Reklama

Ingres biskupa Mariana Rojka w Zamościu i w Lubaczowie

Chrystus kluczem do ludzkich serc

Niedziela Ogólnopolska 34/2012, str. 2

Urszula Pakuła

Nowy biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek

Nowy biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek

Z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika oraz metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo (poprzedniego rządcy diecezji zamojsko-lubaczowskiej) i prawosławnego arcybiskupa lubelsko-chełmskiego Abla - 11 sierpnia miał miejsce ingres bp. Mariana Rojka do katedry zamojskiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Następnego dnia, w niedzielę 12 sierpnia, odbył się ingres nowego biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej do konkatedry pw. bł. Jakuba Strzemię i św. Stanisława Biskupa w Lubaczowie.
W wywiadzie, którego z okazji ingresu bp Marian Rojek udzielił redaktorowi naczelnemu „Niedzieli” ks. Ireneuszowi Skubisiowi, powiedział m.in., że diecezja zamojsko-lubaczowska stanowi dla niego dar od Pana Boga. Wyznał: „Ten Kościół jest żywy, funkcjonuje, uświęca się. Wchodzę weń na pewnym etapie jego życia i działania łaski Bożej” („Niedziela” nr 32/2012).
Nowego biskupa przywitał w katedrze zamojskiej dotychczasowy administrator diecezji bp Mariusz Leszczyński. - Przychodzisz z sąsiedniego Przemyśla i jesteś darem Ojca Świętego dla nas - powiedział.
Abp Celestino Migliore odczytał pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI i wręczył nowemu biskupowi zamojsko-lubaczowskiemu pastorał - symbol władzy pasterskiej. Kolejnym widocznym znakiem objęcia urzędu pasterskiego było zajęcie miejsca na katedrze biskupiej, po czym nastąpiło homagium, będące wyrazem czci, szacunku i posłuszeństwa wobec nowego pasterza diecezji.
Bp Rojek przewodniczył Mszy św. ingresowej, podczas której wygłosił homilię. Przypomniał obraz ze swojego dzieciństwa, kiedy to rodzice po raz pierwszy powierzyli mu klucze do rodzinnego domu, co było znakiem szczególnego zaufania. Nawiązując natomiast do symbolicznego przekazania mu na początku ingresu kluczy do drzwi katedry zamojskiej, przypomniał hasło roku duszpasterskiego: „Kościół naszym domem”. Następnie powiedział: - Dziś, gdy dostałem klucze do katedry lokalnego Kościoła, który jest naszym domem, powraca pytanie, czy jestem dojrzały do tej odpowiedzialności. Wyznał, że Chrystus powierzył mu swoiste klucze do dusz wiernych diecezji, którymi ma otwierać ich serca na codzienne wzrastanie w świętości. Nowy biskup zamojsko-lubaczowski wyjaśnił, iż kluczem do ludzkich serc jest sam Jezus Chrystus. I zapewnił, że od Chrystusa będzie się uczył kodów dostępu do ludzkich serc.
Bp Marian Rojek został powołany na urząd pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej 30 czerwca 2012 r. Papież Benedykt XVI posłał go do jednej z młodszych diecezji, erygowanej bullą Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” w dniu 25 marca 1992 r. Jej pierwszym ordynariuszem był bp Jan Śrutwa (1992-2006), a następnie kierowanie diecezją przejął bp Wacław Depo (2006-2011), obecny arcybiskup metropolita częstochowski. Bp Marian Rojek jest więc trzecim biskupem zamojsko-lubaczowskim.

(Red.)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję