Reklama

Z kraju

2012-09-20 07:28


Niedziela Ogólnopolska 38/2012, str. 7

Ingres w Łodzi

Abp Marek Jędraszewski objął rządy w archidiecezji łódzkiej

8 września br. abp Marek Jędraszewski - nowy metropolita łódzki objął kanonicznie władzę w archidiecezji. W drzwiach archikatedry łódzkiej pw. św. Stanisława Kostki został powitany przez dziekana Kapituły Archikatedralnej bp. Adama Lepę i proboszcza parafii katedralnej ks. Ireneusza Kuleszę. Pierwszym znakiem objęcia władzy było odczytanie przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore pisma nominacyjnego Ojca Świętego Benedykta XVI. Następnie nowy metropolita łódzki otrzymał pastorał i zajął miejsce na katedrze biskupiej. Zakończeniem kanonicznego obrzędu objęcia urzędu metropolity łódzkiego było homagium.
Nowy arcybiskup metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Mówił m.in., że choć nie zrozumie się Polski bez chrześcijaństwa, a człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa, to kultura Zachodnia, zwłaszcza europejska, staje się coraz bardziej chrystofobiczna. - Nurt tzw. życia świeckiego zaczyna otwarcie, niekiedy wręcz agresywnie, zwracać się przeciwko nurtowi życia duchowego, usiłując sprowadzić go do wstydliwie skrywanej prywatności. Dozwolone jest propagowanie każdego światopoglądu, natomiast chrześcijaństwo usiłuje się za wszelką cenę wyprzeć z przestrzeni publicznej - mówił abp Jędraszewski. Zapewnił, że mimo tych tendencji wraz ze wszystkimi wiernymi Kościoła łódzkiego będzie chciał jeszcze bardziej poznać Chrystusa, angażując się w budowanie Jego Królestwa.
Obok nuncjusza apostolskiego w ingresie abp. Jędraszewskiego uczestniczyli m.in: kard. Zenon Grocholewski - prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, kard. Józef Glemp - emerytowany prymas Polski, abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański, abp Andrzej Dzięga - metropolita szczecińsko-kamieński, abp Wojciech Ziemba - metropolita warmiński, abp Marian Gołębiewski - metropolita wrocławski. Na uroczystość przybyło kilkudziesięciu biskupów diecezjalnych i pomocniczych, kilkuset księży, byli przedstawiciele życia konsekrowanego, duchowni innych Kościołów chrześcijańskich, europosłowie i parlamentarzyści, delegaci władz państwowych i samorządowych oraz wyższych uczelni.
Abp Józef Kowalczyk - prymas Polski przesłał na ręce abp. Marka Jędraszewskiego list z gratulacjami i życzeniami, w którym jednocześnie podziękował abp. Władysławowi Ziółkowi za dotychczasowe pasterzowanie. Nowy metropolita przejął archidiecezję łódzką po abp. Ziółku, który kierował nią od 1986 r.

(Red.)

Myśli na progu nowego roku szkolnego

Coraz więcej rodzin ucieka za granicę

W Bazylice Jasnogórskiej 3 września abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Zwracając się do uczniów, Metropolita Częstochowski przypomniał, że życie każdego człowieka rozpoczyna się w rodzinie. Zaznaczył jednocześnie, że rodowód człowieka sięga dużo dalej niż nasi rodzice. - To jest rodowód nadprzyrodzony, pochodzący od samego Boga - powiedział, odnosząc się do uczestnictwa młodych ludzi w życiu sakramentalnym we wspólnocie Kościoła.
Zdaniem Metropolity Częstochowskiego, polskiej rodzinie nie stwarza się warunków, które pozwalałyby jej rozwijać się w sposób harmonijny. - Efektem tego jest szalejący niż demograficzny, który z roku na rok objawia się mniejszą liczbą dzieci w przedszkolach i szkołach. Nie mając godziwej pracy i płacy, wydajnego systemu opieki i wsparcia dla matek czy rodzin wielodzietnych, całe rodziny uciekają za granicę. To zjawisko przyjęło zatrważającą skalę - zauważył abp Depo.

Reklama

Cudzysłów

Wiara bywa doświadczana milczeniem Boga.
*
Bóg i wtedy nas miłuje, gdy cierpieniem uświęca.
*
Małością dnia dzisiejszego nie wolno kłaść się na progu do lepszej przyszłości.
*
Jedno życzliwe słowo, jeden przyjazny uśmiech, jeden znak braterskiej dobroci więcej zrobi niż cały militaryzm świata, który jak rak zżera organizmy narodów i państw.
*
Zawsze, gdy jest szczególnie ciężko, gdy ciemności ogarniają ziemię, a słońce już gaśnie i gwiazdy nie dają światłości, trzeba wszystko oddawać Maryi.
Stefan kardynał Wyszyński

Krótko

Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzoną w Nowym Jorku, ratyfikował prezydent Bronisław Komorowski. Konwencja jest pierwszym międzynarodowym aktem prawnym całościowo ujmującym prawa osób niepełnosprawnych.

Policja wkroczyła do siedziby NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Funkcjonariusze odebrali odpiłowany ze Stoczni Gdańskiej przez związkowców napis: „im. Lenina”.

Na wojnę z prasą poszedł Michał Tusk, syn premiera. Wynajął kancelarię adwokacką Romana Giertycha i złożył pozew do sądu przeciw „Faktowi”, „Super Expressowi” i „Wprost”.

W Polsce od początku roku już 623 firmy ogłosiły upadłość. To jedna czwarta więcej niż w ubiegłym roku.

Na wydatki Kancelarii Premiera przewidziano w projekcie przyszłorocznego budżetu 126 mln zł. Jest to ok. 9 mln zł więcej niż w 2012 r.

Ludzie nauki zwrócili się do parlamentarzystów z apelem o wprowadzenie ustawowego zakazu stosowania procedury in vitro jako „drastycznie niehumanitarnej” oraz o szerokie upowszechnienie naprotechnologii i zapewnienie jej pełnej refundacji przez NFZ. Pod petycją podpisało się 300 osób.

W Warszawie przy Papieskim Wydziale Teologicznym - Sekcji św. Jana Chrzciciela rusza od października Szkoła Liderów Nowej Ewangelizacji. W ciągu 10 spotkań do czerwca 2013 r. przyszli liderzy będą przygotowywać się do prowadzenia grup ewangelizacyjnych w parafiach.

Centrum Zdrowia Dziecka jest zadłużone na ok. 200 mln zł. Dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie wysłał list do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ, w którym apeluje o pomoc finansową dla Instytutu.

Rozpoczął się proces Roberta Frycza, administratora strony AntyKomor.pl, krytycznej wobec prezydenta Bronisława Komorowskiego. Proces został utajniony przez sąd.

Resort sportu zapłaci 75 tys. zł za badanie naszej aktywności fizycznej. Ankieterzy zapytają 2 tys. Polaków m.in. o to, jak często zamiatają, zmywają podłogę czy myją okna.

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rada UE - Polityka klimatyczna

2019-12-13 19:00

Jadwiga Wiśniewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie miał dokończyć wysiłki COP24 w Katowicach, podczas którego wypracowano zasady wdrażania Porozumienia Paryskiego, tzw. Katowicką Księgę Zasad. Pozostał do uzgodnienia mechanizm rozliczania uprawnień do emisji wynikających z projektów robionych wspólnie przez różne państwa tak, aby zgodnie z Art. 6 Porozumienia Paryskiego nie powodowało to podwójnego rozliczenia tego samego projektu.


Jadwiga Wiśniewska

W Katowicach okazało się to niemożliwe głównie ze względu na opór Brazylii, która ma najwięcej takich uprawnień. Brazylia miała zorganizować COP25, a po jej wycofaniu organizację przejęło Chile. Po wybuchu zamieszek w Santiago organizację szczytu przejęła Hiszpania, ale Chile utrzymało prezydencję. Niestety to zamieszanie odbiło się nie tylko na organizacji, ale również znacząco spowolniło tempo prac. Prawdopodobnie nie uda się uzgodnić zasad działania Art. 6. Delegaci na COP25 zwracają uwagę na zachowanie właściwych proporcji w działaniach w skali globalnej, tak by strony Konwencji Klimatycznej podejmowały działania zgodnie ze swoimi możliwościami.

Drugim głównym zagadnieniem na COP25 jest transfer pieniędzy między państwami rozwiniętymi, a państwami rozwijającymi się. Te ostatnie domagają się więcej pieniędzy od państw rozwiniętych, choć niektóre z nich (jak Arabia Saudyjska) są bogate. A poza tym polityka ta opiera się na założeniu, że państwa rozwinięte emitują więcej, niż rozwijające się. A prawda jest taka, że od kilku lat role odwróciły się.

Prawdziwym problemem okazały się jednak Chiny, które nagle zerwały negocjacje nad poprawą przejrzystości sprawozdawczości. To kluczowa sprawa by ocenić, czy strony faktycznie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Gdy wydawało się, że do uzgodnienia pozostają już tylko bardzo techniczne szczegóły, takie jak format składania sprawozdań, delegacja chińska nagle zerwała rozmowy wprowadzając powszechną konsternację. Widać jak na dłoni, że jest problem z wdrożeniem Porozumienia Paryskiego.

Tymczasem Unia Europejska na COP25 tradycyjnie gra rolę prymusa. Frans Timmermans, który oficjalnie reprezentuje UE wraz z prezydencją fińską, chwali się Zielonym Ładem (Green Deal), którego głównym założeniem jest osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 r. , a także zwiększenie celu redukcji emisji na 2030 r. Obawiam się, że Green Deal jest nie tylko sposobem na ratowanie klimatu, ale także na stworzenie rynków dla nowych technologii, których promotorami są głównie państwa zachodnie.

Podczas spotkania z delegacją Parlamentu Europejskiego Fatih Birol, szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej, powiedział że bardzo podoba mu się Green Deal, ale globalnie niczego on nie zmieni. Na innym spotkaniu dowiedzieliśmy się, że Japonia buduje 22 elektrownie węglowe.

W międzyczasie dobiegł końca Szczyt Rady Europejskiej poświęcony neutralności klimatycznej. Przed Szczytem Premier Mateusz Morawiecki podkreślał: „Nie możemy zgodzić się na taki model transformacji gospodarczej, aby polskie społeczeństwo na tym ucierpiało”.

Twarda postawa Premiera przyniosła efekty. Brukselski szczyt to ogromny sukces Polski. Polska uzyskała zwolnienie z zasady zastosowania polityki neutralności klimatycznej już w 2050 r. Będziemy dochodzić do niej w swoim tempie. Ten wyjątek został wpisany do konkluzji szczytu.

We wnioskach ze szczytu znalazł się również zapis o utworzeniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z budżetem 100 mld euro, który ma wspomagać proces dochodzenia do neutralności klimatycznej. Znaczna część tego funduszu przypadnie Polsce na sprawiedliwą transformację. Podczas szczytu podjęto również decyzję o przeznaczeniu przez Europejski Bank Inwestycyjny dużych środków na transformację energetyczną, a we wnioskach pojawiło się także bezpośrednie odniesienie do energetyki jądrowej, co wsparła Polska. Dzięki skutecznym zabiegom Premiera Morawieckiego będziemy dochodzić do neutralności klimatycznej w sposób bezpieczny i korzystny gospodarczo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem