarcie pierwszego gotowego fragmentu budynku – Ośrodka Opieki Dziennej im. Joanny Drażby oraz Poradni Obrzęku Limfatycznego. W grudniu 2001 roku w pełni ukończono prace adaptacyjne i wyposażenie budynku. Hospicjum Palium poszerzyło swoją działalność o Stacjonarny Oddział Hospicyjny, a w styczniu 2002 otwarto Poradnię Leczenia Bólu dla pacjentów cierpiących z powodu bólu przewlekłego spowodowanego nie tylko chorobą nowotworową. Otwarto też Hostel dla Dzieci im. Natalii Cyrkler.

Dotychczas poznański ośrodek oferował 24 miejsca stacjonarnej opieki całodobowej. Od dzisiaj placówka może przyjąć kolejnych trzynastu pacjentów. Placówka w 2010 r. rozpoczęła kampanię „Motyle dla Hospicjum” na rzecz jej rozbudowy. Budowę nowego oddziału rozpoczęto w listopadzie 2012 r. Koszt wyniósł ponad 5 mln zł. Ministerstwo Zdrowia przyznało kwotę 2,6 mln złotych, Miasto Poznań w ramach budżetu obywatelskiego kwotę 1,5 mln złotych, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu przeznaczył kwotę 1 mln złotych. Pod nowo wybudowanym oddziałem powstała powierzchnia do zagospodarowania o łącznej powierzchni 280 metrów kwadratowych, tzw. podcienie.

Reklama

Wypełniając wielorakie zadania, na terenie hospicjum współpracują jednostki organizacyjne Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Katedra i Klinika Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu oraz ECEPT (Stowarzyszenie Rozwijania Opieki Paliatywnej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej).

2014-06-04 17:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Hospicjum św. Łazarza ogłasza konkursy dla dzieci i młodzieży

[ TEMATY ]

konkurs

Kraków

hospicjum

akcja

Adobe.stock.pl

W ramach trwającej akcji Pola Nadziei, która każdej wiosny jednoczy młodszych i starszych ludzi dobrej woli w działaniach na rzecz pacjentów krakowskiego Hospicjum św. Łazarza, placówka zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursach. W ramach rywalizacji można przygotować breloczek, plastyczną kompozycję kwiatową dla chorych czy też piosenkę.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele akcji związanych z Polami Nadziei przesunięto na okres późniejszy. Także zbiórka prowadzona jest w formie wirtualnej.

- Konkursy, które towarzyszyły temu wydarzeniu jednak zostały, wydłużono tylko czas na przygotowanie i dostarczenie prac do jesieni. Dlatego gorąco zachęcamy dzieci i młodzież, by wzięły w nich udział - powiedziała KAI Renata Połomska z hospicjum. Dodaje, że prace konkursowe zawsze są dla podopiecznych hospicjum wielką radością.

Pierwsza możliwość wykazania swoich zdolności plastyczno-technicznych to konkurs „Żonkilowy breloczek. Żonkilowy wisiorek”. Zadaniem zainteresowanych jest wykonanie breloczka lub wisiorka z motywem żonkilowym, który jest symbolem placówki i akcji Pola Nadziei. Z kolei w konkursie plastycznym można wykonać prace malarskie, w formacie od A5 do A2 na temat „Bukiet wiosennych kwiatów dla chorego”.

Natomiast w ramach konkursu „Żonkilowy song - edycja IV” można stworzyć utwór własny lub zaśpiewać znany - jedynym warunkiem jest nawiązanie jej tematyką do okresu wiosny lub jesieni.

Zgłoszenia do konkursu piosenki, poprzez specjalną kartę udziału, można nadsyłać faksem na numer 12 641 46 59 pod adres e-mail polanadziei@hospicjum.org. Z kolei breloczki i obrazy kwiatowe należy odpowiednio opisać i przysłać lub dostarczyć osobiście na adres Hospicjum św. Łazarza, ul. Fatimska 17, 31-831 Kraków.

Zainteresowani mają na to czas aż do 15 października br. Finał szkolnej akcji Pola Nadziei będzie miał więc miejsce jesienią. Szczegółowe informacje o inicjatywie i konkursach można odnaleźć na stronie www.hospicjum.krakow.pl i www.polanadziei.pl.

Hospicjum św. Łazarza w Krakowie jest jednym z najstarszych w Polsce.
Jest efektem pracy grupy synodalnej przy kościele Arka Pana w Nowej Hucie. Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" zostało zarejestrowane w 1981 r. Z kolei dom hospicyjny otwarto w 1998 r. Głównym zadaniem hospicjum jest udzielanie pomocy medycznej i duchowej chorym w ostatnich stadiach schorzeń oraz ich rodzinom.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św. Łazarza” jest Organizacją Pożytku Publicznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy ołtarz w Dąbroszynie

2020-06-02 22:13

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński dokonał dziś w kościele w Dąbroszynie (parafia NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą) poświęcenia nowego ołtarza, nastawy ołtarzowej, obrazu św. Józefa, patrona świątyni oraz nowej Drogi Krzyżowej. Zapraszamy do fotogalerii.

Zobacz zdjęcia: Poświęcenie ołtarza i Drogi Krzyżowej w Dąbroszynie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję