Reklama

Z kraju

Ingres w Łodzi

Abp Marek Jędraszewski objął rządy w archidiecezji łódzkiej

8 września br. abp Marek Jędraszewski - nowy metropolita łódzki objął kanonicznie władzę w archidiecezji. W drzwiach archikatedry łódzkiej pw. św. Stanisława Kostki został powitany przez dziekana Kapituły Archikatedralnej bp. Adama Lepę i proboszcza parafii katedralnej ks. Ireneusza Kuleszę. Pierwszym znakiem objęcia władzy było odczytanie przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore pisma nominacyjnego Ojca Świętego Benedykta XVI. Następnie nowy metropolita łódzki otrzymał pastorał i zajął miejsce na katedrze biskupiej. Zakończeniem kanonicznego obrzędu objęcia urzędu metropolity łódzkiego było homagium.
Nowy arcybiskup metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Mówił m.in., że choć nie zrozumie się Polski bez chrześcijaństwa, a człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa, to kultura Zachodnia, zwłaszcza europejska, staje się coraz bardziej chrystofobiczna. - Nurt tzw. życia świeckiego zaczyna otwarcie, niekiedy wręcz agresywnie, zwracać się przeciwko nurtowi życia duchowego, usiłując sprowadzić go do wstydliwie skrywanej prywatności. Dozwolone jest propagowanie każdego światopoglądu, natomiast chrześcijaństwo usiłuje się za wszelką cenę wyprzeć z przestrzeni publicznej - mówił abp Jędraszewski. Zapewnił, że mimo tych tendencji wraz ze wszystkimi wiernymi Kościoła łódzkiego będzie chciał jeszcze bardziej poznać Chrystusa, angażując się w budowanie Jego Królestwa.
Obok nuncjusza apostolskiego w ingresie abp. Jędraszewskiego uczestniczyli m.in: kard. Zenon Grocholewski - prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, kard. Józef Glemp - emerytowany prymas Polski, abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański, abp Andrzej Dzięga - metropolita szczecińsko-kamieński, abp Wojciech Ziemba - metropolita warmiński, abp Marian Gołębiewski - metropolita wrocławski. Na uroczystość przybyło kilkudziesięciu biskupów diecezjalnych i pomocniczych, kilkuset księży, byli przedstawiciele życia konsekrowanego, duchowni innych Kościołów chrześcijańskich, europosłowie i parlamentarzyści, delegaci władz państwowych i samorządowych oraz wyższych uczelni.
Abp Józef Kowalczyk - prymas Polski przesłał na ręce abp. Marka Jędraszewskiego list z gratulacjami i życzeniami, w którym jednocześnie podziękował abp. Władysławowi Ziółkowi za dotychczasowe pasterzowanie. Nowy metropolita przejął archidiecezję łódzką po abp. Ziółku, który kierował nią od 1986 r.

(Red.)

Myśli na progu nowego roku szkolnego

Coraz więcej rodzin ucieka za granicę

W Bazylice Jasnogórskiej 3 września abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Zwracając się do uczniów, Metropolita Częstochowski przypomniał, że życie każdego człowieka rozpoczyna się w rodzinie. Zaznaczył jednocześnie, że rodowód człowieka sięga dużo dalej niż nasi rodzice. - To jest rodowód nadprzyrodzony, pochodzący od samego Boga - powiedział, odnosząc się do uczestnictwa młodych ludzi w życiu sakramentalnym we wspólnocie Kościoła.
Zdaniem Metropolity Częstochowskiego, polskiej rodzinie nie stwarza się warunków, które pozwalałyby jej rozwijać się w sposób harmonijny. - Efektem tego jest szalejący niż demograficzny, który z roku na rok objawia się mniejszą liczbą dzieci w przedszkolach i szkołach. Nie mając godziwej pracy i płacy, wydajnego systemu opieki i wsparcia dla matek czy rodzin wielodzietnych, całe rodziny uciekają za granicę. To zjawisko przyjęło zatrważającą skalę - zauważył abp Depo.

Reklama

Cudzysłów

Wiara bywa doświadczana milczeniem Boga.
*
Bóg i wtedy nas miłuje, gdy cierpieniem uświęca.
*
Małością dnia dzisiejszego nie wolno kłaść się na progu do lepszej przyszłości.
*
Jedno życzliwe słowo, jeden przyjazny uśmiech, jeden znak braterskiej dobroci więcej zrobi niż cały militaryzm świata, który jak rak zżera organizmy narodów i państw.
*
Zawsze, gdy jest szczególnie ciężko, gdy ciemności ogarniają ziemię, a słońce już gaśnie i gwiazdy nie dają światłości, trzeba wszystko oddawać Maryi.
Stefan kardynał Wyszyński

Krótko

Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzoną w Nowym Jorku, ratyfikował prezydent Bronisław Komorowski. Konwencja jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym całościowo ujmującym prawa osób niepełnosprawnych.

Policja wkroczyła do siedziby NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Funkcjonariusze odebrali odpiłowany ze Stoczni Gdańskiej przez związkowców napis: „im. Lenina”.

Na wojnę z prasą poszedł Michał Tusk, syn premiera. Wynajął kancelarię adwokacką Romana Giertycha i złożył pozew do sądu przeciw „Faktowi”, „Super Expressowi” i „Wprost”.

W Polsce od początku roku już 623 firmy ogłosiły upadłość. To jedna czwarta więcej niż w ubiegłym roku.

Na wydatki Kancelarii Premiera przewidziano w projekcie przyszłorocznego budżetu 126 mln zł. Jest to ok. 9 mln zł więcej niż w 2012 r.

Ludzie nauki zwrócili się do parlamentarzystów z apelem o wprowadzenie ustawowego zakazu stosowania procedury in vitro jako „drastycznie niehumanitarnej” oraz o szerokie upowszechnienie naprotechnologii i zapewnienie jej pełnej refundacji przez NFZ. Pod petycją podpisało się 300 osób.

W Warszawie przy Papieskim Wydziale Teologicznym - Sekcji św. Jana Chrzciciela rusza od października Szkoła Liderów Nowej Ewangelizacji. W ciągu 10 spotkań do czerwca 2013 r. przyszli liderzy będą przygotowywać się do prowadzenia grup ewangelizacyjnych w parafiach.

Centrum Zdrowia Dziecka jest zadłużone na ok. 200 mln zł. Dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie wysłał list do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ, w którym apeluje o pomoc finansową dla Instytutu.

Rozpoczął się proces Roberta Frycza, administratora strony AntyKomor.pl, krytycznej wobec prezydenta Bronisława Komorowskiego. Proces został utajniony przez sąd.

Resort sportu zapłaci 75 tys. zł za badanie naszej aktywności fizycznej. Ankieterzy zapytają 2 tys. Polaków m.in. o to, jak często zamiatają, zmywają podłogę czy myją okna.

2012-09-20 07:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski o wyborach 10 maja: pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka

2020-04-06 09:38

[ TEMATY ]

wybory

Polak

wybory 2020

Radio Zet

Prymas Polski abp Wojciech Polak, pytany czy 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie, stwierdził, że pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka. "Jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych" - podkreślił.

Prymas Polski w poniedziałek był pytany w Radiu Zet o podtrzymywanie przez rządzących terminu wyborów prezydenckich, które mają się odbyć 10 maja.

"Nie chcę rozstrzygać kwestii politycznych - czy one się powinny odbyć czy nie powinny. Jeżeli stan zagrożenia jest taki, jaki dziś przeżywamy, jeżeli ciągle widzimy, że są ograniczenia, które pokazują, że jedyną rzeczą jest właśnie izolacja, to zawsze musimy pamiętać, że pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka. I dopóki to zagrożenie życia i zdrowia człowieka istnieje, to myślę, że to, co powiedział arcybiskup Gądecki jest mi bliskie - powinno być zawieszenie tej rywalizacji politycznej i ograniczenie, które dotyczy także wyborów" - odpowiedział prymas Polski.

W ubiegły piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował apel do wszystkich ugrupowań i komitetów wyborczych o ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej dotyczącej wyborów prezydenckich. Przypominając w poniedziałek ten apel abp Polak podkreślił, że jednoznacznie on pokazuje, że najistotniejsza i najważniejsza jest troska o życie i zdrowie obywateli.

"Uważam, że jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych" - podkreślił prymas Polski.

Dopytywany, czy jeżeli jednak odbędą się wybory 10 maja, to czy on weźmie w nich udział, abp Polak odpowiedział: "Tego nie wiem; nie będę narażał swojego życia i zdrowia". "Tu nie chodzi o mnie osobiście, o tylko moje życie i zdrowie, ale także o to, żeby inni się nie narażali" - dodał.

Prymas Polski był także pytany o wcześniejsze rozporządzenie rządowe, zgodnie z którym od 12 kwietnia aż do odwołania w kościołach lub na pogrzebach będzie mogło być obecnych do 50 osób. Abp Polak zaznaczając, że zapisy te nie były konsultowane z Konferencją Episkopatu Polski, opowiedział się za pozostawieniem obecnych ograniczeń limitujących udział wiernych w mszach św. do pięciu osób (z wyłączeniem osób sprawujących posługę).

"Jeżeli słyszymy to, co się dzieje dzisiaj (liczba zakażonych i ofiar epidemii - PAP), oczekuję, że w tym tygodniu na pewno pan minister powie, że przedłuży także ten czas restrykcji i taka sytuacja się nie wydarzy, a to, co zostało kiedyś zapisane nie będzie aktualne. Nic się nie zmienia (...). Jestem przekonany, że jeżeli będzie to apogeum (epidemii), że takie ogłoszenie będzie lada moment, że dalej jesteśmy w ograniczeniu, które dzisiaj przeżywamy" - tłumaczył abp Polak. Zachęcał także wiernych do pozostania w domach i uczestnictwa w mszach online lub za pośrednictwem radia i telewizji. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Tarnowski misjonarz na Kubie: zaczynamy walkę o przetrwanie

2020-04-07 12:50

[ TEMATY ]

misje

Adobe stock.pl

„Oprócz walki z epidemią, zaczynamy walkę o przetrwanie, o przeżycie” - relacjonuje tarnowski misjonarz ks. Dariusz Pawłowski, który pracuje w parafii w Santiago de Cuba, pierwszej stolicy kraju.

Epidemia nie ominęła Kuby. Nie ma turystów, nie funkcjonują hotele i restauracje. Zamknięte są szkoły. Odwołano wszelkie zgromadzenia, także religijne. „Podobnie jak w wielu rejonach świata, sprawujemy Eucharystię bez udziału wiernych. Decyzja o zakazie wszelkich publicznych zgromadzeń spadła na nas niespodziewanie. Nie mieliśmy okazji wytłumaczyć naszym parafianom w jaki sposób mogą praktykować wiarę w swoich domach, w nowej rzeczywistości. Na szczęście mieliśmy... papier” - podkreśla ks. Pawłowski.

Misjonarz dodaje, że papier do drukarki, jak i sama drukarka to na Kubie towar luksusowy. Papier rzadko bywa sprzedawany w sklepach. W parafii przygotowano setki duchowych pakietów na czas epidemii: nabożeństwo duchowego uczestnictwa we Mszy św., obrazek z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, koronkę do Bożego Miłosierdzia, modlitwę o ustanie epidemii i szereg innych modlitw.

Teraz ludzie mogą łączyć się w modlitwie w swoich domach, w czasie, gdy w kościele sprawowana jest Msza.

„Tutaj prawie nikt nie ma internetu, a o transmisji Mszy w telewizji, póki co, nic nie wiadomo. Poza tym rozdaliśmy tysiące modlitw z prośbą o opiekę Bożą w czasie epidemii ludziom na co dzień nie związanym z Kościołem. W tym czasie i oni zaczęli szukać pomocy i schronienia w Boskich ramionach. Dlatego przyjmowali tę modlitwę z wielką wdzięcznością i zapewniali, że będą ją odmawiać każdego dnia” - relacjonuje ks. Dariusz Pawłowski.

Jego parafia włączyła się nie tylko duchowo w walkę z epidemią, ale też w inny sposób. Zaczęto szyć maseczki ochronne. „W sklepie z materiałami zakupiliśmy dziesiątki metrów materiałów, z których można było uszyć maseczki. Zaznaczyć trzeba, że było 6 rolek, z czego tylko 3, które się do tego nadawały. Rozdaliśmy maseczki przede wszystkim osobom starszym i biednym, aby ich chronić. Uszylibyśmy więcej, ale nie ma już z czego szyć. Dlatego ludzie radzą sobie jak mogą. Szyją coś, co przypomina maseczkę, np. ze starych dziurawych podkoszulków lub z jakichś szmat” - opisuje tarnowski misjonarz.

Turystyka to podstawowa gałąź kubańskiej gospodarki. Obecnie, gdy ruch turystyczny praktycznie nie istnieje, kraj zaczyna pogrążać się w kryzysie. "W ostatnich miesiącach przeżywaliśmy wieki kryzys gospodarczy. Gdy pojawił się wirus, kryzys zaczął się pogłębiać i niestety, jest już prawie pewne, że pogłębiać się będzie coraz bardziej. Problemem nie jest tylko to, że trzeba stać godzinami w kolejkach po podstawowe produkty żywnościowe, ale to, że żywności po prostu brakuje. Od dwóch tygodni brakuje na przykład ryżu, który jest podstawą codziennego wyżywienia. Podobno już wypłynął z Chin na Kubę statek z ryżem, ale nikt nie wie, kiedy dotrze i ile tego ryżu będzie” - dodaje misjonarz.

Ks. Dariusz Pawłowski zachęca do modlitwy za najbiedniejszych, których obecny kryzys wywołany wirusem dotknie, i już dotyka najbardziej.

Listy tarnowskich misjonarzy, w których opisują sytuację związaną z koronawirusem można znaleźć na stronie Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie http://www.misje.diecezja.tarnow.pl/

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję