Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Aby spotkać Jezusa, muszę uświadomić sobie, co mi Go zasłania

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 14-15.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

ks. Rafał Witkowski

sanktuarium Babimost, krzyż, Ukrzyżowany Chrystus

sanktuarium Babimost, krzyż, Ukrzyżowany Chrystus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 16 lutego. Wielki Post

• Iz 58, 1-9a • Ps 51 • Mt 9, 14-15

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?» Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki oblubieniec jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im oblubieńca, a wtedy będą pościć».

Kolejny Wielki Post, kolejne postanowienia… Czy już je wybrałeś, podjąłeś? Dzisiejsza liturgia słowa zaprasza nas do podjęcia postu, który ma być naszą odpowiedzią na brak. Brak kogo? Jezusa w moim życiu. Jest tylko jedna taka sytuacja, kiedy Jego brakuje – mój grzech. Zatem to od uświadomienia sobie, jakie grzechy popełniam, winienem zacząć szukanie postu. Ma on przecież przywrócić mi Boga, którego znowu zdradziłem, opuściłem. Tak, to ja Go opuściłem, On mnie nigdy. Zatem jaki post jest miły Panu? Podpowiada to dzisiaj prorok Izajasz: „rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków” (Iz 58, 6-7). W poście chodzi o nazwanie tego, co jest złe w moim życiu, dostrzeżenie nałogu, uzależnienia, które mnie zniewala, uciska, zobaczenie głodnego – niekoniecznie tylko fizycznie, ale tego, kto obok potrzebuje mojego dobrego słowa, gestu, uśmiechu, dostrzeżenia, zainteresowania. Może zamiast komórki albo gazety – telefon, sms do kogoś, z kim dawno nie rozmawiałem… Aby spotkać Jezusa, muszę uświadomić sobie, co mi Go zasłania, stąd także we Mszy Świętej jest akt pokutny, bym przyznał się, że to „moja bardzo wielka wina” i uświadomił sobie, że to Jezus może zabrać mi te „zasłony”, które mnie od Niego oddzielają. Może ciągle się zastanawiasz, po co jest post. Jaki wybrać, co ma mi dać, co zmienić? Te pytania są potrzebne, by właściwie wybrać, gdyż Jezus mówi: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary” (Mt 9, 13).

Reklama

J.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-01-05 11:46

Ocena: +31 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W domu Ojca mego jest mieszkań wiele

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

stock.adobe.com

Rozważania do Ewangelii J 14, 1-6.

Piątek, 5 maja. Św. Stanisława Kazimierczyka, prezbitera, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Prawda o współczesnych sektach

Niedziela Ogólnopolska 32/2023, str. 28-31

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe Stock

Okultyzm, spirytyzm, czary, magia tłumaczone są dziś pseudonaukowym językiem, co ma ukryć demoniczny wymiar tych praktyk – mówi Robert Tekieli, twórca Centrum Ratowania Człowieka.

Wojciech Dudkiewicz: O sektach sporo się mówi przed wakacjami i w czasie wakacji. To przypadek, czy latem są one bardziej aktywne?

Robert Tekieli: To okres, gdy młodzi ludzie mają więcej czasu, są zrelaksowani, ciekawi świata, nastawieni na przygodę. Właśnie dlatego sekty wtedy silniej werbują. Może się to zdarzyć przy dworcu kolejowym, jak było w przypadku Konrada, który trafił do sekty Hare Kryszna i był w niej molestowany przez guru. W takim miejscu jest nadmiar bodźców, co sprawia, że człowiek jest bardziej podatny na perswazję. Sekty to jednak tylko jedno z wielu zagrożeń wymierzonych w młodych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: sanktuarium maryjne w Berdyczowie uzyskało tytuł bazyliki mniejszej

2024-07-22 19:37

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Obraz Matki Bożej w Berdyczowie

Obraz Matki Bożej w Berdyczowie

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym istnieje Ogólnoukraińskie Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie, stał się bazyliką mniejszą. Decyzję Franciszka w tej sprawie ogłoszono w czasie liturgii sprawowanej w tej świątyni 21 lipca pod przewodnictwm goszczącego na Ukrainie wysłannika papieskiego kard. Pietro Parolina.

Z wnioskiem o nadanie kościołowi tytułu bazyliki mniejszej wystąpił do Watykanu 27 lutego br. biskup kijowsko-żytomierski Witrali Krywicki. "W odpowiedzi na tę prośbę oraz na modlitwy i błagania duchowieństwa i wiernych Dykasteria Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych uprawnień nadanych jej przez Ojca Świętego Franciszka, z radością przyznaje świątyni-sanktuarium w Berdyczowie, poświęconej Bogu ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, tytuł i godność Bazyliki Mniejszej (Basilica Minor) z wszystkimi należnymi prawami i liturgicznie nadanymi aktami i gwarancjami, pod warunkiem przestrzegania dekretu «De Titulo Basilicae Minoris», ogłoszonego 9 listopada 1989 roku" - stwierdza dokument urzędu kurialnego, noszący datę 25 czerwca 2024 roku i podpisany przez prefekta i sekretarza Dykasterii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję