Reklama

Homilia

Pójdźcie na miejsce pustynne

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela Ogólnopolska 30/2012, str. 28-29

Do Jezusa przylgnęli Jego uczniowie, którzy spędzali z Nim dużo czasu, chodzili za Nim, zadawali pytania, ale także gromadzili się przy Nim ludzie, którzy słuchali nauczania Mistrza. Jedni i drudzy mieli swoje racje trwania przy Jezusie.
A On szczególną misję widział w tych bliskich Mu Dwunastu, którzy Mu towarzyszyli. Stąd Jego słowa: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco”. Bo żeby zobaczyć sprawy, o które chodzi Jezusowi, trzeba oddalić się w samotności na pustynię, tam odpocząć. To jest wielka lekcja, którą Zbawiciel daje Kościołowi. To, że do seminarium przychodzą młodzi ludzie i przez pewien czas są jakby na uboczu życia, jest takim właśnie odpoczynkiem, bo to przyszli duszpasterze, ci, którzy mają prowadzić wiernych do Boga. To, że my, kapłani, odbywamy regularnie nasze kapłańskie rekolekcje, to także jest odpoczynek w Bogu, który daje nam siły do dalszej pracy kapłańskiej i pozwala głębiej zastanowić się nad swoim powołaniem, przypomnieć czas święceń kapłańskich...
Trzeba, byśmy dostrzegali te wskazówki zawarte na kartach Ewangelii. Żebyśmy umieli dobrze przygotować się do misji, którą zleca nam Chrystus i którą w sposób realny przekazuje nam Kościół przez swoich pasterzy. Jakże nieraz smutne jest, gdy nie rozumiejąc tego, kapłan nie respektuje decyzji biskupa, choć każdy z księży przysięga, że będzie z szacunkiem wypełniał wszystkie polecenia swojego biskupa i jego następców. Dlatego warto, byśmy zastanawiali się nad naszą posługą pasterską i duszpasterską.
Z wielką miłością patrzymy na Pana Jezusa, który daje przykład dobrego przygotowania się do naszej misji duszpasterskiej. Zauważmy, że Chrystus, polecając pójść na miejsce pustynne, nie uczy duszpasterstwa estradowego, ale takiego, które ma wymiar wielkiej modlitwy i skupienia. To duszpasterstwo wypracowane przez dary Ducha Świętego, działanie łaski Bożej i samego Chrystusa.
Ewangelia odnotowuje zainteresowanie uczniów nauczaniem Jezusa, ich obecność przy Nim przez całe miesiące i lata, żeby jak najwięcej się od Niego nauczyć. To sprawdza się również w życiu kapłanów, którzy potrzebują obecności Boga w swoim kapłańskim życiu, bo mają być światłem, lampą, która oświetli drogi człowieka.
Pomóżmy im w tym, rozumiejmy to i módlmy się, by Chrystus uobecnił się mocniej i głębiej w życiu każdego spośród naszych duszpasterzy.

Polecamy niedziela.pl/spis_liturgia.php|„Kalendarz liturgiczny” - liturgię na każdy dzień

Potrzebne noclegi dla uczestników Taizé

2019-12-12 08:49

Nadal szukamy 7.100 miejsc, aby ugościć uczestników Europejskiego Spotkania Młodych

Maciej Biłas / photo on flickr

Nie jest za późno, żeby przeżyć koniec roku solidarnie i radośnie z młodymi ludźmi z całej Europy i z innych kontynentów. Międzynarodowy zespół, który od trzech miesięcy przygotowuje 42. Europejskie Spotkanie, zwraca się do osób dobrej woli z Wrocławia i okolic z pilnym apelem o ugoszczenie u siebie dwóch, trzech lub większej liczby osób.

28 grudnia około 15.000 młodych ludzi z całej Europy przyjedzie do Wrocławia na pięć dni i cztery noce. Wszystkim chcielibyśmy dać możliwość zamieszkania, nawet w najskromniejszych warunkach, u mieszkańców Wrocławia i okolic, tak jak to było podczas poprzednich spotkań europejskich w Polsce. Nawet przy pomocy bardzo prostych środków można tworzyć więzi przyjaźni.

Już ponad 1500 rodzin lub samotnych osób starszych i młodszych postanowiło otworzyć swoje domy. Gdyby każdy mógł przekonać przynajmniej jednego sąsiada czy znajomego, by zrobił podobnie, wszystkich udałoby się ugościć w domach.

Warunki udzielenia gościny są bardzo proste: rano śniadanie a wieczorem 2 m2 na podłodze, żeby rozłożyć śpiwór i karimatę. Przez cały dzień uczestnicy będą brać udział w programie w mieście, do domów będą wracać dopiero wieczorem ok. godz. 22.00.

Do Bożego Narodzenia i jeszcze po Świętach będziemy przyjmować zgłoszenia zakwaterowania. Osoby gotowe przyjąć młodych ludzi u siebie prosimy o jak najszybsze skontaktowanie się z najbliższą parafią. Można to również zrobić w naszym Centrum Przygotowań (ul. Piastowska 1a) lub za pomocą formularza na stronie internetowej:

Zobacz

Sami nie zdołamy znaleźć tylu miejsc. Potrzebujemy Twojej pomocy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: ogłoszono program uroczystości z udziałem papieża w okresie Bożego Narodzenia

2019-12-12 17:30

kg (KAI) / Watykan

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło 12 grudnia program uroczystości w okresie Bożego Narodzenia, którym w Watykanie będzie przewodniczył Franciszek. Obrzędy świąteczne rozpoczną się Mszą świętą o godz. 21.30 w bazylice św. Piotra w wigilię Narodzenia Pańskiego - 24 grudnia br. a ostatnim ich punktem będzie liturgia o godz. 10 w tejże bazylice w uroczystość Objawienia Pańskiego (święto Trzech Króli) 6 stycznia 2020.

ks. Paweł Rytel-Andrianik
Choinka i szopka w Watykanie w 2014 r.

Oto szczegółowy plan uroczystości z udziałem i pod przewodnictwem Ojca Świętego:

Wtorek, 24 grudnia 2019, wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego

Bazylika Watykańska, godz. 21.30 - Ojciec Święty odprawi Mszę św. w Noc Narodzenia Pana. Eucharystię poprzedzi śpiew kolęd.

Środa, 25 grudnia 2019, uroczystość Narodzenia Pańskiego

Loggia Centralna Bazyliki Watykańskiej, godz. 12 - Ojciec Święty Franciszek skieruje swe Orędzie świąteczne do świata i udzieli błogosławieństwa «Urbi et Orbi».

Wtorek, 31 grudnia 2019, uroczystość Maryi Najświętszej Bożej Rodzicielki

Bazylika Watykańska, godz. 17 - Ojciec Święty odprawi Pierwsze Nieszpory uroczystości Maryi Najświętszej Bożej Rodzicielki, po których nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, zostanie tradycyjnie odśpiewany hymn «Te Deum» (Ciebie, Boga, wysławiamy) na zakończenie roku świeckiego i będzie udzielone błogosławieństwo eucharystyczne.

Środa, 1 stycznia 2020, uroczystość Maryi Najświętszej Bożej Rodzicielki

Bazylika Watykańska, godz. 10 - papież odprawi Mszę św. w uroczystość Maryi Najświętszej Bożej Rodzicielki w oktawie Bożego Narodzenia, z jednoczesnymi obchodami 53. Światowego Dnia Pokoju.

Il Santo Padre Francesco celebrerà la Santa Messa della Solennità di Maria Santissima Madre di Dio nell’ottava di Natale, ricorrendo la LIII Giornata Mondiale della Pace.

Poniedziałek, 6 stycznia 2020, uroczystość Objawienia Pańskiego

Bazylika Watykańska, godz. 10 - Ojciec Święty odprawi Mszę św. w uroczystość Objawienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem