Reklama

W drodze

Tak to sobie trwa

Niedziela Ogólnopolska 34/2012, str. 23

Jakub Szymczuk

Paweł Kukiz, wybitny polski muzyk rockowy, wydaje we wrześniu swoją nową płytę. Jednak żadna ogólnopolska stacja radiowa nie chce objąć nad płytą patronatu medialnego, czytaj: nie chce promować płyty i nadawać piosenek tam zamieszczonych. Cóż, można powiedzieć, zdarza się. Ale muzyk Kukiz podejrzewa, że ma to jakiś związek z jego postawą obywatelską, prezentowaną publicznie, a zwłaszcza z daleko posuniętym krytycyzmem wobec obecnej władzy i premiera Tuska. Może ma, może nie ma - nie nam rozstrzygać. Jak zauważył Gombrowicz w „Trans-Atlantyku”: „Nie jestem ja na tyle szalonym, żebym w Dzisiejszych Czasach co mniemał albo i nie mniemał”.
Zatem, mniemając lub nie mniemając, stawiam dolary przeciw orzechom, że muzyk Kukiz nie myli się w tej sprawie. Podobnie jak, moim zdaniem, nie myli się w krytyce pana premiera i całego dzisiejszego obozu władzy.
Jednak nie to jest najistotniejsze w całym tym wydarzeniu z patronatem medialnym nad płytą. Stokroć ciekawsza jest mentalność tych, którzy chcieliby tworzyć monoopinię we wszystkich sprawach, od polityki począwszy, nie gardząc muzyką i teologią. Nie wierzycie Państwo? Zatem zilustruję to drobnym przykładem, sprzed kilkunastu lat, ale jakże wymownym. Otóż w latach 90. ubiegłego wieku wyszła książka reporterki Ewy Berberyusz, relacjonująca pielgrzymkę na Jasną Górę. E. Berberyusz przez wiele lat była redaktorem „Gazety Wyborczej”, więc nie byłem zaskoczony, że „GW” opublikowała entuzjastyczną recenzję jej książki. Dziwne było co innego. Otóż, obok komplementów - chętnie wierzę, że zasłużonych - za język reportażu, za warsztat pisarski autorki, za umiejętności dziennikarskie, pojawił się na zakończenie recenzji zwrot co nieco zaskakujący: „książka doskonała pod względem teologicznym”. No, no, „GW” rozdająca certyfikaty teologiczne…
Tak to jest, Panie Kukiz, będziesz Pan trzymał z obozem władzy - obejmie Cię patronat medialny, a może i teologiczny. Nie będziesz trzymał - sam będziesz Pan sobie winien.
Tak to właśnie się zaczyna … A właściwie już trwa od dawna.

* * *

Krzysztof Czabański
Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych, autor kilku książek; był prezesem PAP (za rządu Jana Olszewskiego), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW (za rządu Jerzego Buzka) i prezesem Polskiego Radia SA (za rządu Jarosława Kaczyńskiego);
www.krzysztofczabanski.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciaki z lampionami

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Zgaszone światła, klimat podekscytowania, zapalony lampion w dłoni i masa uśmiechniętych znajomych dookoła. Tak było dawniej, gdy byliśmy młodsi. A dziś? Zgaszone światło, klimat podenerwowania, zmuszający cię do zdobycia coraz większej liczby lajków, świecący ekran smartfona w dłoni i masa sztucznych uśmiechów na fejsie. Zgadłem?

Nie chodzi mi o pouczanie – chodzi raczej o dotarcie do prawdy, która jak adwentowy lampion wniesie w nasze życie trochę światła. Możemy iść z pędem tego świata i wyśmiewać wszystko, co związane z Bogiem i Kościołem. Możemy też, z odwagą i wrażliwością, spróbować odkryć, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję