Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jaka jest moja modlitwa?

Rozważania do Ewangelii Łk 2, 22-40.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 2 lutego. Święto Ofiarowania Pańskiego

• Ml 3, 1-4 • Ps 24 • Łk 2, 22-40

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek sprawiedliwy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż nie zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela». A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu». Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostawała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy. A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.

Reklama

„Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim”. Uroczystość Ofiarowania Pańskiego nazywane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Do dziś jeszcze przetrwała ta tradycja, gdyż mamy święcenie świec – gromnic w Kościele. Symbolika świecy jest bardzo wymowna, gdyż zapalona daje światło, a przecież Chrystusa nazywano światłem na oświecenie pogan, a On sam mówił o sobie: „Ja jestem światłością świata” tzn. tym, który oświetla drogę do zbawienia, abyśmy się nie zgubili po drodze. Maryja będąca Matką Chrystusa niewątpliwie jest z Nim związana najbardziej ze wszystkich istot ludzkich. Dzięki niej to światło zeszło na ziemię, więc Ona może je nieść dalej ludziom i pomagać w ostatniej chwili życia, aby dusza opuszczająca ciało mogła spokojnie przejść do wieczności, bo zapaloną gromnicę, poświęconą właśnie w dniu Ofiarowania Pańskiego, podaje się w dłoń konającemu lub zapaloną trzyma się przy konającym, polecając jego duszę Bogu w modlitwie… Sama nazwa „gromnica” wiąże się z dawną tradycją. Kiedy jeszcze piorunochrony były nie tak rozpowszechnione jak teraz, ludzie wierzyli, że zapalona gromnica podczas burzy chroni ich przed uderzeniem pioruna. Przenosząc tę tradycję na język świata duchowego, można powiedzieć, że gromnica może chronić przed pociskami diabła, jak to mówił św. Paweł o działaniu mocy ciemności na człowieka. Dziś wiemy, że Jezus dorastał jak każdy inny chłopiec w Nazarecie, a potem przez ok. trzy lata nauczał o królestwie Bożym, o zdrowej moralności, a swoją naukę potwierdzał cudami. Zatem był światłem dla słuchaczy i dla tych, którzy obserwowali Jego życie – jakże inne od życia tych ludzi, których do tej pory spotkali. Jezus bowiem przewyższał wszystkich dobrocią, miłością, mądrością i mocą czynienia cudów. Zaś na końcu ziemskiego życia Jezusa rzeczywiście ogromny ból przeniknął serce Jego Matki, która towarzyszyła Mu podczas drogi krzyżowej, aż po śmierć na krzyżu. Oprócz tego Chrystus był i jest znakiem sprzeciwu, bo Jego przykład życia, Jego zalecenia, Jego nauka nie podobały się i nie podobają tym wszystkim, którzy patrzą krótkowzrocznie na chwilowe sukcesy, chwilowe przyjemności lub wręcz chcą świadomie przekraczać przykazania Boże. Gdy Rodzice Jezusa przyszli, by przedstawić Go Bogu, w świątyni przebywało dwoje niezwykłych ludzi. Był to starzec Symeon i prorokini Anna. Symeon „był to człowiek sprawiedliwy i pobożny”, a Anna była wdową, która często przebywała w świątyni, „służąc Bogu w postach i modlitwach”. Zatem zauważyć Boga może tylko ten, kto tego pragnie, a jego życie jest sprawiedliwe, czyli zgodne z moralnością chrześcijańską, a oprócz tego jest człowiekiem modlitwy. A jaka jest moja modlitwa?

Reklama

A.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-01-04 10:38

Ocena: +24 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dajmy prowadzić się Panu Bogu!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 12-19.

Sobota, 28 października. Świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza, święto

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zakończyło się Zgromadzenie Plenarne Papieskiej Komisji Biblijnej

2024-04-12 18:01

[ TEMATY ]

Watykan

Papieska Komisja Biblijna

ks. Paweł Rytel-Andrianik @VaticanNewsPL

Uczestnicy Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej

Uczestnicy Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej

Cierpienie i choroba w Biblii - to główne tematy zakończonego 12 kwietnia Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej. Papież Franciszek przyjął członków zgromadzenia na audiencji 11 kwietnia. Spotkanie odbyło się w Casa Santa Marta w Watykanie.

„Ojciec Święty poprosił nas o pogłębioną refleksję nad ludzkim cierpieniem, w szczególności chorobą. Zgłębiamy różne biblijne postacie cierpiących, które pojawiają się zarówno w Nowym, jak i Starym Testamencie” - powiedziała Radiu Watykańskiemu prof. Nuria Calduch-Benages, sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej. Podkreśliła, że „wszyscy członkowie Komisji wnieśli swój wkład, rzucając światło na jakąś postać biblijną lub konkretny rodzaj cierpienia”.

CZYTAJ DALEJ

Liban/ Hezbollah wystrzelił 40 pocisków na Izrael, ale żaden w nic nie trafił

2024-04-12 21:49

[ TEMATY ]

Liban

PAP/EPA/MOHAMMED SABER

W piątek w godzinach wieczornych z terytorium Libanu wystrzelono w kierunku Izraela około 40 pocisków; nikt nie zginął ani nie został ranny - poinformowały izraelskie siły zbrojne. Do ataku przyznała się libańska organizacja terrorystyczna Hezbollah, wspierana przez Iran.

Niektóre pociski zostały przechwycone przez izraelskie siły obrony przeciwrakietowej, natomiast pozostałe spadły na niezamieszkanych obszarach w Galilei w północnym Izraelu lub na terytorium Libanu - powiadomił portal Times of Israel, powołując się na komunikat armii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję