Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2012, str. 6

Jasnogórskie Dożynki

Troski polskiej wsi

W Dożynkach Jasnogórskich 2 września uczestniczyło ok. 50 tys. osób. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a koncelebrowali: abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Edward Białogłowski - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników, bp Wiesław Śmigiel z diecezji pelplińskiej, ks. Stanisław Sojka - sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników. Zebranych witał o. Sebastian Matecki - podprzeor sanktuarium.
- Zanosimy prośbę do Boga, aby nigdy nie przeciwstawiano sobie potrzeby chleba z potrzebą Boga i ewangelizacji - mówił na początku abp Depo.
- Pytanie o sytuację polskiej wsi jest równoznaczne z pytaniem o sytuację Polski - zauważył abp Michalik, który w homilii powiedział: - Trzeba te pytania sobie stawiać i próbować odpowiadać na nie uczciwie. Radując się sukcesami, które są niewątpliwe, ale też niepokojąc się przejawami tego, co jest rozkładem, co jest demobilizacją, co jest wyludnieniem naszej wsi i naszej Ojczyzny. Pytając o warunki odrodzenia Polski, Kościoła w naszej Ojczyźnie, trzeba pytać o warunki odrodzenia naszej wsi. Trzeba mieć odwagę zauważyć i ocenić, a potem wyciągać wnioski.
Na Dożynkach Jasnogórskich obecny był prezydent RP Bronisław Komorowski. Przybył również minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Starostami Dożynek byli Katarzyna i Arkadiusz Kropidłowscy z Nowego Barkoczyna w diecezji pelplińskiej, którzy przyjechali z pięciorgiem dzieci.

Niepełnosprawni z „Betel”

Słabi, ale mocni

Pod hasłem „Chodź z nami na Jasną Górę!” odbyła się 1 września 27. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych, Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół. Organizatorem pielgrzymki jest Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. Grupa wyruszyła rano z Olsztyna k. Częstochowy i w ciągu ok. 7 godzin przemierzyła 20-kilometrową trasę. Stanowiły ją osoby niepełnosprawne (wiele na wózkach inwalidzkich), ludzie starsi, podopieczni domów pomocy społecznej oraz wolontariusze, rodziny i osoby duchowne. Całość koordynował prezes Ruchu Andrzej Kalinowski. Na Jasnej Górze pielgrzymi zgromadzili się na Eucharystii, której przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

Reklama

Inauguracja w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej

Rozwijają talenty, zdobywają mądrość

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/13 zainaugurowała 3 września Jasnogórska Szkoła Muzyczna. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył o. Nikodem Kilnar - Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych. W Mszy św. uczestniczyli uczniowie z rodzicami i opiekunami oraz kadra nauczycielska z dyrektorem szkoły Marcinem Gołdą. Do szkoły w tym roku uczęszczać będzie 43 uczniów w dwóch klasach: I i II. Siedziba szkoły znajduje się w budynku SP nr 18 w Częstochowie.
Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Częstochowie powstała w marcu 2011 r. z inicjatywy o. Nikodema Kilnara. Jej współzałożycielem jest Jarosław Jasiura - prezes Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna, jasnogórski organista, dyrygent i kompozytor. Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie (na mocy zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Szkoła kształci dzieci w zakresie szkoły podstawowej w klasach od I do VI, a dodatkowo daje też podstawy wykształcenia muzycznego. Na obecnym etapie dzieci uczą się gry na fortepianie, skrzypcach i gitarze.

Krótko

Jedną z liczniejszych pielgrzymek wędrujących na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej była 87. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Pątnicy dotarli na Jasną Górę 24 sierpnia. Witał ich metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Jacek Tyluś. W ciągu 4 dni pokonano 130 km. Charakterystyczne dla pielgrzymki łódzkiej jest to, że pątnicy wracają do swoich domów również pieszo.

Do największych grup pątniczych, które przybyły na Jasną Górę przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, należą: 30. Piesza Pielgrzymka Tarnowska - 9865 osób, 87. Piesza Pielgrzymka Łódzka - 2500 osób, 20. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Gliwicka - 1661 osób, 34. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej - 1500 osób i 21. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka - 1100 osób. (Redakcja przeprasza, że z powodu chochlika drukarskiego w 36. numerze „Niedzieli” podano błędną liczbę pątników sosnowieckich).

401. Piesza Pielgrzymka Żywiecka w liczbie ok. 660 osób dotarła 29 sierpnia.

Jubileuszowa - 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych, licząca ok. 2 tys. osób, odbyła się 1 września.

Zapowiedzi

16 września - 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

18 września - Forum Młodzieży Szkół Katolickich

2½2 września - Pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej

21 września - Maturzyści Diecezji Tarnowskiej

22 września - Pielgrzymka Leśników

22 września - Pielgrzymka Rodziny Wincentyńskiej

22 września - Maturzyści Archidiecezji Lubelskiej (I grupa)

22-23 września - Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

22/23 września - Dzieło Miłosierdzia - Grupy Modlitewne św. Ojca Pio

23 września - Jasnogórskie Spotkania Policyjne

2012-09-20 07:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szumowski: powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce

2020-04-09 09:17

[ TEMATY ]

gospodarka

Szumowski

Kancelaria Sejmu

Minister zdrowia prof. Szumowski przekonał do poparcia specustaw ws. koronawirusa

Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by to zrobić w sposób najbezpieczniejszy – zaznaczył w czwartek rano w rozmowie w Polskim Radiu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dodał, że w czwartek pewne ograniczenia zostaną przedłużone, pojawią się też nowe, ale nie będą one „drastyczne”. Szczegółów jednak nie podał. Zaznaczył, że nowe zalecenia zostaną ogłoszone na konferencji prasowej.

Szumowski pytany był też o zapowiedziane przez premiera nowe zalecenia dla poszczególnych sektorów działalności gospodarczej, które mają być wprowadzane już po świętach, by stopniowo przywracać ich działalność, zachowując jednak pewne ograniczenia.

„Tutaj trzeba wziąć pod uwagę dwie funkcje. Jedna to zakażenia covid-19 i zagrożenia płynące z covid-19. Druga to zapaść gospodarki i mówiąc wprost zgony ludzi - z powodu braku wystarczających środków” – powiedział.

Dodał, że jeśli gospodarka się załamie, to zwiększy się śmiertelność ludzi. „Jesteśmy w dramatycznej sytuacji decyzji o stosunkowo powolnym, maksymalnie bezpiecznym, ale jednak uwalnianiu gospodarki, by ona funkcjonowała” – wyjaśnił.

Zauważył też, że medycyna z ekonomią to naczynia połączone. „Bez ekonomii medycyna nie funkcjonuje” – dodał. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Kapłani też tęsknią!

2020-04-09 21:55

fb ks. A. Krzeszowca

Na koncie fb ks. Arkadiusza Krzeszowca pojawiła się dziś wyjątkowa fotografia.

Kapłani z parafii p.w. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża na wrocławskim Brochowie zaskoczyli dziś swoich parafian. Zachowując wszystkie wymogi epidemiczne zakomunikowali swoją tęsknotę przygotowując wymowny transparent.

„Kochamy Was!” – mogli przeczytać na trzymanej przez brochowski księży dużej płachcie.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję