Reklama

"Do Ciebie się uciekamy..."

Taki tytuł nadano wystawie otwartej 25 października br. w jarosławskim Muzeum. Uroczystość otwarcia zaszczycili swoją obecnością m.in.: bp Bolesław Taborski, księża z Jarosławia i innych środowisk, siostry zakonne, przedstawiciele władz powiatu i miasta, członkowie organizacji społecznych i stowarzyszeń kulturalno-oświatowych.
Ekspozycja ukazuje wizerunek Matki Chrystusa na obrazach, w formie feretronów oraz haftów na szatach liturgicznych i płaskorzeźb. Wizerunki pochodzą z XVIII, XIX i XX w. Otwierając wystawę dyrektor Muzeum, Jarosław Orłowski podkreślił jej związek z obchodzonym w październiku miesiącem Matki Bożej Różańcowej.
Bp B. Taborski w słowie wstępnym zauważył, że wystawa ma miejsce w okresie peregrynacji w archidiecezji przemyskiej kopii Ikony Pani Jasnogórskiej. Dodał, że archidiecezja należy do tych, które szczycą się największą liczbą koronowanych figur Matki Chrystusa. "Obraz jest znakiem, w którym utrwalona jest świętość i szczególna mądrość Maryi - powiedział Ksiądz Biskup. Na Matkę Bożą trzeba patrzeć, a co więcej - w Matkę Bożą trzeba się zapatrzeć".
Zawartość wystawy, na której zgromadzono wizerunki Madonny z kilku muzeów, świątyń rzymskokatolickich i cerkwi, scharakteryzowała zebranym pomysłodawczyni przedsięwzięcia i autorka jego opracowania ikonograficznego st. kustosz Krystyna Kieferling. "Naszym celem było ukazanie wielkiej różnorodności tych obrazów w jedności, bo Matka Boża jest jedną i jedyną w różnych przedstawieniach" - powiedziała kustosz. Część zgromadzonych na wystawie obrazów przedstawia dużą klasę artystyczną. Warto wymienić m. in. XVIII-wieczne feretrony, z których jeden przedstawia narodziny Maryi, drugi - Matkę Bożą Niepokalaną.
Każde artystyczne przedstawienie Maryi ma w sobie dużo boskości, czasem cierpienia i zatroskania, niekiedy zaś - radości. Tę wystawę należy obejrzeć. Jest tu m.in. kapa z wizerunkiem Jarosławskiej Matki Bożej Bolesnej (XIX w.), Matka Boża - Źródło Życia (XIX w.), Matka Boża Zwycięstwa, Matka Boża Pasji, wizerunek Matki Jezusa zaliczany do tzw. hotigitrii itp. Warto zauważyć, że część obrazów przedstawia Maryję z Dzieciątkiem. Ten motyw należał do najczęstszych tematów w sztuce. Czasem jest to hierarchiczne przedstawienie stojącej Madonny, czasami - wyobrażenie Maryi z Dzieciątkiem.
Matka Boża przedstawiana w półpostaci, czyli wspomniana hotigitria ma swój pierwowzór w fakcie, że tradycja przypisuje jej autorstwo św. Łukaszowi Ewangeliście. Hotigitria to "Ta, która prowadzi". Postaci na tego typu wizerunkach przedstawione są frontalnie. Młodzieńczy Jezus Pantokrator posadowiony jest na ręce Maryi.
Ekspozycja w jarosławskim Muzeum to wydarzenie dużej rangi. Aranżacja plastyczna jest dziełem konserwatora Agaty Woźniak-Niemkiewicz. Należy dodać, że część eksponatów umieszczono na wystawie dzięki życzliwości ks. Józefa Kiełbowicza, dziekana z Wietlina w gminie Loszki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz instytucji kościelnych podległych KEP

2021-06-11 15:57

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

W piątek, 11 czerwca, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. dwóch członków Rady Stałej KEP oraz Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP.

Publikujemy listę decyzji podjętych podczas 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję