Reklama

Z Jasnej Góry

2012-09-20 07:28

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 38/2012, str. 6

Jasnogórskie Dożynki

Troski polskiej wsi

W Dożynkach Jasnogórskich 2 września uczestniczyło ok. 50 tys. osób. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a koncelebrowali: abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Edward Białogłowski - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników, bp Wiesław Śmigiel z diecezji pelplińskiej, ks. Stanisław Sojka - sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników. Zebranych witał o. Sebastian Matecki - podprzeor sanktuarium.
- Zanosimy prośbę do Boga, aby nigdy nie przeciwstawiano sobie potrzeby chleba z potrzebą Boga i ewangelizacji - mówił na początku abp Depo.
- Pytanie o sytuację polskiej wsi jest równoznaczne z pytaniem o sytuację Polski - zauważył abp Michalik, który w homilii powiedział: - Trzeba te pytania sobie stawiać i próbować odpowiadać na nie uczciwie. Radując się sukcesami, które są niewątpliwe, ale też niepokojąc się przejawami tego, co jest rozkładem, co jest demobilizacją, co jest wyludnieniem naszej wsi i naszej Ojczyzny. Pytając o warunki odrodzenia Polski, Kościoła w naszej Ojczyźnie, trzeba pytać o warunki odrodzenia naszej wsi. Trzeba mieć odwagę zauważyć i ocenić, a potem wyciągać wnioski.
Na Dożynkach Jasnogórskich obecny był prezydent RP Bronisław Komorowski. Przybył również minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Starostami Dożynek byli Katarzyna i Arkadiusz Kropidłowscy z Nowego Barkoczyna w diecezji pelplińskiej, którzy przyjechali z pięciorgiem dzieci.

Niepełnosprawni z „Betel”

Słabi, ale mocni

Pod hasłem „Chodź z nami na Jasną Górę!” odbyła się 1 września 27. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych, Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół. Organizatorem pielgrzymki jest Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. Grupa wyruszyła rano z Olsztyna k. Częstochowy i w ciągu ok. 7 godzin przemierzyła 20-kilometrową trasę. Stanowiły ją osoby niepełnosprawne (wiele na wózkach inwalidzkich), ludzie starsi, podopieczni domów pomocy społecznej oraz wolontariusze, rodziny i osoby duchowne. Całość koordynował prezes Ruchu Andrzej Kalinowski. Na Jasnej Górze pielgrzymi zgromadzili się na Eucharystii, której przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

Reklama

Inauguracja w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej

Rozwijają talenty, zdobywają mądrość

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/13 zainaugurowała 3 września Jasnogórska Szkoła Muzyczna. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył o. Nikodem Kilnar - Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych. W Mszy św. uczestniczyli uczniowie z rodzicami i opiekunami oraz kadra nauczycielska z dyrektorem szkoły Marcinem Gołdą. Do szkoły w tym roku uczęszczać będzie 43 uczniów w dwóch klasach: I i II. Siedziba szkoły znajduje się w budynku SP nr 18 w Częstochowie.
Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Częstochowie powstała w marcu 2011 r. z inicjatywy o. Nikodema Kilnara. Jej współzałożycielem jest Jarosław Jasiura - prezes Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna, jasnogórski organista, dyrygent i kompozytor. Organem prowadzącym jest Stowarzyszenie (na mocy zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Szkoła kształci dzieci w zakresie szkoły podstawowej w klasach od I do VI, a dodatkowo daje też podstawy wykształcenia muzycznego. Na obecnym etapie dzieci uczą się gry na fortepianie, skrzypcach i gitarze.

Krótko

Jedną z liczniejszych pielgrzymek wędrujących na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej była 87. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Pątnicy dotarli na Jasną Górę 24 sierpnia. Witał ich metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Jacek Tyluś. W ciągu 4 dni pokonano 130 km. Charakterystyczne dla pielgrzymki łódzkiej jest to, że pątnicy wracają do swoich domów również pieszo.

Do największych grup pątniczych, które przybyły na Jasną Górę przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, należą: 30. Piesza Pielgrzymka Tarnowska - 9865 osób, 87. Piesza Pielgrzymka Łódzka - 2500 osób, 20. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Gliwicka - 1661 osób, 34. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej - 1500 osób i 21. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka - 1100 osób. (Redakcja przeprasza, że z powodu chochlika drukarskiego w 36. numerze „Niedzieli” podano błędną liczbę pątników sosnowieckich).

401. Piesza Pielgrzymka Żywiecka w liczbie ok. 660 osób dotarła 29 sierpnia.

Jubileuszowa - 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych i Głuchoniemych, licząca ok. 2 tys. osób, odbyła się 1 września.

Zapowiedzi

16 września - 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

18 września - Forum Młodzieży Szkół Katolickich

2½2 września - Pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej

21 września - Maturzyści Diecezji Tarnowskiej

22 września - Pielgrzymka Leśników

22 września - Pielgrzymka Rodziny Wincentyńskiej

22 września - Maturzyści Archidiecezji Lubelskiej (I grupa)

22-23 września - Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

22/23 września - Dzieło Miłosierdzia - Grupy Modlitewne św. Ojca Pio

23 września - Jasnogórskie Spotkania Policyjne

Reklama

Cuda uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 14:16

Znany jest cud uzdrowienia niedługo po śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowione zostało wówczas dziecko, które uległo poparzeniom. To ten cud był badany na potrzeby beatyfikacji. Ale znane są także inne przypadki interwencji wstawienniczej kardynała. Pisze o tym Milena Kindziuk w biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

Pierwszy ślad cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem Stefana Wyszyńskiego sięga dnia pogrzebu Prymasa w 1981 roku. Zrozpaczona matka modliła się wtedy o zdrowie dla swojej rocznej córki. Dziewczynka była tak mocno poparzona, że wszystko wskazywało na to, iż wkrótce umrze. Kobieta, wracając od dziecka ze szpitala, na dworcu kolejowym oglądała transmisję z pogrzebu Prymasa. Wówczas resztkami sił zaczęła go błagać o pomoc. Kiedy następnego dnia lekarz powiedział jej, że dziecko będzie jednak żyło, była niezwykle zdumiona.

Ten właśnie przypadek miał zostać zbadany pod kątem cudu potrzebnego do beatyfikacji Kardynała. Pogrzeb bowiem stanowi szczególny moment, w którym utrwala się sława świętości kandydata na ołtarze. Okazało się jednak, że zaginęła dokumentacja medyczna dotycząca dziewczynki.

Znane są przypadki innych uzdrowień za wstawiennictwem prymasa Wyszyńskiego.

Czterdziestopięcioletnia mieszkanka Łodzi zachorowała na nowotwór złośliwy narządów wewnętrznych. Lekarze mówili wprost, że nie ma dla niej ratunku. Diagnoza brzmiała jak wyrok.

„I wtedy zaczęłam prosić o pomoc prymasa Wyszyńskiego, o jego wstawiennictwo za mną u Boga” – wyznawała kobieta. W szpitalu miała ze sobą obrazek z wizerunkiem Prymasa. – „Patrząc na niego, dostrzegłam w pewnym momencie, jakby wyszły z niego promienie, które objęły mnie całą. Wszystko trwało około minuty. Miałam wrażenie, jakby ze mnie coś spływało, i od razu poczułam się lepiej na duchu”.

Tydzień później nowotwór się wchłonął. Lekarze byli zdumieni, gdyż z medycznego punktu widzenia stan zdrowia nie miał prawa się poprawić. Kobieta żyje. Uważa, że dzięki wstawiennictwu kard. Wyszyńskiego.

Inny przykład to ksiądz z archidiecezji częstochowskiej, który zachorował na raka prostaty. Po operacji lekarz uznał, że choroba w tym stadium jest nieuleczalna. Wtedy wiele środowisk zaczęło się modlić o zdrowie dla niego za wstawiennictwem Prymasa. Sam kapłan natomiast udał się na Jasną Górę i całą noc modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej – także za przyczyną Wyszyńskiego. Nagle usłyszał wewnętrzny głos: „Zostań w domu!”. „Następnego dnia miałem jechać do Katowic na kolejną operację. Nagle zostałem olśniony łaską zdrowia. Odczułem natychmiastowe, cudowne uzdrowienie. Organizm zaczął normalnie działać, a ból całkowicie ustąpił” – wspominał kapłan. Lekarz powiedział mu wtedy: „Jeżeli ksiądz przeżyje jeden tydzień, uznam to za cud”. Po upływie tygodnia ten sam lekarz stwierdził: „Uważam ten przypadek za cud Miłosierdzia Bożego”. A duchowny jest przekonany, że uratował go Prymas.

Materiały prasowe

Powyższy tekst jest fragmentem książki Mileny Kindziuk „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewne popołudnie u św. Barbary w Wieluniu

2019-10-22 21:49

Zofia Białas

22 października w parafii św. Barbary w Wieluniu stał się dniem szczególnym. W tym dniu zbiegły się tu trzy ważne ewangelizacyjne wydarzenia: Różaniec Święty dla dzieci, wspomnienie św. Jana Pawła II i inauguracji jego pontyfikatu oraz comiesięczne nabożeństwo i Eucharystia ku czci św. Rity.

Zofia Białas

Wszystkim modlitwom towarzyszyły Relikwie św. Rity i św. Jana Pawła II oraz wiele róż, w tym jeden bukiet szczególny - bukiet wdzięczności dla św. Rity od młodej matki za cud narodzenia dziecka i decyzji narzeczonego o zawarciu sakramentalnego małżeństwa.

Nabożeństwo różańcowe dla dzieci zakończyło się mini sprawdzianem wiadomości na temat tajemnic światła. Pomocą były piękne ilustracje ze scenami chrztu w Jordanie, cudu w Kanie, nauczania Pana Jezusa, przemienienia na Górze Tabor i ustanowienia Eucharystii. Mini sprawdzian przeprowadziła jedna z matek, która przed każdą tajemnicą czytała proste rozważania wyjaśniające tajemnice życia Jezusa i Jego Matki.

Tuż po Różańcu rozpoczęło się nabożeństwo do św. Rity połączone Litanią, koronką, prośbami i podziękowaniami. Było to już 10. Nabożeństwo w tym roku i 11. od chwili uroczystego wprowadzenia Jej Relikwii do kościoła w grudniu 2018 roku.

Ilość wiernych na nabożeństwie i Eucharystii ku Jej czci z miesiąca na miesiąc jest coraz większa. Coraz więcej czcicieli świętej od spraw beznadziejnych przybywa z różami, które po Eucharystii są uroczyście poświęcane.

Coraz więcej czcicieli świętej Rity zabiera do domów książeczki z modlitwami na każdy miesiąc i coraz więcej z nich wie, że trzeba mieć silną wiarę, modlić się sercem i być w modlitwie wytrwałym, bo tylko taką ufną modlitwę święta zaniesie przed Boży tron.

Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem relikwiami św. Jana Pawła II i ucałowaniem Relikwii świętej Rity.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem