Reklama

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2002

Pokochać Miłość...

Już po raz dziewiąty w naszej diecezji zainaugurowana została charytatywna akcja Caritas o znanej powszechnie nazwie - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Rok bieżący stanowi kolejny etap realizowania papieskiego wezwania zawartego w liście Novo millennio ineunte: Chrystusa "poznawać, kochać i naśladować" (NMI 29). "Poznaj Miłość" to ubiegłoroczne hasło, wokół którego skupiały się działania Kościoła zmierzające do jeszcze lepszego poznania Chrystusa.
"Umiłować Chrystusa" to myśl przewodnia nowego roku duszpasterskiego i hasło tegorocznej edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Hasło to znajduje swoje odzwierciedlenie w aplikacji na świecy. Widzimy na niej wpisaną w symbol serca Świętą Rodzinę, która jest wzorem realizacji największego przykazania: "Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca swego, z całej duszy swojej, ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego jak siebie samego".
"Poprzez nabycie i zapalenie na wigilijnym stole świecy-symbolu możemy pomóc dzieciom. Jednak świeca ubogacona aplikacją - pisze w słowie promocji ks. Zygmunt Zimnawoda dyrektor Caritas Diecezjalnej - ma nam przypomnieć o obowiązku rozpalania serca płomieniem Bożej Miłości nie tylko w czasie Świąt, ale w każdym dniu naszego życia".
W naszej diecezji w roku ubiegłym zapłonęło ponad 100 tys. małych i dużych świec. "Setki tysięcy osób w ich blasku przeżywało wieczór wigilijny - jak mówi ks. Dyrektor. - Dzięki nim blisko 2 tys. dzieci z różnych stron diecezji mogło przeżyć radośniejsze wakacje. Skorzystały one z darmowego wypoczynku w Polsce i zagranicą, zorganizowanego przez kilkadziesiąt Parafialnych Zespołów Caritas, stowarzyszeń katolickich i parafii. Koordynacją akcji wakacyjnej zajęła się powołana przed rokiem Środowiskowa Sekcja Caritas na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Pomoc". Wypoczynek ten został dofinansowany z ofiar złożonych za wigilijne świece, była to kwota blisko 150 tys. złotych".
Osiem lat temu, w 1994 r., rozprowadzono w skali kraju ok. 200 tys. świec, z czego 50 tys. w naszej diecezji. W następnym roku do akcji przystąpiły kolejne Caritas diecezjalne. Ilość świec stale wzrastała, zaś akcja stała się stałym elementem polskiego Bożego Narodzenia nawet dla osób niewierzących. Często wigilijna świeca stawiana jest przy pustym nakryciu, symbolizując osobę, której pomagamy, składając ofiarę za świecę.
Od trzech lat ilość świec rozprowadzanych w diecezji nie ulega zmianie, utrzymując się na poziomie nieco ponad 100 tys. sztuk. Podobnie będzie w roku bieżącym. Przygotowanych zostało 100 tys. małych i 6 tys. dużych świec, które rozprowadzane będą w parafiach i diecezjalnej sieci Księgarni św. Antoniego. Tylko od serca ofiarodawców zależy, czy wszystkie przygotowane świece zapłoną w czasie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nagrano oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023

2021-06-11 20:16

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

ŚDM Lizbona

Logo ŚDM 2023

Logo ŚDM 2023

112 młodych wokalistów z całej Polski i 48-osobowa orkiestra nagrali w Krakowie oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Utwór "Ha pressa no ar" ("Jest pośpiech w powietrzu") zaśpiewany po polsku zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 24 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrzeni w "ideał miłości" - pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2021-06-12 17:40

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Osobowicka

Matka Boża Osobowicka

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pielgrzymowali po raz 29., z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu na Święte Wzgórze na wrocławskich Osobowicach, gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:30. Pielgrzymi, idąc do miejsca, gdzie czczona jest Matka Boża Osobowicka przeszli m.in. przez Most Milenijny. W trakcie drogi odmówiona została modlitwa różańcowa. Po przyjściu na miejsce pątnicy odprawili Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję